ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Semundjet seksualisht te transmetueshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Semundjet seksualisht te transmetueshme   Wed Aug 29, 2007 10:37 pm

Gonhorrea sifilizi klamidia dhe SIDA jane semundjet kryesore seksualisht te transmetueshme.
Pevec semundjes Hiv ajc qe eshte e pasherueshme te tjerat jane te sherueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Shenjat e sifilizit   Wed May 07, 2008 5:34 pm

Shenjat e sifilizit


Sifilizi ėshtė njė
infeksion serioz, i cili bartet nga njė person te tjetri gjatė
marrėdhėnieve seksuale, i shkaktuar nga njė baktere. Mund tė
infektoheni edhe duke prekur gjakun ose plagėt (ulcerat) nė gojė,
penis, vagjinė ose anus, te personi me sifiliz.
Te meshkujt,
shenja e parė e sifilizit mund tė jetė njė pezmatim ose ulcerė nė
penis, ndėrsa te femrat, kjo ulcerė paraqitet rreth vagjinės ose nė
brendi tė saj. Nėse sifilizi nuk mjekohet me kohė, bakteret mund tė
kalojnė nė gjak dhe tė shkaktojnė shumė probleme tė tjera.

Shenja mė e shpeshtė ėshtė ekzantema (paraqitje e ndryshimeve nė
lėkurė: skuqje, njolla, fshikėza etj), e cila zakonisht lajmėrohet nė
shuplaka dhe shputa. Shenjat tjera tė sifilizit janė ethet, pezmatimi i
fytit dhe rritja e gjėndrave limfatike.

Njerėzit tė cilėt nuk janė mjekuar nga sifilizi, pas disa vitesh mund
tė kenė probleme nė tru ose palcėn kurrizore. Po ashtu, sifilizi mund
ta dėmtojė zemrėn dhe organet tjera.

Te disa njerėz nuk shfaqen fare simptomat, por ata do tė kenė probleme tjera shėndetėsore pas disa vitesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Semundjet seksualisht te transmetueshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» EROLL VELIJA: SEMUNDJET E MELCISE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Mjeksi e Shendetesi/Estetike-
Kėrce tek: