ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KOSOVA ME PERSPEKTIVĖ TĖ QARTĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: KOSOVA ME PERSPEKTIVĖ TĖ QARTĖ   Sat Mar 28, 2009 3:46 pm


[ Cito ]

Kryeministri
Hashim Thaēi, nė Bllacė tė Hanit tė Elezit tė martėn zbuloi Pllakėn
pėrkujtimore, nė shenjė tė eksodit tė shqiptarėve. Me kėtė rast,
kryeministri Thaēi 24 marsin e cilėsoi si ditė historike pėr Kosovėn,
por edhe pėr rajonin, ditė e fillimit tė bombardimeve tė NATO-s pas
dėshtimit tė negociatave qė u zhvilluan nė Rambuje dhe nė Paris.

“Kjo
ditė shėnon thellimin e aleancės sė Kosovės me Shtetet e Bashkuara tė
Amerikės, Bashkimin Evropian dhe me NATO-n. Filluan bombardimet pėr tė
ndalur pastrimin etnik, gjenocidin e ushtrisė, policisė dhe
paramilitarėve serbė; pėr tė pėrkrahur luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė
Kosovės, pėr lirinė, pėr rendin demokratik, pėr shtet, pėr integrime
euroatlantike”, theksoi kryeministri Thaēi, duke shtuar se sot ėshtė
njė ditė e kujtimit, ditė e sakrificės, ditė e mesazhit pėr botėn.

“Ne
zbuluam pllakėn e pėrkujtimit, pllakėn e vuajtjeve, tė sakrificės sė
mbi gjysmė milioni tė njerėzve qė qėndruan me ditė tė tėra kėtu, tė
qytetarėve tė Republikės sė Kosovės, qė qėndruan nė tė ftohtė, nė shi e
baltė, qė u depėrtuan me trena, dhunshėm u dėbuan nga shtėpitė e tyre.
Gjithė ata njerėz qė qėndruan nėpėr maleve e fusha tė bjeshkėve tė
Kosovės, qė treguan vendosmėrinė pėr tė ardhmen e vendit tonė. Ato
pamje, ngjarje tė Kosovės sė viteve ’98, ’99, ngjanė nė njė kaos tė ri
nė kėtė periudhė moderne tė rrjedhave globale”, ka pohuar ai.

Duke
folur pėr tė ardhmen kryeministri Thaēi tha se Kosova sot ėshtė shtet i
lirė, sovran dhe demokratik, me perspektivė tė qartė pėr t’u integruar
nė strukturat e Bashkimit Evropian dhe nė NATO. “Jemi kėtu tė gjithė sė
bashku si popull, si institucione tė Republikės sė Kosovės pėr tė
kujtuar tė kaluarėn, pėr tė marrė zotime pėr tė ardhmen”.

“Ne
do tė punojmė bashkėrisht qė t’i forcojmė institucionet tona, pėr tė
ecur pėrpara bashkėrisht si popull, si institucione. Andaj, ky ėshtė
vetėm njė gjeste simbolik i pėrkujtimit tė vuajtjeve e tė gjithė
studentėve, nxėnėsve, nėnave, baballarėve, fėmijėve qė qėndruan kėtu nė
kushte tė rėnda tė pritjes dhe kėrcėnimeve, por edhe i mesazhit tė
mbijetesės”, pėrkujtoi me kėtė rast Thaēi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KOSOVA ME PERSPEKTIVĖ TĖ QARTĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Murat Jashari: Kosova drejt humnerės
» Ramiz Dėrmaku:KOSOVA, TAHIR ZEMAJ DHE KORBAT E KOMBIT
» Foto tė ndryshme dhe lule
» ME GRYKĖ PUSHKE KĖNDON KOSOVA
» Enver Bytyēi - Kosova digjet, Beogradi dhe Tirana krihen!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kosova/Mali i Zi/Maqedonia-
Kėrce tek: