ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Adoleshentėt dhe sekualiteti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Adoleshentėt dhe sekualiteti   Sat Mar 07, 2009 3:52 pm

Vėretje: kėto marteriale janė vetėm pėr njohuritė tuaja tė pėrgjithshme dhe nuk janė zėvėndėsim pėr
kėshilla mjekėsore. Ju gjithmonė duhet tė kontaktoni mjekun tuaj apo profesionistėt shėndetėsorė
rreth shėndetit tuaj, trajtimit apo pėrkujdesjes shėndetėsore.

Kush
Pėrgjigja pėr “kush” ėshtė ēdo adoleshent. Ju nuk jeni i/e vetmja qė merreni me seksualitetin tuaj.
Secili adoleshent disi ėshtė duke u ballafaquar me konfuzionin dhe tensionin nė lidhje me
menaxhimin e dėshirės seksuale. Po, secili adoleshent ka arritur nė skaj duke u pyetur pėr kėtė
qėshtje tė madhe nė jetėn e tyre.
Edhe femrat edhe meshkujt janė pjesė e kėsaj. Gjinia nuk ėshtė barrierė pėr qėshtjen e
seksualitetit nė jetė. Ndonjėherė duket se njėra nga gjinitė ka rol mė tė “rėndėsishėm” nė
seksualitet, por tė gjithė adoleshentėt janė tė pėrfshirė nė mėnyrat e veta.
Pavarėsisht nėse je i/e bardhė, afrikan/e ose ēfarėdo race apo pėrkatėsie fetare, tė gjithė do tė
keni njė kohė tė “vėshtirė” ndėrsa merreni me seksualitetin tuaj
A ju liron abstinenca nga fakti se s’do tė ballafaqoheni me seksualitetin? Jo, edhe nėse vendosni
qė tė mos jeni seksualisht aktiv deri nė martesė, ju prap jeni njė person me seksualitetin tuaj
individual.
Nė tėrė botėn adoleshentėt ballafaqohen me ndryshimin dhe rritjen e seksualitetit brenda tyre.
Ndėrsa ju jeni adoleshent, ju natyrisht merrni pjesė nė kėtė pervojė tė veshtirė dhe interesante.
Pra, ju dhe secili adoleshent tjetėr ka seksualitetin natyral qė thjesht ėshtė njė pjesė e juaja si
person. Tani nė pyetjen tjetėr do keni pak mė shumė pėr kėtė ēėshtje…

Ēka
Kur ka tė bėj me “ēka”, seksualiteti ka tė bėj me ndjesitė fizike dhe poashtu me emocionet tuaja, tė
cilat janė tė vėrteta. Natyrisht, ka poashtu veprime qė keni ndėrmarrė si pjesė e seksualitetit tuaj.
Secili adoleshent ka njė numėr tė madh tė “ēka-ve” nė lidhje me seksualitetin.
Disa nga ju frigohen tė bėjnė diēka apo pėr tė i shprehur ndjenjat tuaja. Disa nga ju janė “jashtė
kontrollit” dhe nuk dini se si t’i menaxhoni ndjenjat dhe veprimet tuaja. Por asnjėri nga kėto
ekstreme nuk u jep njė shancė tė mirė pėr tė shfrytėzuar mė sė miri seksualitetin tuaj.

Disa nga ju bėni seks tė pambrojtur i cili ėshtė mjaft i rrezikshėm dhe i marrė. Disa nga
adoleshentėt hiqen sikur nuk iu interesnon, apo tė paktėn nuk kanė aspak kuriozitet nė lidhje me
seksualitetin e tyre, por as kjo nuk ėshtė punė e menēur sepse seksualiteti ėshtė njė pjesė shumė
e rėndėsishme nė jetėn tuaj.
Pra, seksualiteti ka tė bėj me emocionet dhe ndjesitė fizike tė cilat janė pjesė e natyrshme e tė
qenit njė adoleshent i shėndoshė. Kjo energji ėshtė pjesė e juaja pėr tėrė jetėn. Tani nė pyetjen
tjetėr mund tė shihni pėr kėtė qėshtje tė rėndėsishme…

Kur
Nė tė vėrtetė nuk ka shumė ēka tė thuhet pėr “kur” nė lidhje me seksualitetin. Pjekja seksuale
zhvillohet nė mėnyrė natyrale nė kohėra tė ndryshme pėr njerėz tė ndryshėm. Mos u frikėso nėse e
verėn se nuk je zhvilluar sa shokėt dhe shoqet tuaja.
Seksualiteti juaj do tė fillojė tė vėrehet gjithnjė e mė shumė kur trupi juaj tė vendosė pėr atė. Duhet
ta respektosh orarin e trupit tuaj sepse gjithēka tjetėr ėshtė falso. Nėse njė nga shokėt/shoqet tuaja
thot se janė tė intersuar pėr seksualitetin, nuk do tė thotė se edhe ti je.
Poashtu mbaj mėnd se njerėzit kanė dėshirė tė flasin dhe tė hiqen se janė shumė tė “pėrparuar”
seksualisht, por ata kanė shumė mungesė vetbesimi dhe provojnė qė me fjalė tė duken si tė
mėdhenj. Ndėrsa pėr juve, pėr secilin do tė vijė koha ku do tė ndjeheni se seksualiteti apo ndjenjat
tuaja janė tė vėrteta. Mos lejo askėnd tė tė ngut, ata nuk e dinė se si ti ndjehesh.
Kėshtu, koha e zhvillimit tė seksualitetit tuaj ėshtė e veēantė pėr ty, dhe askush tjetėr nuk e di se si
ndjenjat tuaja kanė filluar tė shfaqen, tash, nė pyetjen tjetėr ka disa gjėra tė rėndėsishme pėr kėtė
ēėshtje…

Ku
Pėrgjigja ėshtė se kudo qė tė shkosh seksualiteti do jetė pjesė jotja. Ndjenjat tuaja janė tė vėrteta
si nė shkollė, shtėpi apo plazh.
Mund tė tė duket se emocionet tuaja seksuale janė tė ndryshme nė vende tė ndryshme. Por ato
gjithmonė kanė qenė brenda teje nga njė vend nė tjetrin. Ajo ēka mirret parasysh ėshtė se si i
menaxhoni ato nė vende tė ndryshme.
Nėse jeni nė njė vend larg nga shėpia juaj nuk do tė thotė qė dikush do t’iu detyroj tė bėni diēka
seksuale jashtė dėshirės suaj. Ashtu si jeni zot i vetes suaj nė shtėpine tuaj, njėjtė jeni zot i trupit
dhe dėshirės suaj kudo qė tė jeni. Nėse jeni nė shtėpinė e dikujt, nuk do thotė se ai/ajo ka tė drejtė
t’iu thotė se ēka tė bėni.

Pra, seksualiteti juaj ėshtė “punė pėr juve” pavarėsisht se ku ndodheni, mos lejo askėnd tė iu
mashtrojė nė lidhje me kėtė. Tani nė pyetjen tjetėr do tė shihni se sa e rėndėsishme ėshtė kjo
qėshtje…

Pse
“Pse-ja” e seksualitetit ėshtė njė nga misteriet mė tė mėdha tė jetės. Natyrisht, shkencėtarėt thonė
se e gjithė kjo ėshtė njė qėshtje e disa ndryshimeve fiziologjike dhe kimike tė cilat i shkaktojnė kėtė
ndryshime. Sidoqoftė, pėr shumicėn e adoleshentėve seksualiteti i tyre ėshtė pak mė shumė se
“shkencė”.
Pavarėsisht se kush e shkakton seksualitetin tuaj, ai ėshtė i vėrtetė dhe ti dhe miliona tė tjerė si ty
janė duke u ballafaquar me ndjenjat ngjashme sikur tuajat.
Njė “Pse” tjetėr ėshtė, pse tė provohet tė menaxhohet seksualiteti? Pse tė mos bėj “ēka tė dua” kur
tė mė shfaqen ndjenjat seksuale dhe tė shoh se ēka ndodh pastaj? Pėrgjigja nė kėtė ėshtė se nėse
nisemi me atė “bėj ēka tė dua” na befason shpesh nė mėnyra tė cilat nuk i duam pastaj. Kėshtuqė
ėshtė mė sė miri tė menaxhohen veprimet tuaja nė lidhje me seksualitetin nėse nuk dėshiron tė
befasohesh, madje edhe tė lėndohesh.
Ka njė numėr tė ndryshėm tė befasive tė pakėndshme. Po, tregimi pėr sėmundjet me bartje
seksuale ėshtė mė se i vėrtetė. Mund tė fitosh gjėra mjaft tė kėqija tė cilat shumė seriozisht do tė
lėndojnė trupin dhe shėndetin tuaj, madje edhe tė ardhmen e jetės suaj seksuale. Disa nga
befasitė tjera siē ėshtė AIDS, do tė tė vras me siguri. Madje edhe njė shtatzėnėsi e padėshiruar
mund tė jetė njė rezultat mjaft konfuz i sjelljes suaj seksuale tė pamenaxhuar.
Pėr shumė adoleshent, seksualtiteti i tyre ka njė dimension tė rėndėsishėm spiritual. Pra, ndjenjat
dhe veprimet seksuale janė pjesė e dashurisė e cila na ėshtė dhėnė nga Zoti ynė i dashur. Pėr
kėtė arsye, kjo dhuratė nga Zoti na ėshtė besuar neve nga ai qė ne ta menaxhojmė me kujdes dhe
tė mos e keqpėrdorim gjatė jetės. Nė shumicėn e religjioneve Zoti e ka kuptuar dhe ka bėrė njė
plan pėr intimitetin seksual dhe e ka bėrė si pjesė pėrbėrėse tė pėrkushtimit martesorė.
Pra, seksualiteti juaj ėshtė njė pjesė pėrbėrėse reale e tė qenit njė adoleshent i shėndoshė. Ka
mjaft arsye tė rėndėsishme pse tė menaxhosh seksualitetin tuaj.
Nė pyetjen tjetėr mė poshtė do gjesh gjėra interesante nė lidhje me kėtė…

Si
Nėse dikush nga ne do tė dinte se si ėshtė mė sė miri tė menaxhohet seksualiteti atėherė do tė
bėheshim milioner, sepse askush nuk e di me tė vėrtetė. Megjithatė, ėshtė shumė e rėndėsishme
qė tė provojmė tė bėjmė mė tė mirėn. Nė tė vėrtetė, tė provojmė tė bėjmė mė tė mirėn nė kėtė
fushė eksplozive tė jetės duhet poashtu tė pėrgjigjemi “si?”. Adoleshentėt qė ballafaqohen me
seksualitetin e tyre me presionet dhe befasitė kanė mjaft burime pėr ndihmė. Vendimi mė i
rėndėsishėm ėshtė qė tė provojmė mė tė mirėn dhe tė pėrdorim ndihmėn e cila na ofrohet.

Njė nga mėnyrat mė tė mira tė ndihmės ėshtė njohuria e “vjetėruar”. Sa mė shumė qė dini nga e
kaluara dhe nga pervojat e tė tjerėve aq mė shumė i kuptoni ndjenjat tuaja, aq mė lehtė ėshtė tė
menaxhoni seksualitetin tuaj.
Sidoqoftė, edhe nėse dini diēka rreth arsyeve pėr ndjenjat tuaja, ju prap nuk e dini se ēka ėshtė mė
sė miri tė bėni. Si mund t’i menaxhoni ndjenjat dhe veprimet tuaja? Nė shumicėn e rasteve mund t’i
menaxhoni veprimet tuaja, por jo ndjenjat. Megjithatė, ky ėshtė njė fillim i mirė.
Vendos paraprakisht pėr llojin e veprimeve tė cilat janė tė drejta per ty. Merr parasysh dhe kupto
rėndėsinė e seksualitetit nė jetėn tuaj dhe i premto vetvets se ju do tė qėndroni brenda kufinjėve tė
cilėt i keni vendosur. Kėrko ndihmė nga tė tjerėt. Tė tjerėt mund tė jenė prindėrit tuaj, njė mik i mirė
apo edhe njė grup i cili ėshtė i besueshėm tė jetė pjesė e menaxhimit tė seksualitetit tuaj. Disa nga
adoleshėntėt kanė bėrė zotime se do tė presin deri nė martesė pėr tė filluar aktivitetin seksual.
Kur ka tė bėj me “joshjen” seksuale, njė “pse” e rėndėsishme ėshtė se si t’ė shamngeni situatave
intime fizike tė cilat ndonjėherė mund tė i prishin planet tuaja. Thjesht vendos qė tė mbetesh nė
nivelin e intimitetit qė tė mbanė nė anėn tuaj tė drejtė. Nėse lejon veten tė kalosh pėrtej kufirit tėnd,
do tė jetė shumė vėshtirė tė ruash dhe mbash pėrktushtimin qė i ke parashturar vetes.
Pra, tė menaxhosh seksualitetin tuaj ėshtė duke bėrė mė tė mirėn qė di, pėrfshirė ndihmėn qė tė
ofrohet ose qė e kėrkon. Mbaj mėnd se disa mėnyra tė menaxhimit tė seksualitetit zakonisht
funksionojnė ndėrsa, disa jo. Nė pytjen tjetėr mė poshtė do tė gjeni informata mbi kėtė qėshtje tė
rėndėsishme…

Ndihma
Sė pari, mbaj mėnd se ti e meriton tė tė ndihmojnė.
Pėr adoleshentėt ndihma mė e mirė ėshtė nga prindėrit. Ata veq e kanė provuar vetė atė fazė. Ata
nuk do tė shokohen ashtu si mendon ti rreth seksualitetit tuaj. Ndėrsa prindėrit duken se janė tė
vėshtirė tė flitet me ta nė lidhje me kėtė ēėshtje, nė fakt, ata mezi presin qė tė tė flasin dhe
ndihmojnė.
Ju poashtu mund tė flisni edhe me dikė tė besueshėm nė telefon nėse nuk jeni gati tė flisni me
prindėrit tuaj. Disa nga ju mund tė keni ndonjė shok/shoqe qė mund tė iu ndihmojė. Sidoqoftė, me
shokėt duhet tė flisni vetėm nėse janė shumė tė menēur dhe nėse vėrtet mendon se ata mund tė
ndihmojnė, pėrndryshe mos pyet shokėt pėr pėrgjigjet. Poashtu, nė tė vėrtetė ekziston edhe njė
Zot qė tė do dhe do t’i dėgjoj problemet tuaja. Ju mund tė i besoni gjithmonė atij pėr ēfarėdo.
Vetėm i lutesh atij nė ēdo vend dhe ēdo kohė.
Kėshtu pra, ti e meriton tė tė ndihmojnė pėr seksualitetin tuaj kurdo qė tė kesh nevojė. Dhe si njė
adoleshent/e i/e menēur do ta pranosh ndihmėn e ofruar.

_________________
Askush nuk i meriton lotet dhe te qarat e tua, dhe ai qe i meriton vertete sdo te te bej kurre te qash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
albert
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 14
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Re: Adoleshentėt dhe sekualiteti   Tue Mar 31, 2009 2:53 am

ja une po u a ap nej keshill per ata ato qe ju dhemb barku para kohe- http://www.mjeku24.com/ besoj se ket faqe mund edhe ta bejm si ur lidhse epr forumin ton sepse kemi ketu disa adoleshent ndoshta si puna ime heeh ju pershendes te gjithve me kshillat e dektorrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Adoleshentėt dhe sekualiteti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Gjithshka rreth seksit-
Kėrce tek: