ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 vetem dhėnduerėve ju kĖndojmė pėr sė gjalli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: vetem dhėnduerėve ju kĖndojmė pėr sė gjalli   Sat Dec 06, 2008 10:37 pm

Koment


VETĖM
DHĖNDURĖT KĖNDOHEN PĖR SĖ GJALLIGjatė
karrierės sime si kėngėtar krijues , mė ka rėnė qė tė pėrballem
me lloj – lloj njerėzish tė mentaliteteve tė ndryshme . Dihet se
shijet dhe kėrkesat e njerėzve ndaj kėngės dhe muzikės janė tė
ndryshme, ashtu siē janė edhe zhanret e muzikės tė ndryshme.opusin tim krijues nė zhanrin e muzikės popullore, sidomos tė asaj
rapsodike dhe lirike, mė se 70% tė kėngėve tė mia , i takojnė
ngjarjeve historike, trimave legjendarė, heronjve, dėshmorėve dhe
figurave mė tė ndritura tė kombit tonė , gjithandej trojeve etnike
shqiptare. Kėto kėngė mė bėjnė tė jam krenar dhe t’i kėndoj
me gjithė frymėn e shpirtit qė kam.


Mirėpo,
jo rrallė herė , mė ka rastisur qė tė zhvilloj dialogje tė pa
kėndshme me njerėz qė kanė ambicie tė njė mentaliteti tė sėmurė
nga lashtėsia dhe primitivizmi i trashėguar ndėr shekuj
. Njerėzit e vuajtur nga njė mentalitet i tillė, do tė dėshironin
qė edhe atyre tė iu thuren kėngė dhe tė kėndohen pėr sė gjalli,
pa e bėrė asnjė hap nė tė mirė tė popullit, kombit dhe atdheut!


Njerėzit
e njė mentaliteti tė kėtillė (pa asnjė meritė), do tė ėndėrronin
qė tė futen nė analet e historisė sė kėngės shqiptare, nė historinė
kombėtare dhe tė rreshtohen me elitėn e trimave tė atdheut! Ata,
do tė donin qė kėngėt e tyre , tė jehojnė fuqishėm nėpėr tregje,
vetura, koncerte, e sidomos nėpėr odat e burrave, ku do tė pėrcilleshin
vazhdimisht me rrebeshe rafalėsh nėpėr tavanet e odave dhe shtėpive
tė huaja, nė mėnyrė qė edhe bota femėrore dhe fėmijėt, tė mėsonin
e tė dėgjojnė pėr “trimėritė” dhe “burrėritė” e tyre!ushqyer nga njė mentalitet i kėtillė, shumė njerėz nė jetėn time
mė kanė ndalur rrugėve dhe mė kanė kėrkuar qė t’ iu thuri dhe
t’ iu kėndoj kėngė?!


Tė tillėt,
me njė mllef dhe nervozė tė pa matur , mė drejtohen kėshtu:


“More,
ti, krejt dynjasė ju kėndove dhe i qite nė kėngė, vetėm mua jo?!”


Pėrpjekjet
e mia, pėr t’ i bindur se kėnga nuk mund t’ i kushtohet secilit
njeri, asnjėherė nuk kanė qenė bindėse dhe tė suksesshme !


Pėrveē
atyre, tė cilėt mė drejtohen drejtpėrsėdrejti me kėrkesa pėr
t’ iu kushtuar dhe kėnduar kėngė personalisht atyre, ėshtė edhe
njė grup tjetėr individėsh qė janė simpatizantė tė sėmurė ndaj
liderėve tė tyre politik dhe tė tillėt janė edhe mė agresiv se
sa ata tė parėt, nga se ata dinė tė shprehin kėrkesat e tyre edhe
me fjalė e tone kėrcėnuese!


Po e marr shembull
njė rast shumė tė freskėt, i cili mė ndodhi kėto ditė , mu nė
sheshin e qytetit tim:


Duke
shėtitur nėpėr sheshin e qytetit sė bashku me njė mik timin, pa
pritur mė doli pėrpara njė njeri bukur i moshuar, i veshur pedant
e me kravatė, qė nė shikim tė parė dukej tė jetė ndonjė intelektual
i ngritur! U ndal mu pėrpara meje dhe mė pėrshėndeti, duke mė pyetur:”
A je ti, Demir Krasniqi?”


Unė,
iu pėrgjigja me urtėsi dhe modesti: “Po , vet unė jam Demir Krasniqi,
por Ju kėrkoj falje, nga se Juve nuk po ju njoh !”


Kalimtari i
pispillosur deri nė kokė, ma ktheu me njė buzėqeshje ironike:


“Po,
po . Ju kėngėtarėt nuk e njihni askėnd, pos vetės ! Por, unė jam
njė zyrtar i lartė i drejtėsisė, i cili ju adhuroj dhe me kėngėt
tuaja, jam rritur! Por tash, kam fillua tė ta marr inati, nga se krejt
kėngėtarėt e regjioneve tjera, po ju kushtojnė kėngė dhe po i
kėndojnė liderėt e vet tė gjallė, kurse Ti, pėr krejt dynjanė
ke krijuar kėngė, vetėm pėr liderėt e gjallė tė Anamoravės,
jo! E pėr kėtė , tė ndala qė tė tregoj se nuk e ke mirė, nga
se unė jam njė jurist me fakultet dhe ne kemi nevojė qė t’ iu
kėndojmė liderėve tanė politik sa janė tė gjallė, se kur tė
vdesin, nuk mund t’ i dėgjojnė kėngėt e veta!”


Sjellja
e kėtillė e kėtij juristi, mė habiti dhe mė shokoi ! Pasi mė nxori
nga takti, mė detyroi qė t’ ia them edhe unė , dy – tri fjalė:


“Mė
vjen keq, zotėri jurist, qė Ju , nuk po e ditkeni se nga ana juridike
ėshtė vepėr e rėndė penale, qė t’ i kėndosh kėngė njeriut
pėr sė gjalli, pa marrė para sysh se pėr kėnd ėshtė fjala!


E
dyta: - Nė traditat dhe zakonet tona popullore, vetėm dhėndurėve
iu kėndohen kėngė pėr sė gjalli, e askujt tjetėr!


Vajzat
, iu kėndojnė kėngė me defe – dhėndurėve, nja tri ditė para
se tė martohet, me qėllim qė t’ ia lavdėrojnė nusen, t’ a trimėrojnė
atė, pėr t’ ia hequr tremėn dhe frikėn para se tė hyjė dhėndėr,
nga se nė kohėrat mė tė vjetra djemtė e ri martoheshin me vajzat
qė ua caktonin prindėrit, pa u pa kurrė me to , deri nė natėn e
martesės, andaj edhe kishin frikė shumė nė natėn e parė tė martesės!


Ndėrsa,
sa iu pėrket liderėve tanė tė gjallė, nuk mendoj se ka nevojė
qė t’ ua heqim tremėn me kėngė, pėr t’ u marrė me politikė
dhe pėr ta drejtuar popullin nė rrugė tė drejtė e tė mbarė!”Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
vetem dhėnduerėve ju kĖndojmė pėr sė gjalli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pėrsiatje shkrimesh nga Sylejman Aliu:-Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike
» Dilaver Goxhaj:NATO-ja e vetme nuk mund ta clironte Kosoven! A. Kurti Opozitari I vetem ne Kosove,Interviste,nga Raimonda Moisiu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kosova/Mali i Zi/Maqedonia-
Kėrce tek: