ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 shqisa e tė shijuarit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: shqisa e tė shijuarit   Sun Aug 17, 2008 8:55 pm

Sapo tė ulesh para tryezės dhe vėnė para tryezės ushqimin tuaj tė preferuar,vihet nė punė shqisa e tė shijuarit.Gjuha dhe pjesė tė tjera tė grykės,pėrbajnė grumbuj qelizash tė lėkurės qė quhen sythat e shijes.Shumė prej tyre gjenden brenda puprrave nė sipėrfaqen nė sipėrfaqen e gjuhės.Njė nga kėta ka deri nė njėqind qeliza receptore.Ēdonjėra prej tyre mund tė ndiejė njė nga katėr shijet:tė thartėn,tė njelmėten,tė ėmbėlen dhe tė hidhuren.Shija djegėse ėshtė kategori nė vete.Kėshtu disa erėra ngacmojnė receptorėt e dhembjes,jo sythat e shijes..Qelizat receptore tėshijes lidhen me nervat ndijorė,qė kur ngacmohen nga lėndet kimike tė ushqimeve,i pėrcjellin nė qast sinjalet nė pjesėn e poshtėme tė shtyllės sė trurit.Megjithatė tė shijuarit nuk ka tė bėjė vetėm me gojėn.PESė MILION RECEPTORET E NUHATJES qė gjenden nė hundė,bėjnė tė mundur tė dallojmė rreth 10.000 erėra,luajnė rol tė rėndėsishėm nė procesin e tė shijuarit.Rreth 75% e asaj qė e quajmė shije vjen si rezultat i asaj qė nuhasim.

SHABAN CAKOLLI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
shqisa e tė shijuarit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Teme e lire-
Kėrce tek: