ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI   Fri Aug 15, 2008 6:24 am

Shkruan:Shaban Cakolli

Shkollat shqipe me mėsim plotėsues
pėrfshijnė nė gjirin e vet fėmijėt e familjeve tė mėrgimtarėve
shqiptarė,qė nga mosha 6-16 vjeē dhe i arsimon dhe edukon ata nė frymėn
e patriotizmit shqiptar,me njohėje kulturore e shkencore dhe bukurive
estetike..Shkollat shqipe nė Gjermani kanė pėr qėllim qė fėmijėt
shqiptarė tė zotrojnė
mirė gjuhėn e shkruar amtare shqipe,tė
kultivojnė atė dhe letėrsinė shqiptare,tė njohin historinė dhe
gjeografinė etnike tė vendit tė tė parėve tė tyre,njohurinė rreth
dokeve e zakoneve shqiptare,arteve popullore tė trashėguara brez pas
brezi si karakteristikė e lashtė dhe e begatshme,dalluese e kombit
tonė.Shkolla shqipe e mėsimit plotėsues i edukon nxėnėsit pėr
rrespektin dhe mirėnjohėjen ndajvendit mikpritės qė i strehoi nė gjirin
e vet,u hapi vend nė integrimin e shoqėrisė gjermane,duke i pajisur me
njohuri shkencore e kulturore dhe i pregaditi tė aftėsohen tė pavarur
edhe nė gjuhėn e tyre.Shkollat shqipe nė Gjermani kanė pėr qėllim tė i
pėrfshijnė tė gjithė fėmijėt shqiptarė,nė qdo land ku ndodhen duke
pėrfshi fėmijėt e gjitha trojeve etnike shqiptare.Struktura e arsimimit
ndahet nė tre cikle:Cikli i ulėt,i mesėm dhe i lartė.Mėsimi vende
vende zhvillohet me klasė tė kombinuara.Shkollat
shqipe nė Gjermani
mėsojnė sipas plan-programeve mėsimore tė Ministrisė sė Arsimit tė
Kosovės,dhe teksteve mėsimore tė miratuara nga ajo.:Mėsuesit qė punojnė
nė kėto shkolla kanė kualifikime pėrkatėse pedagogjike.Nė kuadėr tė saj
funksionon biblioteka e shkollave e cila pajiset me literaturė shqipe
dhe ate tė vendit.Zanafilla e shkollave shqipe nė Gjermani ėshtė
tridhjetė vjeqare,ne shkurtimisht po flasim nga koha kur shkolla joė
shqipe nė Gjermani shkėputet nga varėsia e organeve Jugosllave.Me
formimin e Qeverisė sė Kosovės nė mėrgim formohet edheMinistria e
Arsimit,Shkencės dhe Kulturės paralel me teedhe KASH"Naim
Frashėri".Kėto dy hallka kanė krijuar kushte pėr organizimin e rrjetit
tė shkollave shqipe tė mėsimit plotėsues nė Gjermani.Pėrndjekjet e
viteve tė 90-ta,si dhe Lufta e Kosovės qė u shoqėrua me dramėn e madhe
tė ekzodit biblik tė shqiptarėve preku Gjermaninė me njė numėr tė madh
strehimkėrkuesish shqiptarė,ku shėnime gjysmėzyrtare flisnin pėr
400.000 shqiptarė tė strehuar kėtu,andaj nevoja e zgjėrimit tė
shkollave shqipe ishte domosdoshmėri nė qdo Land gjerman.Nė gjitha kėto
drejtime shkolla shqipe fitoj njė pėrvojė tė madhe.
Shkollat shqipe
nė Gjermani,kanė synimin e tyre qė nxėnėsit shqiptarė tė ruajnė,mėsojnė
dhe pėrsosin gjuhėn shqipe,tė aftėsohen pėr shfrytėzimin e gjitha
formave tė komunikimit me tė folur e shkruar,tė njihen me atdheun dhe
shtrirjen gjeografike tė tij ,me historinė,dhe aspiratat epėrpjekjet e
popullit shqiptarė pėr liri,pavarėsi dhe pėrparim.,tė kultivohen dhe
zhvillohen aftėsitė nė fushat e artit,letėrsisė,muzikės dhe formave
tjera tė krijimit artistik.Ata shfrytėzojnė kohen e lirė pėr
aktivitetet krijuese dhe shėnojnė festat kombėtare memanifestimet e
tyre krijuese e artistike,po ashtu kanė gatishmėrinė pėr arritjen e
sukseseve edhe nė shkollėn erregulltė gjermane.Pėrvoja ka treguar se
nxėnėsit qė kanė ndjekur mėsimin plotėsues shqip,janė treguar mė tė
zellshėm edhe nė shkollėn e rregulltė gjermane,sot prej tyre kanė dalur
edhe kuadro tė forta.Nxėnėsit shqiptarė qė shkollohen nė
shkollėn e
rregulltė gjermane dhe vijojnė mėsimin shqip,janė njė faktor shumė me
rėndėsi i integrimit tė shqiptarėve nė Evropėn e Bashkuar.Kėta nxėnės
nga gjitha Landet gjermane,nganjėherė nė vit organizojnė kampionatin e
diturisė,ku bėhet garė njohurishė cila nga shkollat shqipe nė Landet
gjermane zė vend tė rėndėsishėm nė dituritė e gjitha lėmive
mėsimore,etj...Tė rrėfesh pėr shkollat shqipe nė Gjermani,nuk do mund
tė e pėrmbyllėsh me njė shkrim gazetash:Pėr te mėsuesit e vyeshėm kanė
shkruar monografi,si:Sejdi Gashi,Rifat Hamiti,Sami Thaqi,Bejtullah
Sadiku,Hamzė Halabaku,e shumė tė tjerė.Shkolla shqipe nė diasporė ėshtė
faktor i pa zėvendėsueshėm nė arsimin dhe edukimin kombėtar tė nxėnėsve
mėrgimtarė.Mospėrdorimi i gjuhės amtare nga kjo masė e madhe rinore nė
mėrgim,mosnjohėja e historisė kombėtare,mosvijimi i shkollės shqipe
patjetėr i hap rrugėn asimilimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sjelljet e nxėnėsve nė shkollat tona
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Gjermani: Varroset vajza turke qė u vra nga banda serbe
» Behar Gjoka: Skėnderbeu, Simboli dhe miti i tij nė letrat shqipe
» Letėrsia shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Probleme te Shqiptareve-
Kėrce tek: