ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pirro Ēako: Kjo ėshtė e vėrteta me Invėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Pirro Ēako: Kjo ėshtė e vėrteta me Invėn   Sun Jul 20, 2008 6:07 pmKa hapur njė studio tė tijėn por po kompozon pėr tė tjerėt. Jeta i ka
mėsuar shumė gjėra dhe po kėrkon tė kapė kohėn e humbur. Tani njė
studio muzikore “underground”, nė njė pallat kėtu pranė Zayet Center.
Keni vendosur tė mblidhni kėngėtarėt, dhe tė bėni muzikė tė tė gjitha rrymave?

Pirro: Po, kanė filluar bashkėpunimet e para, dhe
momentalisht jam duke punuar kėngė pėr Anjeza Shahinin, Besa
Kokėdhimėn, Mariza Ikonomin, etj.

Pėr njė kantautor si ju ēfarė ėshtė menaxhimi i studios muzikore?

Pirro: Truri bėhet shumė produktiv kur
fillon tė mendosh pėr tė tjerėt. Tani nuk mendoj mė pėr vete, por nė
ēdo moment mendoj se si tė krijoj pėr tė tjerė kėngėtarė, dhe
krijimtaria patjetėr qė do jetė mė e madhe. Qė nga viti ’88-tė kur nisa
karrierėn si kompozitor, tani e shoh si rikthim. Ėshtė sfidė nė jetėn
time. Mendoj, qė ėshtė momenti ta pėrballoj.

Me kė po bashkėpunoni?

Pirro: Alban Male, ėshtė djali qė po punojmė
bashkė. Ėshtė i talentuar, shkruan muzikė, ka ritėm tė brendshėm,
orkestron, besoj do bėjmė kėngė tė bukura.

Njė pėrpjekje kjo pėr tė ndryshuar jetėn tuaj?

Pirro: Nė fakt doja tė kapja ritmin e jetės,
jo vetėm si kantautor i 12 kėngėve tė mia nė kėto vite, por pėr tė
kapur dhe ritmin e muzikės qė pėlqejnė momentalisht tė rinjtė.

Besojmė s’do u mbetet kohė tė kompozoni kėngė pėr vete?

Pirro: Nė fakt po. Sepse kam gjashtė muaj,
qė dua tė bėj njė singėll pėr vete, por ende nuk ka ardhur momenti.
Shpresoj ta kem gati nė shtator. Pėr tė mos folur pastaj pėr albumin,
qė ende nuk kam asnjė plan, pasi duhen dhe 8 kėngė tė tjera.

Po shfaqeni gjithnjė e mė shumė edhe si autor tekstesh?
Pirro: Po, qė kur krijova tekstin e kėngės
“Diferenca je ti”, njė duet me Elsa Lilėn, dhe kėngėn “S’tė mbaj dot
peng” tė Samanta Karavellos. Tani jam duke punuar pėr tekstin e kėngės
sė Anjeza Shahinit, dhe tė singėllit tim.

Kėngėt e shkruara nga ju para 20 viteve, tani qarkullojnė si ringtone. Fitoni para nga ato kėngė?
Pirro: Deri tani jo. Pėr shembull kėnga “Veē
njė herė jetojmė”, ėshtė krijuar 20 vite mė parė, e vazhdon tė dėgjohet
nė ringtone, edhe pse unė ende s’i kam marrė asgjė. Unė ende e ndiej
veten kėngėtar tė regjimit socialist, qė punoje dhe nuk merrje asnjė
shpėrblim. Po unė jam kėngėtari i parė, qė kam licencuar kėngėt e mia
me rregullat tė reja, qė kanė hyrė nė fuqi pėr tė drejtėn e autorit.
Kėshtu qė tani e tutje gjėrat do ndryshojnė.

Anthony, djali juaj i ka shfaqur prirjet?

Pirro: Para pak ditėsh ėshtė kthyer nga
Franca. Ai ėshtė rritur tashmė, ėshtė 13 vjeē. Dhe ka prirje tė
kėndojė, madje mė duket shumė pranė interpretit. Ndoshta bėhet kėngėtar
lirik, po pse jo dhe aktor. E ka tė trashėguar gjenin e kėngėtarit dhe
rrezaton diēka tė veēantė. Ndaj do jem i pari, qė do tė eksperimentoj
talentin e tij nė kompeticione si, Top Fest, etj. Mendoj ėshtė njė test
shumė i mirė pėr tė, pasi ai zotėron instrumentin e pianos, qė ėshtė
njė instrument, qė tė lejon tė bėsh shumė gjėra nė muzikė.

E latė Parisin pėrgjithmonė?

Pirro: Isha para katėr javėsh nė Paris, atje
kam rezidencėn, kėtu kam punėn, karrierėn. Ėshtė shumė e vėshtirė pasi
kjo punė qė kam marrė pėrsipėr do t’i rrish nė kokė.

Kjo ėshtė arsyeja e vetme qė jeni kthyer nė Tiranė?

Pirro: Mė pėlqen tė kontribuoj, dhe do desha
tė merrja suksesin. Puna me studion ėshtė njė mėnyrė qė tė mbetem nė
treg edhe pėr 20 vite. Dhe kjo qė unė bėra me kėtė studio ėshtė
zgjedhje intuitive e imja pėr disa arsye.

Strategjia qė do ndjekėsh pėr tė mbetur nė treg dhe 20 vite?

Pirro: Duke ndjekur modėn nė muzikė. Pėr
shembull kėnga ime e re, ėshtė muzikė house e pėrzier me pop- rock, qė
e eksperimentoj pėr herė tė parė.

Po i largoheni muzikės elitare pėr t’iu afruar masės. Nuk ėshtė pak e rrezikshme?
Pirro: Albumi im i dytė “Mos mė krahaso”,
ishte njė album shumė intelektual dhe unė falėnderoj “Supersonic” qė
bėri lansimin e duhur. Ishte njė album qė nuk kuptohej nga tė gjithė.
Por pėr pyetjen qė mė bėni them se nuk ėshtė njėsoj. Sepse tė ndjekėsh
modėn do tė thotė tė ndjekėsh ritmet muzikore qė vijnė nga vendet
perėndimore, apo Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Njė nga pyetjet qė lexuam nė forumin e website-it tuaj ishte: “Je ndarė nga Inva? Si ėshtė e vėrteta?
Pirro: Jo nuk ėshtė e vėrtetė. Dhe po ua them tė gjithėve, tė jenė tė bindur se asgjė nuk ka ndryshuar nė jetėn time.

Por jemi kuriozė tė dimė se si mund tė funksionojė njė martesė nė distancė?
Pirro: Po mendoj qė martesa dhe familja ėshtė mirėmbajtje. Kjo u jep mundėsinė ta bėni jetėn kėtu si beqar.

Si po e pėrjetoni kėtė moshė?

Pirro: Fundjavat nė orėt e vona i kaloj me
shoqėrinė nė karaoke. Por natyrisht qė jam i rebeluar. Mė duket sikur
kam dhėnė pak nė jetė. Dhe pėr mua tė japėsh pak, ėshtė sikur nuk ke
dhėnė asgjė. Mendoj kam shumė pėr tė dhėnė pėr muzikėn shqiptare. Kam
njė etje pėr tė dhėnė mė shumė nė jetėn time.

Vitin e kaluar prezantuat Festivalin e Kėngės, kėtė vit?
Pirro: Qė prej muajit shkurt, jam emėruar
drejtor artistik i Festivalit nė RTSH. Po punoj pėr njė festival tė
rinovuar, sipas mėnyrės dhe gustos sime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pirro Ēako: Kjo ėshtė e vėrteta me Invėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Selim Hasanaj: Tė dihet e vėrteta, historia e dy familjeve
» Kejsi Tola, Jam vajzė e rregullt, paparacėt mė bezdisin se thonė tė pavėrteta
» Xhafer Leci:VLLASĖT DHE E VĖRTETA E TYRE
» Pirro Ēako: Ju rrėfej 25 vitet me Invėn, nuk ia fal lidhjen e shpejtė me njė burrė tjetėr
» Marash Mali: Shqipnia Etnike nga e vėrteta nė andėrr

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: VIP-
Kėrce tek: