ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt   Fri Jul 18, 2008 11:07 pm

Edhe
meshkujt mund tė preken nga kanceri i gjiri, ndėrsa shėrimi i kėtyre
rasteve, nė tė shumtėn e herėve vonon, paralajmėrojnė shkencėtarėt e
Universitetit tė Milanos.
Studiuesit italian, kanė hulumtuar
zhvillimin e sėmundjes tek 146 meshkuj, tė moshės rreth 62-vjeēare, tek
tė cilėt ėshtė diagnostifikuar kanceri i mushkėrisė.

“Tek njė e treta e personave, kanceri tashmė ka qenė nė njė fazė tė
avancuar, kur ata kanė kėrkuar ndihmėn mjekėsore, ndėrsa tek femrat kjo
ėshtė nė vetėm 10% tė rasteve”, kanė thėnė studiuesit italian.

Tek tė analizuarit ėshtė bėrė njė operacion pėr largimin e tumorit. Pas
operacionit, njė e treta e personave tė analizuar janė dėrguar nė
rrezatim, ndėrsa 100 tė tjerėt janė dėrguar nė hemoterapi ose terapi
hormonale.

Dhjetė vjet pas diagnostikimit, 48% e meshkujve, tek tė cilėt shėrimi
ka filluar nė fazėn e hershme tė sėmundjes, janė ende gjallė, derisa
pėrqindja e zgjatjes sė jetės pėr njė dekadė, tek personat qė kanė
filluar me vonesė shėrimin, ka qenė mė i vogėl pėr 44%
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Dyshohet se me armėn qė u vra Xhemajl Mustafa, u plagosėn edhe Fetah Rudi e Ejup Visoka
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Nuk heqin dorė nga greva edhe pse janė tė rraskapitura
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Mjeksi e Shendetesi/Estetike-
Kėrce tek: