ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 qka na ndihmon e qeshura...?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
psikologia
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re


Numri i postimeve : 107
Registration date : 19/05/2008

MesazhTitulli: qka na ndihmon e qeshura...?   Sat Jun 14, 2008 6:23 pm

Dėgjojmė shpesh tek thonė qė e qeshura tė zgjat jetėn. Kėtė e ka vėrtetuar jo vetėm pėrvoja jetėsore por edhe studimet, eksperimentet e anketat e ndryshme. Tė qeshim ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė ndihmuar trupin tonė tė funksionojė sa mė mirė.

Ėshtė njė shprehje e fytyrės qė shpreh ndjeshmėri, dashuri dhe argėtim. Me anė tė buzėqeshjes pėrmirėsojmė shėndetin, rrisim bukurinė dhe eliminojmė stresin. E qeshura redukton nivelin e hormoneve qė nxitin stresin si adrenalina dhe kortisoli. Ato zakonisht prodhohen nga gjėndrat endokrine dhe nė disa raste pengojnė qarkullimin normal tė gjakut.

Tė qeshėsh "relakson" qelizat e gjakut dhe largon urinė e herėpashershme, sepse ushqimi i shpeshte shkakton mbipeshė dhe sėmundje tė ndryshme. Kur qesh largon stresin, ndihesh mė mirė, mė e lumtur dhe e qetė.

Studimet e ndryshme tė realizuara gjatė kėtij dhjetėvjeēari kanė treguar se prania e tė qeshurės largon pagjumėsinė, shmang sėmundjet nervore, dhe ndihmon pėr njė paraqitje sa mė tė kėndshme fizike, pasi largon rrudhat e hershme nė fytyrė. Mė poshtė jepen dhjetė argumente tė cilat tregojnė mė sė miri efektet pozitive qė shkakton e qeshura si nė shėndetin mendor, ashtu edhe nė atė fizik.

E qeshura ėshtė ngjitėse. Kur dikush qesh ndryshon humorin e tė tjerėve dhe i bėn gjėrat mė tė bukura. Njė njeri i qeshur mbart gėzim mbi vete. Pėr kėtė ėshtė e kėshillueshme qė nė ditėt kur jeni paksa tė mėrzitur tė mos shoqėroheni me njerėz pesimistė tė cilėt mund t'iu mėrzisin mė tepėr.

E qeshura na bėn tė dukemi njerėz tė suksesshėm. Njerėzit e qeshur duken mė tė sigurt, dhe mbėshteten mė shumė nga tė tjerėt. Provoni tė qeshni gjatė njė mbledhje apo gjatė njė takimi dhe njerėzit do tė sillen me ju nė mėnyrė komplet ndryshe. Do tė dukeni mė tė ėmbėl dhe tė afrueshėm.

E qeshura na bėn tė dukemi tėrheqės. Tė gjithė ne tėrhiqemi nga njerėzit e qeshur. Duam ta njohim njė njeri tė qeshur dhe tė kuptojmė pėrse ndihet kaq mirė. Pse tė mos jemi dhe ne si ata, mbase kjo gjendje do tė na bėjė tė ndihemi mė tė qetė dhe ta kalojmė ēdo situatė pa u tensionuar.

E qeshura ndryshon humorin tonė. Kur tė jeni tė mėrzitur provoni tė qeshni. Ka shumė mundėsi qė humori juaj do tė ndryshojė pėr mė mirė. Tė qeshėsh mund tė bėjė qė trupi juaj ta ndihmojė mendjen tė ndihet mė mirė. Vetėm kėshtu nuk do tė lejoni qė stresi tė bėhet pjesė e ditės tuaj.

E qeshura tėrheq lėkurėn e fytyrės dhe na bėn tė dukemi mė tė rinj. Muskujt qė pėrdorim pėr tė qeshur ngrenė lėkurėn e fytyrės duke na bėrė tė dukemi mė tė rinj. Njerėzit qė janė tė mėrzitur pėr njė kohė tė gjatė rrudhen mė shpejt nė fytyrė. Provoni tė qeshni dhe rrudhat do tė jenė shumė larg jush.

E qeshura eliminon stresin. Njė njeri i stresuar apo i lodhur dallohet nga fytyra. Kur jeni tė stresuar provoni tė qeshni dhe stresi do tė zhduket. Mundohuni ta mbani sa mė larg stresin duke bėrė tė qeshurėn pjesė tė pandarė tė jetės suaj.

E qeshura bėn qė trupi tė ēlirojė endorfinat, ilaē natyral kundėr dhimbjes dhe humorit tė keq. E qeshura ėshtė njė drogė natyrale, sigurisht qė ka vetėm efekte pozitive nė shėndetin tuaj.

E qeshura forcon sistemin imunitar. Duke qeshur ndihmojmė sistemin imunitar tė funksionojė mė mirė. Rezultatet duken nė njė shėndet mendor e fizik tė kėnaqshėm.

E qeshura ul tensionin e gjakut. Gjatė qeshjes kemi njė reduktim tė matshėm tė presionit tė gjakut. Nė qoftė se keni nė shtėpi njė matės tensioni bėni kėtė eksperiment: matni tensionin, pastaj uluni dhe qeshni pėr njė minute duke lexuar ndonjė gjė pėr tė qeshur. Mė pas matni pėrsėri tensionin dhe do tė habiteni. Rezultatet do tė jenė tė pėlqyeshme dhe nuk do tė nguroni ta provoni sėrish

E qeshura na bėn tė ndihemi pozitive. Provoni kėtė test: qeshni dhe gjatė qeshjes mendoni ndonjė gjė negative pa pushuar sė qeshuri. Ėshtė shumė e vėshtirė! Kur qeshim trupi ynė i transmeton mendjes mesazhin se "jeta ėshtė e bukur". Largoni depresionin, stresin dhe trishtimin me njė buzėqeshje. Bėjeni mesazhin "jeta ėshtė e bukur" moto tė ditės suaj. Vetėm do kėshtu nuk do tė keni probleme shėndetėsore, pagjumėsi, stres, dhimbje koke, etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: qka na ndihmon e qeshura...?   Sat Jun 14, 2008 10:40 pm

hahahaahahahahahahahaahaahhahahahahhahahahahahhaahahah
po qeshim pra se na zgjatet jeta na largohen streset ee shume e shume te tjera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: qka na ndihmon e qeshura...?   Mon Jun 16, 2008 5:29 pm

padyshim e qeshura zgjate jeten,me kete pajtohem plotesisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: qka na ndihmon e qeshura...?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
qka na ndihmon e qeshura...?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Teme e lire-
Kėrce tek: