ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 qka mesuat nga jeta????

Shko poshtė 
AutoriMesazh
psikologia
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re


Numri i postimeve : 107
Registration date : 19/05/2008

MesazhTitulli: qka mesuat nga jeta????   Mon Jun 09, 2008 5:42 pm

Forumi mbledh anėtarė tė moshave tė ndryshme, nga vende tė ndryshme, me eksperienca jete tė ndryshme. Duke u nisur nga ky fakt, dhe duke qenė se ju jeni mbledhur tė gjithė nė njė temė si kjo, mendova se do tė ishte e udhės qė tu bėnim njė pyetje paksa ndryshe nga pyetjet e tjera:

- Ēfarė ju ka mėsuar jeta?

Me pak fjalė, secili prej jush ėshtė i ftuar qė tė ndalet e tė ulet pak e tė meditojė mbi jetėn e tij dhe pėr ato vite qė mban mbi supe. Pasi ta bėni kėtė gjė, mundohuni tė dilni me nje listė kėshillash pėr tė gjithė anėtarėt e kėtij forumi, kėshilla qė ju i keni mėsuar nga jeta juaj.

Kjo temė ėshtė e veēantė pasi nuk ėshtė njė temė diskutimi, ėshtė njė temė ku secili prej jush hedh disa kėshilla pėr tė gjithė anėtarėt e ketij forumi, kėshilla qė sipas jush do tu vinin nė ndihmė tė gjithė anėtarėve tė forumit pavarėsisht nga mosha apo eksperienca e jetės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
psikologia
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re


Numri i postimeve : 107
Registration date : 19/05/2008

MesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   Mon Jun 09, 2008 5:44 pm

VITA ES MAGISTRAE...eshte nje thenje latine qe dote thot jeta eshte mesuse..

Jeta.... Dikush ka thene qe shkolla me e mire eshte jeta .... por ja qe jo gjithnje eshte keshtu, Jeta te meson shume, sa do e re apo e vjeter te jete, asnjehjere nuk sos se mesuari !!!
Nga jeta mund te mbetemi te kenaqur , ose te hidheruare, te zhgenjyer ose shume te sigurte eshte ajo qe na udheheq dhe e udheheqim!!
Kemi kryqezimin e madh ku thuhet :1) Jeten behet si te te vije! 2) Jeta te drejton!!
Valle ke duhet te ndjekim??
Ne jete kalojme shume ndodhi, shkojme ne vende ku skemi qene ndonjehere , njohim njerez qe nuk njihnim dhe disi behen pjese e jetes sone edhe pse mund ti humbasim keta njerez perseri diku ne rugen e jetes, ne jete kalojme dashuri qe ndoshta treten diku ose vazhdojne te ecin me ne ne jeten tone!!!

Pra .... Jeta eshte e veshtire dhe gjithnje duhet te mesojme nga ajo jo te na mesoje .... Gjerat duam dhe i bejme ne jete , te pakten te shumtene tyre si persh vendimet duam dhe i marim duke qene dhe mendime qe mund te na ndryshojne jeten apo drejtimin e saj .....


Si individual jeta me ka mesuare shume , Permbi te gjitha qe nuk eshte e lehte por shume e mundimshme , me ka zhgenjyere , me ka lumturuare . e plot e plot te tjera....... Po mbi te gjitha me ka mesuare: Qe... Nuk duhet asnjehere te shpresoj nga askush per te ndikuar sikur edhe sadopak ne jeten time, dhe per fat te keq me ka bere qe te humbas disi besimin kundrejt disa njersve !!!

Vertet njehere Jetohet , por aman duhet jetuar brenda kritereve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
psikologia
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re


Numri i postimeve : 107
Registration date : 19/05/2008

MesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   Mon Jun 09, 2008 5:45 pm

- te jem e lire nga roberimi i materjes, te abstraohem nga kenaqesite e epsheve dhe defrimeve dhe fytyra ime te jete e drejtuar kah Ai i cili krijoi qiejt dhe token.
mos te harrojm se kjo jete eshte e perkohshme, dhe aj se shifemi ne boten tjeter Smile
poashtu, mesova se njeriu ne jete ballafaqohet me te mira dhe me te keqija dhe pas te keqes kishte edhe nje te mire fal Zotit.. edhe po te mos xistonte e keqja nuk do dinim te vlersonim aspak te miren........p.s dikush jeton per te punuar, dikush tjeter punon per te jetuar e tjetri edhe jeton per te punuar po edhe punon per te jetuar, smiret vesh askushi me kerkushin Wink

mire mbetshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   Mon Jun 09, 2008 11:11 pm

nga jeta mesuam shum shum dhe as gje ;;;;;;;;;; lufte eshte e gjith jeta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arbin
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 63
Localisation : be
Registration date : 27/05/2008

MesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   Mon Jun 09, 2008 11:16 pm

Pershendetje Psikologe; Qkan na mesoj jeta esht fakt,se u dahst te ballafaqohem nga jeta per interesat jetsore,por qfar nne msuam nga jeta mendoj se dikush pak e kikush hiq? por me e rendsishme esht qe te gjith kan mesuar diqka por jo te gjith njesoj? sepse askujt nuk i pelqen njejt dhe askush nuk sheh qka sheh tjetri,apo qka ndegjon tjetri,fatmirsisht ne nuk e dim qka thojn te tjeret per ne a flasin apo s flasin,por ata sigurisht qe flasin!?
Nga jeta mesova shumqka por jo gjithqka reale dhe te vertet sepse un mendoj ndryshe nag te tjeret dhe,sjemi ne fund te fundit te imponojm askujt jeten edhe pse jeten e kemi dhurat;Nga zoti jon i madh qoft i gezuar ai me ne dhe na i falt te gjithve gabimet e tona jetsore.
Te flasesh diqka qka te pelqen ty,gjithmon ben dikend kompleks,apo bije ne konkluza per te mendu apo per te gjyku arsyet e tua te njohura mir pao jo,por jeta vazhdon edhe pse fjalet se ndalen kurr,pra kjo esht laburinthi i jetes qe askush nuk mundet me shiku dhe mendu njejt.
Dallimi i jetes ne ksoov dhe jasht shteti,ton ku ne jemi lindur dhe jetojm esht shum i madh,per ket disa njerz te meqem mendoj se kan perdoru nje teknik teorike qe quhet moderim i shoqeris se mir,per ndryshimet e mendiveme te izoluara nga fjalet ejo pun ,nga realiteti e jo pamaoraliteti,por jeta prap vzhdon nej soj si ketu si atje por dhimbjet shpirtrore sjan te njejta,si me nje farumist qe esht ne atdhe si ai qe gjindet ne mergim.
Pe tu mesuar me jeten,dhe njerzit e saj duhet te jesh ,i ndershum i sinqert puntor ,pak i shkolluar dhe i talentuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   Mon Jun 09, 2008 11:32 pm

kemi mesuar diqka,na ka mbetur shume per te mesuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   Wed Jun 11, 2008 9:16 pm

arbin shkruajti:
Pershendetje Psikologe; Qkan na mesoj jeta esht fakt,se u dahst te ballafaqohem nga jeta per interesat jetsore,por qfar nne msuam nga jeta mendoj se dikush pak e kikush hiq? por me e rendsishme esht qe te gjith kan mesuar diqka por jo te gjith njesoj? sepse askujt nuk i pelqen njejt dhe askush nuk sheh qka sheh tjetri,apo qka ndegjon tjetri,fatmirsisht ne nuk e dim qka thojn te tjeret per ne a flasin apo s flasin,por ata sigurisht qe flasin!?
Nga jeta mesova shumqka por jo gjithqka reale dhe te vertet sepse un mendoj ndryshe nag te tjeret dhe,sjemi ne fund te fundit te imponojm askujt jeten edhe pse jeten e kemi dhurat;Nga zoti jon i madh qoft i gezuar ai me ne dhe na i falt te gjithve gabimet e tona jetsore.
Te flasesh diqka qka te pelqen ty,gjithmon ben dikend kompleks,apo bije ne konkluza per te mendu apo per te gjyku arsyet e tua te njohura mir pao jo,por jeta vazhdon edhe pse fjalet se ndalen kurr,pra kjo esht laburinthi i jetes qe askush nuk mundet me shiku dhe mendu njejt.
Dallimi i jetes ne ksoov dhe jasht shteti,ton ku ne jemi lindur dhe jetojm esht shum i madh,per ket disa njerz te meqem mendoj se kan perdoru nje teknik teorike qe quhet moderim i shoqeris se mir,per ndryshimet e mendiveme te izoluara nga fjalet ejo pun ,nga realiteti e jo pamaoraliteti,por jeta prap vzhdon nej soj si ketu si atje por dhimbjet shpirtrore sjan te njejta,si me nje farumist qe esht ne atdhe si ai qe gjindet ne mergim.
Pe tu mesuar me jeten,dhe njerzit e saj duhet te jesh ,i ndershum i sinqert puntor ,pak i shkolluar dhe i talentuar.

oo arbin na pershendet edhe neve nganjeher se edhe ne te gjith e meritojm nje pershendetje ../////NGA ARTANI///////// DANKU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arbin
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 63
Localisation : be
Registration date : 27/05/2008

MesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   Wed Jun 11, 2008 11:46 pm

HAhah amaij jonge wat is heheeh

Une e pershendeta antaren qe ka sjell ket tem per diskutim,dhe ti kur te hysh ketu per te postuar nje her na pershendet neve,pra Psikologen,eddhe mue e pastaj shkruan diqka dhe vie tjetrindoshta prap uen e t epershendeti,vetem se ketu sesht tema per pershendetje hahahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   Thu Jun 12, 2008 12:27 am

po nga qe nuk eshte tema te thash se po te ishte tema nuk do te thoja ,,,se tek tema duhet rrespektuar detyrat shoqerore ;;
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   Thu Jun 12, 2008 12:56 pm

jeta eshte shkollė ditore,prej sė cilės mėsojmė pėrditė ngapak,nė fund nuk arrijmė tė diplomojmė,haha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: qka mesuat nga jeta????   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
qka mesuat nga jeta????
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Foto nga jeta dhe vepra e Dr. Rugoves!
» Edhe njė zbulim nga jeta e Michael Jackson-it
» Jeta e re pas divorcit. Kam oferta pėr tė hyrė nė politikė
» Bibliografia e Ramiz Kelmendit
» Pėrsiatje shkrimesh nga Sylejman Aliu:-Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Teme e lire-
Kėrce tek: