ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ēfarė mendon Mihrije Braha pėr meshkujt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Ēfarė mendon Mihrije Braha pėr meshkujt   Sat Jun 07, 2008 7:21 pm


Kėngėtarja
Mihrije Braha, e cila nė ēift me Naim Abazin shquhen si njė familje e
lumtur (tė paktėn ashtu lėnė tė kuptohen nga jashtė), gjatė njė bisede
pėr “Bluetooth”, rrėfehet pėr pikėpamjet e saj pėr meshkujt.
Ajo
shpesh bėhet nervoze pse femrat janė mė pak tė guximshme se meshkujt,
pse ato nuk janė shpėrthyese nė kuptimin e mirė tė fjalės, ashtu si
gjinia e kundėrt dhe pse nuk kėmbėngulin nė qėllimet e tyre. Megjithėse
nuk do ta kritikojė edhe aq shumė gjininė tjetėr, nė njė farė mėnyrė
shihet se i preferon ata pėr kurajėn qė kanė dhe pėr arritjet e tyre
karshi femrave.

Kėngėtarja thotė se me Naimin ka njė raport tė shkėlqyer, sepse mė
shumė se njė bashkėshort, atė e ka njė shok tė mirė dhe njė partner tė
suksesshėm nė profesionin e njėjtė qė kanė tashmė prej njė jete.
Megjithatė, ajo pranon se Naimi ėshtė ‘zot’ shtėpie, dhe shpesh herė i
duhet t’i lėshojė pe, marrė parasysh natyrėn e tyre pėr tė arritur
gjithēka qė duan.

“Fatkeqėsia ėshtė se nė Kosovė ka ende shumė raste tė dhunės nė
familje, por besoj qė nė qendrat urbane nuk ėshtė edhe aq e shprehur.
Kjo pėr mua ėshtė njė skizofreni. Meshkujt e tillė qė pėrdorin dhunė
ndaj femrės, unė i quaj injorantė”, thotė Mihrija.

Ajo e di qė nė Kosovė nuk ka barazi gjinore, por nuk pret qė me kalimin
e kohės meshkujt tė bėjnė ndonjė mrekulli. “Ėshtė femra ajo qė duhet tė
jetė mė e guximshme, ta thotė dhe ta bėjė atė qė do dhe pėr tė cilėn ka
tė drejtė. Femrat nuk duhet tė presin qė gjithmonė tė arrijnė diēka
vetėm me pėrkrahjen e meshkujve, duhet tė kenė mė shumė siguri, sepse
mund tė arrijnė mė shumė”, u bėn thirrje Mihrija atyre femrave qė jetėn
e kalojnė nėn hijen e burrit.

Gjithsesi, nė fund ajo nuk heziton tė thotė sėrish se nė familjen e saj
tė gjithė janė tė barabartė, dhe kjo si rezultat i edukatės familjare.
Mihrije Braha njihet pėr kthesat e mėdha qė ka bėrė nė pamjen e saj, nė
rrymat muzikore dhe gjithēka sa i pėrket anės vizuale.

Derisa nė vitet e mė hershme kėndonte kėngė popullore e veshur me
fustane tė gjata, kohėve tė fundit ajo ka njė stil tė veēantė, dhe
paraqitet gjithnjė e mė moderne. Vėrehet qartė kujdesi qė i kushton
vetes, me flokė tė shtuar, thonj tė gjatė, minifunde, e makinė luksoze.
Nga kėtu merret shkas edhe krenaria qė ka gjithmonė pėr burrin e saj,
dhe tė kritikojė tė tjerėt qė nuk i pėrkrahin gratė e tyre pėr tė qenė
mė tė suksesshme nė karrierė. E nėse dukja e saj ėshtė rezultat i
guximit e kurajės, e jo thjesht nga mirėkuptimi i Naimit, atėherė
vėrtet Mihrija duhet pėrshėndetur dhe duhet konsideruar si femėr e
guximshme.

Mė herėt qarkulluan fjalė se mes Mihrijes dhe Naimit kishte njė
krizė e cila po pėrjetohej keq. E pyetur rreth kėsaj ēėshtjeje, ajo u
pėrgjigj mjaft e bindur: “Janė vetėm thashetheme. Njė artist gjithmonė
ėshtė aktual dhe kur arrin pėrtej kulminacionit, del dikush tė flasė
diēka jo tė mirė pėr tė. Madje mund tė them se fakti qė dukem bukur
ėshtė edhe meritė e Naimit. Jam njė femėr me fat qė e kam. Ėshtė njeri
i madh”.

Platori ėshtė djali qė ka lindur nga martesa e dy kėngėtarėve, me tė
cilin Mihrije ėshtė mjaft e lidhur. Ajo ėshtė shprehur se para ēdo
gjėje tjetėr nė radhė tė parė ėshtė Platori.

“Falėnderoj Zotin qė ai ėshtė nė linjė tė mirė, ėshtė inteligjent,
ėshtė njė nxėnės i mirė dhe pėr momentin nuk kam probleme. Por tani qė
po vjen faza e pubertetit kam dėgjuar nga plot nėna, qė kanė probleme
me fėmijėt e vet. Mė besoni qė jam nė gjendje ta le edhe muzikėn, vetėm
qė tė mos mė devijojė ēuni”.
/bluetooth/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ēfarė mendon Mihrije Braha pėr meshkujt   Sun Jun 08, 2008 5:00 pm

Mihrije(Braha)Abazi,ose mund tė quhet e guximshme,ose kokėfortė,sepse asnjėherė nuk e ka pranuar mbiemrin e burrit,por ėshtė deklaruar me mbiemrin e vajzėrisė.Kuptohet Naim Abazi ėshtė njė njeri shumė i ngritur dhe intelektual,punėtor me shprehi pune,kėmbėngulės nė arritjen e sukseseve dhe nuk pajtohet me arritjen,por synon mė tepėr.Naimi padyshim si kreu i familjes ėshtė edukatorė i mirė,andaj si shpėrblim ka fituar fėmijė tė mirė.Po kuptohet Naimin dhe Mihrijen i ka lidhur arti pikėrisht kėnga.Ata janė njė ēift i mirė dhe i lumtur,me qė fjalė tė pakripura kam dėgjuar edhe unė pėr ta,por fjalė tė tilla shpifin gjėthnjė dėshtuesit,nga gjelozia e tyre se kanė mbetur askundi.Po flas rreth tyre nga se unė i njoh qė tė dy,nuk mund tė flas pėr ēunin e tyre nga se nuk e njoh,pasi unė ka kohė qė jam nė mėrgim,por nga prinderit si janė Naimi dhe Mihrija,patjetėr ēuni duhet tė jetė i mirė.Kur flitet per Naimin dhe Mihrijen,flitet pėr njė ēift tė mrekulluar,shumė tė arrirė,edhepse ne jetonim nėn njė regjim .shtypės i cili pėrpiqej tė ta ndalonte qdo hap tė arritjeve.Naimi dhe Mihrija jo vetėm qė janė kėngėtar tė mirė,ata ishin edhe patriot,dhe kohėn e regjimit pushtues u kėndonin sakrificave kombėtare,tė cilat masa i donte me shpirt.Pranoj qė ata patėn prirėje qė tė ecin mekohėn,tė ndjekin artin qė i pėrgjigjet kohės dhe tė tillė mbetėn artist tė sukseshėm tė kohėrave.Por nuk mund tė pajtohem me disa thėnje tė znj.Mihrije si psh,nė Kosovė nuk ka barazi gjinore.Shtypjen e barazisė gjinore unė e kuptoj kėshtu:Nėse femra ėshtė intelektuale aktive,qė ushtron profesionin e zyrtares,artistes dhe burri mundohet tė ja kufizoj atė tė drejtė,kjo do tė ishte e pa pranueshme.Nuk mund tė kėrkohet barazi gjinore aty ku qifti nuk ėshtė i barabartė,psh:Nėse burri ėshtė person zyrtar,gruaja e pa shkolluar,tani ajo grua kėrkon qė tė vishet gjysmė e lakuriquar,e ngjyrosur dhe e mbytur me erėra parfumesh,tė bredh poshtė lart qytetit ,pa asnjė angazhim.Kjo nuk ėshtė kurfar barazie,sepse ajo nuk ka bėrė mė tepėr se tė bėjė punėt e amvisėrisė.Unė jetoj me vite nė mėrgim,por kur shkoj nė Kosovė pėr pushime mė ka rėnė nė sy se femra jonė ka shkelur barazinė gjinore tė mashkullit,nga se femra me asnjė profesion,me asnjė angazhim,tė veshura shumė keq dhe gjysmė lakuriq,bredhin poshtė lart qyteteve pa as mė tė voglin rezultat,vetėm pėr sheti-kėtė nuk e kam pa nė asnjė vend tė ERvropes.NėSE MIHRIJA FLET PėR NJė BARAZI GJINORE MES FEMRAVE dhe meshkujve tė pregaditjes sė njejtė profesionale,ku njėri pėrpiqet tė i mohoj tjetrit barazinė,pėr kėtė nuk mund tė them asgjė,unė po flas pėr njė barazi gjinore nė pėrgjethsi.Akuzat pėr shkeljen e barazisė gjinore,mund tė bėhen vetėm kur ēifti mashkull-femėr,kanė aftėsi tė njejta,dhe njėri pėrpiqet tė i mohoj tjetrit.Femra duhet tė jetė e guximshme po,por aq e guximshme sa e meriton,nuk mund tė eci nė vendnumrim,kurse tė kėrkoj tė fluturoj.Po pranoj se Naimi dhe Mihrija janė njerėz tė mėdhej dhe tė lumtur,por pozitėn e emrit dhe lumturinė e kanė fituar me punė.Tani nuk mund tė ankohet dikush qė nuk punon asgjė dhe tė thotė mė u ėshtė shkelur barazia!Ai nuk ka lėvizur dhe me kėtė ka shkelur vet barazinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
arbin
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 63
Localisation : be
Registration date : 27/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ēfarė mendon Mihrije Braha pėr meshkujt   Wed Jun 11, 2008 9:30 pm

Un mendoj se MIHRIJE BRAHA sesht per naim abazin ? Mihrije brahes duhet me ja gjet nje burr tjeter? kam pas nij qe nej her Mihrije braha kish pas ik pre naimit ,po budalla prap shkon e merr??? mihrije brahen e njoh shum mir,per ndryshe e ka pas nej moter tek ne te martuar,mihrija esht ma mir me u martu me Rasim thaqin se edhe ashtu cima e ka merak hehe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Ēfarė mendon Mihrije Braha pėr meshkujt   Thu Jun 12, 2008 12:32 am

ēudi nuk kisha degjuar ndonje her te flitej keq per mehrije brohon ;;prandaj ju i njihni me mir Arbin por uné po ,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ēfarė mendon Mihrije Braha pėr meshkujt   Thu Jun 12, 2008 12:53 pm

Jo ēudi,por ne nė asnjė mėnyrė z.arbini nuk duhet tė dalim pėrtej thelbit tė intervistes,pra rreth barazisė gjinore pėr tė cilėn bėnė fjalė znj.Mihrije.Nuk bėnė z,arbini tė cėnojmė jetėn private tė njerėzve sidomos atyre me famė.Ju e njihni Mihrijen,por ata kanė tri dekada martese dhe i ka lidhė diēka qė ėshtė nė interesin jetik tė tyre.
Kisha me ju lutur tė gjithėve qė nė asnjė mėnyrė tė mos fyejm personalitetin e askujt,por tė pėrgjigjemi pėr aq sa mundemi pra rreth temes barazia gjinore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
arbin
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 63
Localisation : be
Registration date : 27/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ēfarė mendon Mihrije Braha pėr meshkujt   Thu Jun 12, 2008 9:22 pm

Un se kam fyer aspak...po edhe diqka qe desha te shtoj ishte se ne nje paraprogram te Royall bingos,rasim thaqi e shajti naimin zeri u cenzru cima u hidhru me at detyr qe i kishte dhen Naim abazi dhe e fyjti naimin,por mihrija e ndreqi ket?
Tjetra ne emisionin koha tv ,ku u paraqitke kamera e mshehur kunder mihrije brahes drejt per drejt ne tv?por sihte tv por ishtevetme skeq humoristik dhe aty nderhyri naim abazi dhe mezi kaluan pa ekcese...! Un e di qe naimi e don mihrije dhe mihrija e don naimin por ndoshta edhe dikush tjeter e don mihrijen? ket sun ja ndal askush askujt,se paku syt.
Per ma shum spo dua te shtoj por mos m ekeqkuptoni se kishte t eben me diqka qesharake dhe reale? dhe jo reale!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ēfarė mendon Mihrije Braha pėr meshkujt   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēfarė mendon Mihrije Braha pėr meshkujt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Kadri Mani: Shaban Braha nga Prizreni - i dyshimtė nė ēdo pikėpamje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: VIP-
Kėrce tek: