ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Softueri pirat ende "lulėzon"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Softueri pirat ende "lulėzon"   Thu May 22, 2008 8:27 pm

Pirateria nė
vitin 2007 ka bėrė pėr vete hiq mė pak se 48 miliardė dollarė nė “rrugė
tė gabueshme”, ka bėrė tė njohur hulumtimi i bėrė nga kompania Business
Software Alliance (BSC) nė bashkėpunim me Interactive Data Corp (IDC).
BSC
dhe IDC nė hulumtim kanė pėrfshirė rreth 108 shtete, derisa niveli i
piraterisė ka rėnė nė 67 prej tyre, qė nė fund nuk ka qenė e
mjaftueshme pėr tė zvogėluar humbjet. Pėrkundrazi, pirateria ėshtė
ngritur pėr 8 miliardė dollarė nė nivelin global, respektivisht ėshtė
shėnuar rritje e piraterisė pėr 3 pėr qind, derisa pėr vitin paraprak
rritja ka qenė 38 pėr qind.

Vendet tė cilat kanė pėrqindje mė tė madhe tė piraterisė, vazhdojnė me
rritjen e mėtutjeshme, kėshtu qė niveli i softuerit ilegal nė Armeni
ėshtė 93 pėr qind, Bangladesh 92 pėr qind, Zimbabve 91 pėr qind dhe Sri
Lankė 90 pėr qind.

Si shembuj tė luftimit tė piraterisė udhėheqin Shtetet e Bashkuara tė
Amerikės ku paraqitet 20 pėr qind e softuerit pirat, Luksemburgu me 21
pėr qind dhe Zelanda e Re me 22 pėr qind.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Softueri pirat ende "lulėzon"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Informatike dhe Teknologji-
Kėrce tek: