ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit   Tue Apr 29, 2008 7:10 pm

Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit


Shkencėtarėt
amerikanė mė nė fund kanė zbuluar vaksinėn kundėr kancerit tė gjirit
E75. Kjo vaksinė ka zvogėluar dukshėm rrezikun nga kthimi i sėmundjes
pėr pacientėt tė cilėt kanė pėrqindje tė madhe tė proteinės HER2/neu.
Ky
lloj i kancerit tė gjirit, i cili pėrbėn rreth njė tė katėrtat e tė
gjitha rasteve, ėshtė mė i rrezikshėm se tė gjitha llojet tjera tė
sėmundjes. Nė grupin e tė sėmurėve tė tillė, vaksina ka zvogėluar
vdekshmėrinė pėr 50 pėr qind. Ndėrsa lajme edhe mė tė mira janė se
vaksina ka zvogėluar vdekshmėrinė pėr 100 pėr qind tek gratė me kancer
tė gjirit dhe me shprehje tė ulėt apo mė tė lartė se tė mesme tė
HER2/neu.

"Tani kemi diēka pėr tė cilėn gjė mendojmė se ka efekt tek shumica e
grave me kancer tė gjirit, pėr tė cilat aktualisht nuk ka pėrkujdesje
tė mjaftueshme", ka thėnė George Peoples, njė nga autorėt e hulumtimit
i cili do tė paraqitet nė takimin e sivjetmė tė Shoqatės Amerikane pėr
Hulumtimin e Kancerit nė San Diego. "Gjithashtu, ajo pėrballohet shumė
mirė, sikur vaksina kundėr gripit".

Profesori Peoples ėshtė udhėheqės i onkologjisė kirurgjike nė qendrėn
ushtarako-mjekėsore "Brooke" nė San Antonio dhe udhėheqės i programit
pėr zhvillim tė vaksinės kundėr kancerit nė Institutin
ushtarako-mjekėsor amerikan.

Doktori Geroge Peoples aktualisht zbaton fazėn e tretė tė testimeve
klinike. Kjo vaksinė stimulon sistemin imun qė tė njohė qelizat e
kancerit si tė huaja, ndėrsa qėllim ka qė tė ndalojė kthimin e
sėmundjes tek gratė tė cilat njėherė janė shėruar nga kanceri.dakort
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Mjeksi e Shendetesi/Estetike-
Kėrce tek: