ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 40 pėr qind e qytetarėve tė BE-sė nuk pėrdorin internet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: 40 pėr qind e qytetarėve tė BE-sė nuk pėrdorin internet   Mon Apr 21, 2008 8:31 pm

Pothuajse 80 pėr qind e shfrytėzuesve tė internetit nė Bashkimin Evropian kanė tė instaluar lidhje tė shpejta tė internetit, por gati 40 pėr qind e qytetarėve tė BE-sė ende nuk e pėrdorin internetin, ka treguar njė hulumtim i ri.

Sipas raportit tė Komisionit Evropian mbi pėrparimin e teknologjive komunikuese dhe informuese, shfrytėzimi i internetit po rritet shpejt nė tėrė BE-nė, kėshtu qė tani rreth 250 milionė qytetarė tė Unionit, apo mė shumė se gjysma e popullatės sė gjithmbarshme, rregullisht “lundrojnė” nėpėr rrjetin botėror.

Nga ky numėr, pothuajse 80 pėr qind shfrytėzojnė internet me shpejtėsi tė madhe, pėr dallim nga 50 pėr qind sa ishte nė vitin 2005. Afro 40 pėr qind e qytetarėve tė Unionit, megjithatė, ende nuk e pėrdorin shėrbimin pėr dėrgimin e postės elektronike e as nuk dinė tė pėrdorin shėrbimet e kėrkimit, ka transmetuar agjencia e lajmeve DPA.

Pėrqindja e “analfabetizmit” kur bėhet fjalė pėr internet, dallon nga 69 pėr qind sa ėshtė nė Rumani nė 13 pėr qind sa ėshtė nė Danimarkė e Holandė.

Komisioni nė Bruksel vazhdon pėrpjekjet pėr pėrmirėsimin e shfrytėzimit tė internetit nė tė gjitha vendet anėtare dhe tregon se 60 pėr qind e tė gjitha shėrbimeve publike nė BE nė tėrėsi janė nė dispozicion nė formėn elektronike.

"Disa pjesė tė veēanta tė BE-sė ende mbesin prapa dhe nuk janė tė lidhura tėrėsisht", ka deklaruar komisarja e BE-sė pėr shoqėrinė e informacionit dhe mediat, Vivien Reding.

Ajo ka thėnė se tė gjitha shtetet anėtare tė BE-sė mu pėr kėtė duhet tė punojnė mė shumė nė kalimin e kėtij vakumi, nxitjen e shėrbimeve jashtėkufitare dhe pėrparimin e shėrbimeve online, nė mėnyrė qė ato tė depėrtojnė deri tek vendet e largėta dhe rurale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: 40 pėr qind e qytetarėve tė BE-sė nuk pėrdorin internet   Wed Apr 23, 2008 2:10 am

kjo nuk eshte e vertet se mos e kan ngatrruar
mos eshte, 14 per qind
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
40 pėr qind e qytetarėve tė BE-sė nuk pėrdorin internet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AKR premton 7 pėr qind ngritje ekonomike dhe 30 mijė vende pune
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Agim Gashi:KRIMINALITETI NE INTERNET

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Informatike dhe Teknologji-
Kėrce tek: