ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ushtrimi nxit rritjen e tumorit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Ushtrimi nxit rritjen e tumorit   Sun Apr 20, 2008 4:59 pm

Ushtrimet trupore gjithsesi, mirėpo ēka nėse tumori e ka pėrfshirė organizmin? Ushtrimet mund tė rrisin qarkullimin e gjakut nė tumore dhe tė shkaktojnė rritjen mė tė shpejt tė tyre. Pėr fat tė mirė, shpejt depėrtojnė edhe ilaēet.

Doktorėt nga Qendra mjekėsore e universitetit amerikan Duke nė Kaliforninė Veriore kanė zbuluar se si tumoret e prostatės tek minjtė rriten kur minjtė ushtrojnė. Ekipi i doktorėve ka supozuar se kjo do tė mund tė ishte rasti edhe me tumoret tjera.

Profesori Lee Jones, nga Qendra pėr hulumtimin e kancerit prej universitetit nė fjalė, ka thėnė: "Hulumtimi ynė nė modelin e miut ka dėshmuar se ushtrimet kanė sjellė deri tek rritja e dukshme e tumorit sesa do tė sillte mėnyra e qetė e jetės".

"Mendoj se nė tė ardhmen do tė mund tė pėrdornim kėtė zbulim pėr pėrgatitjen e mėnyrave mė tė mira qė nė mėnyrė tė efektshme tė shėrojmė pacientėt e sėmurė nga kanceri i prostatės, si dhe ata me lloje tjera tė kancerit".

Duke paraqitur zbulimin nė takimin vjetor tė Shoqatės amerikane pėr hulumtimin e kancerit, ėshtė thėnė se ushtrimet dhe qarkullimi mė i madh i gjakut mund tė pėrmirėsojnė shėrimin, por edhe tė pėrshpejtojė zhvillimin e tumorit.

Ata kanė thėnė se ushtrimet nė fakt mund tė pėrmirėsojnė pėrgatitjen e metodave tė ndryshme tė shėrimit, siē ėshtė kimioterapia dhe rrezatimi, tė cilat mund tė janė tė kufizuara pėr shkak tė qarkullimit tė dobėsuar tė gjakut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Ushtrimi nxit rritjen e tumorit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nxitėsi pėr vrasjen e Triumf Rizės, Enver Sekiraqa gjendet nė Irlandė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Mjeksi e Shendetesi/Estetike-
Kėrce tek: