ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Adresa tė internetit do tė ketė vetėm edhe tre vjet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Adresa tė internetit do tė ketė vetėm edhe tre vjet   Sun Apr 20, 2008 4:56 pm

Me kėtė temp tė rritjes sė numrit tė kompjuterėve nė botė, adresat IP (nė standardin IPv4) do tė shpenzohen pėr tre vjet.

Kompanitė teknologjike tėrheqin vėmendjen se pėr tri vite do tė mund tė ketė mungesė tė adresave IP nga standardi IPv4 pėr kompjuterėt e rinj nė internet.

Ky informacion nuk ėshtė i ri, por dihet pėr njė kohė se nuk do tė ketė adresa sa duhet. Parashikimet e para kishin prognozuar mungesėn gjatė vitit 2010, mirėpo tė dhėnat e reja flasin se kjo do tė ndodhė njė vit mė pas.

Pėr shkak tė kufizimeve tė sistemit IPv4 ėshtė zhvilluar sistemi i adresave IPv6, i cili ofron shumė mė shumė. Windows Vista, pėr shembull, ka mbėshtetje pėr tė dyja standardet. Megjithatė, kalimi nė sistemin e ri ende nuk ka filluar, e madje nuk ka as shenja se shpejt do tė fillohet me kalimin.

Eksperti nga Cisco, Tony Hain nė samitin Global IPv6 Summit nė Pekin ka deklaruar se tėrė bota injoron faktin se IPv4 do tė zhduket dhe pėr kėtė shkak kalimi nė IPv6 do tė jetė i dhunshėm dhe problematik.

Sandeep Singhal nga Microsofti thotė se kompanitė do tė duhej qysh tani me tė gjitha fuqitė e tyre tė zhvillojnė softuer i cili ėshtė kompatibil me IPv6, mirėpo kjo nuk po ndodhė.

www.ipv6.org
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Waaa   Wed Apr 23, 2008 3:37 pm

Megjithate eshte e vertete adresat e internetin shtohen dita dites dhe po behen gjithnje e me shume ndoshta do te gjindet nje zgjidhje tjeter
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Adresa tė internetit do tė ketė vetėm edhe tre vjet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Dyshohet se me armėn qė u vra Xhemajl Mustafa, u plagosėn edhe Fetah Rudi e Ejup Visoka
» Nuk heqin dorė nga greva edhe pse janė tė rraskapitura
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Informatike dhe Teknologji-
Kėrce tek: