ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Racetrack - memorie mė e shpejtė dhe mė e mirė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Racetrack - memorie mė e shpejtė dhe mė e mirė   Thu Apr 17, 2008 7:32 pm

IBM ka paralajmėruar njė teknologji tė re pėr ruajtjen e tė dhėnave, tė cilat do tė mund tė zėvendėsonin disqet e forta dhe flash memoriet tradicionale.

Kėto memorie, tė quajtura “racetrack”, do tė kenė njė kapacitet 100 herė mė tė madh krahasuar me memoriet e deritashme. IBM beson se pajisjet pėr ruajtje tė bazuara nė spirotronikė u kanė mundėsuar mp3-player-ave kapacitet prej disa terabajtėve dhe njė punė shumė tė shpejtė.

Tė dhėnat janė ruajtur nė shkoptha tė nano-telave magnetik nė pllakė silikoni. Kėto shkoptha i ruajnė tė dhėnat nė spinin e elektroneve. Kjo teknikė e ruajtjes sė tė dhėnave, nė nanoteknologji njihet si spintronikė.

Shkencėtarėt parashikojnė se kjo teknologji e re do tė fillojė tė prodhohet pėr shtatė deri nė dhjetė vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Racetrack - memorie mė e shpejtė dhe mė e mirė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pirro Ēako: Ju rrėfej 25 vitet me Invėn, nuk ia fal lidhjen e shpejtė me njė burrė tjetėr

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Informatike dhe Teknologji-
Kėrce tek: