ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Celular, kompjuter dore apo laptop?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Anisa
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 116
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Celular, kompjuter dore apo laptop?   Thu Mar 27, 2008 5:02 pm


Prodhuesi korean MIU ka paraqitur njė kompjuter i cili duket mė shumė si njė kompjuter dore me pamje tė pazakontė, por pėr kėtė me funksione tė pasura.

MIU HDPC (Hybrid Dual Portable Computer) sipas madhėsisė ėshtė radhitur diku mes kompjuterit tė dorės dhe laptopit, derisa prodhuesi ėshtė munduar qė nė tė tė fus tėrė karakteristikat e njėrit dhe tjetrit, me celularin si shtesė.

HDPC mbėshtet dy sisteme operative, nė tė mund tė instalohet Windows XP apo versionet CE si dhe Linux. Nė kėtė mėnyrė nuk do tė ketė ndalesė pėr adhuruesit e tė dy sistemeve operative. Nė gjendje tė mbyllur HDPC shėrben si telefon masiv celular, dimensionet e tij janė 163 x 67 x 24.5 milimetra, derisa pesha e tij ėshtė 387 gramė.

Me hapjen e HDPC-sė ofrohen nė dispozicion mundėsitė e tij kompjuterike. Tastiera e plotė QWERTY ėshtė e plotėsuar me ekranin LCD prej katėr inēėsh dhe rezolucion prej 800 x 400 pikselash. Kompjuterin e vė nė funksioni procesori VIA-in C7 me takt 1 GHz i plotėsuar me katėr gigabajt tė memories. Tė dhėnat ruhen nė diskun e fortė miniatural 1.3 inēėsh me kapacitet prej 60 GB.

Celulari/kompjuteri ėshtė i pajisur me adaptorin WiFi, adaptorin Bluetooth, lidhjet USB dhe pranuesin digjital tė valėve televizive. Ekziston mundėsia e lidhjes sė pranuesit tė jashtėm GPS. Ēmimi i HPDC-sė kaq tė pajisur nuk do tė duhej tė ishte mė e shtrenjtė se 500 dollarė amerikanė, derisa nė shitje ai do tė del gjatė verės sė kėtij viti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Celular, kompjuter dore apo laptop?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Informatike dhe Teknologji-
Kėrce tek: