ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Krijimi i Planeteve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Krijimi i Planeteve   Mon Mar 24, 2008 8:13 pm

Krijimi i Planeteve

Nėse vėshtrojmė pėr njė kohė tė gjatė pluhurin nėn shtrat, mund tė shohim se ai mblidhet tok pėr tė formuar topa tė vegjėl pluhuri. Poashtu disku i pluhurit qė sillet rreth njė ylli, mbeturinė nga formimi i atij ylli, bashkohet si pasojė e gravitetit. Grimcat e vogla mblidhen sė bashku pėr tė formuar njė masė mė tė madhe.

Por formimi i planeteve nuk ėshtė vetėm proces i mbledhjes graduale tė grimcave pėrmes gravitetit si ē’mendohej deri vonė. Duket se ka edhe njė periudhė kur ndodhin pėrplasje masive mes shkėmbinjėve tė mėdhenj, tė cilėt mė pas bashkohen pėr tė formuar shkėmbinj edhe mė tė mėdhenj.
Njė ekip i udhėhequr nga astronomi George Rieke i Universitetit tė Arizonės ka arritur tė vrojtojė kėtė periudhė tė ndėrmjetme me anė tė teleskopit Spitzer.

Teleskopi Spitzer, i cili u aktivizua para 14 muajsh, vrojtoi pasojat e pėrplasjeve tė fuqishme pėrreth dy yjesh me anė tė rrezeve infra tė kuqe. Pluhuri ngrohej nga ylli qendror dhe teleskopi mati kėtė rrezatim nxehtėsie, e cila ēlirohet nė valė nėn dritėn e kuqe. Duke matur rrezatimin infra tė kuq astronomėt arritėn nė pėrfundimin se disa yje tė vjetra kishin mė shumė disqe masive pluhuri sesa do tė ishte pritur, bazuar nė atė qė mendohej mė parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Krijimi i Planeteve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Astronomi-
Kėrce tek: