ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkencetaret te shqetėsuar pėr shkrirjen e akullit mbi Arkti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Shkencetaret te shqetėsuar pėr shkrirjen e akullit mbi Arkti   Mon Mar 24, 2008 8:12 pm

affraid Njė ekip shkencėtarėsh nga Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja ka gjetur fakte tė reja shqetėsuese lidhur me shkrirjen e shpejtė tė akullit nė Arktik.

Faktet e prezantuara nė mbledhjen e unionit Unionit Amerikan pėr Gjeofizikėn nė San Francisco, sugjeruan se sipėrfaqja e akullit qė qėndron e ngrirė gjatė tė gjithė vitit, mund tė zhduket deri nė 2040.

Zvogėlimi i akullit tė Arktikut nė vitet e fundit ėshtė shoqėruar me paralajmėrimet se ai shpejt do tė arrijė njė pikė pa kthim.

Dy informacionet e reja tė prezantuara gjatė takimit i bėjnė shkencėtarėt mė tė sigurt se moementi kulmor pėr akullin e Arktikut ėshtė shumė i qartė nė horizont.

Nė muajin nėntor tė kėtij viti, Arktiku kishte 2 milion kilometra katror akull mė pak se ē'duhet tė kishte mesatarish dhe modeli i ri i asaj qė mund tė ngjasė me oqeanin nė dekadat e ardhshme ėshtė se oqeani mund tė jetė pa akull deri nė vitin 2040.

Disa shkencėtarė besojnė se kjo mund tė ndodhė mė shpejt.

Problemet e Arktikut janė theksuar nga ai qė njihet si mekanizimi kundėrpėrgjegjės.

Kjo do tė thotė se ndėrsa temperatura nė rritje shkrin mė shumė akull, atėherė mė shumė rreze dielli pėrpihen nga sipėrfaqja me ujė, dhe ujrat e ngrohta shkrijnė mė tepėr akull.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shkencetaret te shqetėsuar pėr shkrirjen e akullit mbi Arkti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Komandant Lata: Jam i shqetėsuar - nuk e di nėse dikush ka kėrkuar haraē nė emrin tim [video]
» Kujtim Mateli: Dėshnica e Pėrmetit, e pėrjetėsuar nė histori dhe fjalė
» Dardan Velija: Njė biografi siē s'jemi mėsuar tė shohim
» Beqir Cikaqi-Nga cikli poetik:Dilema e shqetėsimir Cikaqi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Astronomi-
Kėrce tek: