ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Receta gatimi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Re: Receta gatimi   Fri Jul 11, 2008 11:58 pmKrep me portokall


Kreperitė bėjnė ēudira ... Zbulojini ato nė versionin e tyre tė rafinuar, tė lehtė dhe erėmirė.Pėr 4 persona

Pėrgatitja: 40 minuta
Pritja: 2 orė
Pjekja: 50 minuta

* 125 gr miell
* 2 portokalle
* 30 ml qumėsht
* 2 vezė
* 1 lugė kafeje konjak
* 40 gr gjalpė
* kripė, sheqer


Pėr gjalpin e portokallit

* 1 portokall, 1/2 limon, 40 g gjalpė, 40 gr sheqer i akullt, 5 ml konjak

Pėr ta shoqėruar

* 1/2 litėr sherbet me limon, 1 fije mente

Kėshilla:

* Brumi mund tė jetė edhe mė i mirė nėse ju e pėrgatisni qė mė parė.
* Nė se ju mbetet brumė, krijoni krep tė tjerė. Stivosini ato duke i
ndarė nga katrorė letrash tė sulfurizuara. Ju mund t'i ruani nė
frigorifer: nuk do t'u mbetet veē t'i vini nė furrė disa minuta pėr t'i
ngrohur. Do t'ju shėrbejnė nė mėngjes ose nė zemėr, me gjalpė tė kripur
ose shurup panje, me marmalatė portokallesh ose reēel luleshtrydhesh.

Etapa e parė
Nė njė tas hidhni miellin e papėrpunuar me fare pak kripė dhe sheqer.
Thyeni vezėt nė mes dhe pėrziejini duke mbledhur miellin drejt qendrės
me ndihmėn e njė punimi tė fortė. Shtoni aty progresivisht qumėsht,
pastaj konjak. Filtroni brumin. Mbulojeni brumin pasi e keni zgjatur
dhe e lini tė pushojė pėr 2 orė nė frigorifer.
Shkrini 20 gr gjalpė nė njė tigan me krepė dhe hidheni atė mbi brumė.
Pėrgatisini krepėt: hidhni pak brumė nė tigan. Pėrkuleni nė mėnyrė qė
brumi tė shtrohet mbi fundin e tiganit. Nxeheni dhe lėreni tė piqet pėr
1 minutė mbi njė zjarr mesatar. Shqitini anėt, kthejeni krepin me njė
spatul dhe piqeni anėn tjetėr pėr 1 minutė.

Etapa e dytė
Pėrgatisni nė tė njėjtėn mėnyrė njė dyzinė me krepė, pa harruar tė
gjalposni rregullisht tiganin. Stivosini pak nga pak mbi njė pjatė.
Lani njė portokall dhe thajeni. Me ndihmėn e njė thike hiqni copa
lėkure tė gjata. Ndajeni portokallin, filtroni lėngun dhe ruajeni.
Qėroni dy portokalle tė freskėt, ndajeni nė thela.
Pėrgatsni gjalpin e e portokallit: ngrohni 40 gr gjalpė dhe sheqer nė
tigan. Shtoni copat e lėkurės, lėngun e portokallit tė filtruar, njė
lugė kafe lėng limoni dhe njė lugė kafe konjak. I zieni thelat e
portokallit pėr 1 minutė. I hiqni ato ashtu si dhe lėkurėt dhe i ruani.


Etapa e tretė
Ngroheni furrėn mbi termostatin 6 (180gradė celsius).
I skuqni krepėt njė nga njė, nga tė dy anėt, nė gjalpin me portokall tė nxehtė.
I ndani nė katėr dhe i rezervoni ato nė njė pjatė qė e duron
nxehtėsinė. Nė fund tė veprimit vėreni pjatėn e nxehtė nė furrėn e
fikur.
Hidhni mbetjen e konjakut nė tigan. E ngrohni, e piqni, lėreni tė fiket.
I ndani krepėt mbi pjata individuale, pastaj vini shpejt thelat e
portokallit tė vakta dhe lėkurėt. I lagni me gjalp portokalli. Vini nė
ēdo pjatė dy masa sherbet limoni, zbukurojini me fije mente dhe
shėrbejini menjėherė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Receta gatimi   Sat Jul 12, 2008 12:01 am

aman se na ngope vetem me pamjen e tyre pa le po ti kishim ne tryez mmmmmmmmmmmmmééééé
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Receta gatimi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Teme e lire-
Kėrce tek: