ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kush janė miliarderėt mė dorėlėshuar tė botės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Kush janė miliarderėt mė dorėlėshuar tė botės   Wed Mar 19, 2008 6:05 pm

:suspect:Njerėzit mė tė pasur nė botė shquhen pėr egon e tyre. Dhe kjo ėshtė njė ndėr arsyet se pse ata janė gjithnjė nė garė tė heshtur pėr tė pasur jahtin mė tė madh, avionin privat mė tė madh, njė festė ditėlindjeje mė tė madhe se ato tė mėparshmet etj. Tė gjithė pėrpiqen tė vendosin rekorde tė reja nė shpenzimin e shumave tė parave. "Tė gjithė", nė kėtė rast janė ata, mė dorėshpuarit e miliarderėve, siē i cilėson revista amerikane "Forbes".

Ata qė harxhojnė shuma marramendėse pėr festa, pėr apartamente, pėr shtėpi pushimesh, pėr makina garash etj. Kėta janė disa prej shumė miliarderėve nė listėn e revistės "Forbes", pasi ka dhe nga ata qė pavarėsisht miliardave, e kursejnė edhe "dyqind lekėshin" e bakshishit. Vendin rekord pėr shpenzimin e parave e ka zėnė rusi Abramovich. Nė vitet e fundit ai ka shpenzuar rreth 700 milionė dollarė. Ai ka blerė klubin e futbollit tė Chelseas (290 milionė dollarė), njė jaht gjigand qė ka kushtuar 100 milionė dollarė, njė jaht tjetėr "Le grand bleu" qė ka kushtuar 120 milionė dollarė dhe njė avion "Boeing 767", 100 milionė dollarė. Mė pas vjen manjati i ēelikut, Lakshmi Mittal, i cili ka paguar 100 milionė dollarė pėr njė shtėpi me 12 dhoma gjumi tė vendosur ndėrmjet pallatit mbretėror dhe shtėpisė sė sulltanit tė Bruneit. Ndėrsa martesa e vajzės sė tij u kthye nė eveniment i njohur nė gjithė botėn pėr shkak tė shifrave marramendėse qė ai shpenzoi. Dasma kushtoi 60 milionė dollarė dhe "kėngėtare dasme" ishte Kylie Minogue. Lista pasohet nga emra tė tjerė tė njohur tė revistės "Forbes", por edhe tė rrethit tė miliarderėve VIP-a, siē konsiderohen ndryshe ata qė preferojnė qė shpenzimet e tyre tė bien nė sy tė gjithė botės, e aq mė tepėr tė "homologėve" tė tyre pasanikė.

Stili ekstravagant i jetesės sė tė pasurve tė famshėm

Ø Bėjnė festa me dekorime ekstravante, siē ishte ditėlindja e presidentit tė "Tyco", Dennis Kozlėski, ku ishte vendosur Davidi i Mikelanxhelos si njė skulpturė akulli me njė shatėrvan vodke qė buronte prej tij.
Ø Ata mėsojnė se kushton 60 mijė dollarė rregullimi i xhamit tė parmė tė aeroplanėve tė tyre privatė.
Ø Ata marrin nė punė dado pėr t'u rritur fėmijėt ndėrsa koleksionojnė shtėpi nė vendet mė tė bukura tė botės.
Ø Ata merren me thashetheme dhe mburren. Shprehja mė e famshme ndėr tė pasurit ėshtė: "Miliardi i parė ka qenė mė i vėshtiri pėr t'u bėrė. I dytė ishte lehtė pastaj".
Ø Ata marrin nė punė shėrbėtore, punonjės sigurie, staf kuzhine dhe dado, si dhe menaxherė. Njė pronė e madhe kėrkon rreth 100 punonjės, por ata zakonisht nuk mbajnė llogari.
Ø Ata kanė nė pronėsi njė ose dy aeroplanė privatė dhe njė jaht me raste nuk ėshtė i mjaftueshėm pasi gjithnjė ekziston mundėsia se njė pasanik tjetėr mund tė ndėrtojė njė jaht akoma mė tė madh.
Ø Nė kohėn mė tė ngjeshur tė vitit, aeroplanėt e tyre privatė shkaktojnė bllokim tė trafikut ajror nė aeroportin e Aspenit dhe atė tė Teterborosė.
Ø Ata blejnė njė makinė Rolls-Rocye Phantom qė kushton 320 mijė dollarė nė njė pulitje sysh.
Ø Ata i bėjnė pushimet nė ishuj ekzotikė nė gjithė botėn, nė vendet mė tė famshme tė golfit e nė vende tė famshme peshkimi. Ato i njohin rrugėt e botės ashtu siē njerėzit e thjeshtė njohin rrugėn deri tek dyqani i lagjes.
Ø Ata ndihen rehat kur janė tė rrethuar nga njerėz tė pasur. Kur tė gjithė njerėzit janė tė pasur askush nuk ndihet fajtor pėr teprimet nė shpenzime dhe kėnaqėsi.
Ø Ata u pėrkasin klubeve sociale qė kanė njė tarifė rreth njė milion dollarė pėr anėtarėsim.

1. Roman Abramovich
Mosha: 40 vjeē
Pasuria: $18.7 miliardė dollarė
Burimi i pasurisė: Nafta
Vendlindja: Rusia
Vendbanimi: Angli

Ēmimi pėr dorėlėshuarin i shkon Roman Abramovich. Nė vitet e fundi ai ka shpenzuar rreth 700 milionė dollarė. Ai ka blerė klubin e futbollit tė Chelseas (290 milionė dollarė), njė jaht gjigand qė ka kushtuar 100 milionė dollarė, njė jaht tjetėr "Le grand bleu" qė ka kushtuar 120 milionė dollarė dhe njė avion "Boeing 767", 100 milionė dollarė.

2. Lakshmi Mittal
Mosha: 57 vjeē
Pasuria: 45 miliardė dollarė
Burimi i pasurisė: ēeliku
Vendlindja: India
Vendbanimi: Angli, Rusi

Manjati i ēelikut, Lakshmi Mittal ka paguar 100 milionė dollarė pėr njė shtėpi me 12 dhoma gjumi tė vendosur ndėrmjet pallatit mbretėror dhe shtėpisė sė sulltanit tė Bruneit. Ndėrsa martesa e vajzės sė tij u kthye nė eveniment i njohur nė gjithė botėn pėr shkak tė shifrave marramendėse qė ai shpenzoi. Dasma kushtoi 60 milionė dollarė dhe "kėngėtare dasme" ishte Kylie Minogue.

3. Larry Ellison
Mosha: 63 vjeē
Pasuria: 25 miliardė dollarė
Burimi i pasurisė: kompania "Oracle"
Vendlindja: SHBA
Vendbanimi: SHBA


Pėrmasat gjithnjė nė rritje tė jahteve tė super tė pasurve duket se e frymėzuar bosin e "Oracle" qė tė urdhėronte nė minutat e fundit, rritjen e gjatėsisė sė "Rising Sun", jahtit tė tij. Jahti qė ka kushtuar rreth 250 milionė dollarė dhe nė kohėn qė u prodhua ia kaloi atij tė miliarderit tjetėr, Paul Allen, jahtit "Octopus" qė deri nė atė kohė ishte mė i madhi nė botė.

4. Rupert Murdoch
Mosha: 76 vjeē
Pasuria: 9 miliardė dollarė
Burimi i pasurisė: Media
Vendlindja: SHBA
Vendbanimi: SHBA


Shefi i grupit tė mediave "News Corp." dhe njė prej njerėzve mė tė pasur nė botė, Rupert Murdoch vendosi rekordin e blerjes mė tė shtrenjtė tė njė apartamenti. Ai bleu para dy vitesh njė apartament nė Manhatan qė kushtoi 44 milionė dollarė, shifra rekord e paguar ndonjėherė pėr njė apartament.

5. E. Stanley Kronke
Mosha: 59 vjeē
Pasuria: 2.1 miliardė dollarė
Burimi i pasurisė: Sportet, pronat e paluajtshme
Vendlindja: SHBA
Vendbanimi: SHBA


Pronari i skuadrės amerikane "NHL Colorado Avalanche" mban rekordin pėr shtėpinė e pushimeve mė tė shtrenjtė tė blerė. Ai bleu njė fermė nė British Kolumbia pėr 68.5 milionė dollarė nė vitin 2005. Kjo ėshtė ferma mė e madhe e bagėtive nė Kanada.

6. Alex Shnaider
Mosha: 39 vjeē
Pasuria: 1.6 miliardė dollarė
Burimi i pasurisė: Ēeliku
Vendlindja: Rusi
Vendbanimi: Kanada


Kanadezi me prejardhje ruse, Alex Shanider ka paguar 50 milionė dollarė pėr skuadrėn britanike "Jordan Formula One" dhe premtoi nė atė kohė rritjen e buxhetit tė skuadrės nė 100 milionė dollarė. Ai pasionuar pas sporteve dhe makinave tė bukura, makina e tij re, tė cilėn e zbuloi nė Moskė la me gojė hapur shumė njerėz.

7. Philip Green
Mosha: 51 vjeē
Pasuria: 8 miliardė dollarė
Burimi i pasurisė: "Top Shop"
Vendlindja: Angli
Vendbanimi: Angli

Britaniku Philip Green mbahet si njė prej tė pasurve qė shpenzojnė mė shumė, sidomos pėr kėnaqėsitė e jetės. 50-vjetori i tij ishte njė festė disa ditore nė njė ishull privat, ku kėngėtar i ftuar ishte George Michael dhe gjithė festa kushtoi 10 milionė dollarė. Gjithashtu ai ka paguar 120 mijė dollarė pėr njė puthje me Kate Moss, para kėto qė shkuan pėr bamirėsi.

8. Bernie Ecclestone
Mosha: 77 vjeē
Pasuria: 4 miliardė dollarė
Burimi i pasurisė: "Formula One"
Vendlindja: Angli
Vendbanimi: Angli

Bosi i "F1 One" ėshtė gjithashtu njė prej njerėzve qė shpenzojnė mė shumė. Ai si gjithė tė pasurit e tjerė ka avionin e tij personal, jahtin si dhe shpenzon para pėr vajzėn e tij. Mediat vendase e pėrmendin shpesh herė me nofkėn "F1 Supremo". Ecclestone ėshtė i martuar me kroaten Slavica, e cila ėshtė shumė mė e gjatė se ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kush janė miliarderėt mė dorėlėshuar tė botės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kusari- Lila: Ja kush deshi tė mėvrasė, pazari pėr ekzekutimin tim u krye nė Gjakovė
» Kryqi i Kuq Shqiptar: Kush dhuron gjak shpėton njė jetė
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ĒLIRIMIN E KOSOVĖS-KUSH PO PĖRPIQET TA FALSIFIKOJĖ HISTORINĖ
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Hilmi Saraēi: Masakra serbe nė Studime tė Poshtme (Martiraj) 1998-1999

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: