ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjera te cuditshme

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Gjera te cuditshme   Wed Mar 19, 2008 6:01 pm

Del nė shitje shtėpia e parė pėr alienėt

Njė shtėpi mali ka dalė nė ankand nė Tenesi, SHBA por pėr shkak tė formės sė saj si disk fluturues tė zotėt nuk duan t’ia sheshin ndonjė banori tė Tokės, por preferojnė jashtėtokėsorėt. Shtėpia “zbriti” nė malin Signal tė Chattanooga-s nė vitin 1970, atėherė kur regjisorėt e filmit “Star Trek” xhiruan serinė e parė. Shtėpia qarkore, ultramoderne nė kohėn kur u ndėrtua, ėshtė e rrethuar me dritare tė vogla katrore dhe prozhektorė, dhe qėndron nė gjashtė kėmbė. Ajo ėshtė shumė katėrshe, me tre dhoma, dy banjė dhe me shkallė pėr tė hyrė, tė cilat hapem me shtypjen e njė butoni. Oferta fillestare ėshtė 100 mijė dollarė.

Angli, lidh unazėn e martesės tek tullumbacet me helium

Ėshtė njė nga momentet qė ēdo mashkull do t’i shkojė sipas planit. 28-vjeēari nga Londra kishte fshehur unazėn prej 12 mijė dollarėsh brenda njė tullumbaci tė lehtė. Ideja ishte qė tė pėlciste tullumbacen ndėrkohė qė i kėrkonte tė martoheshin. Por ndėrsa largohej nga dyqani, njė erė e fortė i rrėmben tullumbacin nga dora dhe sė bashku me to, edhe unazėn. “Nuk mė besohej. E pashė se si u ngrit nė ajėr gjithnjė e mė larg. U mundova dy orė ta ndiqja, por mė vonė hoqa dorė”, thotė ai. “U ndjeva si planprishės. Unaza mė kishte kushtuar dhe e dija se e fejuara do mė vriste. Mu desh t’i tregoja gjithēka dhe tani nuk mė flet mė”, shton ajo.

Lituani, gjobė kryeministrit se pi duhan

Kryeministri i Lituanisė do tė paguajė 290 euro (435 dollarė) pasi shkeli ligjin duke pirė duhan nė vend publik. Gerdiminas Kirkilas tha se ishte dakord tė paguajė gjobėn. “Vetė e kam fajin. Thjesht harrova se nuk mund tė pimė mė cigare brenda lokaleve. Do tė paguaj edhe gjobėn e lokalit”, thotė ai. Ligji kundėr duhanit nė Lituani u miratua nė vitin 2006, dhe gjobit restorantet, baret dhe tė gjitha vendet publike qė lejojnė dikė tė pi duha. Kirkilas qėndronte pranė kryeministrit tė Letonisė, Ivars Godmanis nė kafe muajin e kaluar kur nė nė moment harrese ndezi cigaren.

Nxėnėsi padit mėsuesen se e zgjoi gjatė mėsimit

Njė nxėnės nė Konektikat ka paditur mėsuesen e tij, e cila bėri zhurmė pėr ta zgjuar kur pa se ai po flinte nė bankė gjatė orės sė mėsimit. Autoritetet e shkollės nė Danbury janė njoftuar se janė paditur nga njė nxėnės qė u tromaks pas zgjimit. Avokati i 15-vjeēarit Alan Barry thotė se Vinicios Robacher pėsoi dėmtime serioze nė daullen e veshit pėr shkak tė zhurmės qė bėri mėsuesja Melissa Nadeau. “Ajo pėrplasi pėllėmbėn e dorės nė bankė, duke bėrė njė zhurmė tė llahtarshme”, sipas avokatit qė mbron klientin e mitur. Mėsuesja thotė se kėtė veprim e ka pėrsėritur shpesh, por deri tani nuk ishte ankuar askush.

Gjermani, shoferi thotė se po ngrohte veshin me celular

Njė shofer kamioni nė Gjermani u diktua nga kamerat duke folur nė celular gjatė udhėtimit. Justifikimi i tij, i cili s’mund tė vėrtetohet, ėshtė se po ngrohte veshin me celular. Gjykata nė Hamm pranoi pretendimin e Walter Klein, i cili tha se celulari ishte i sapokarikuar dhe me tė po ngrohte veshin e ftohtė. Kjo do tė thotė se ai nuk ka shkelur ligjin, i cili cilėson se shoferėt mund tė bėjnė telefonata vetėm me celularė me mikrofon. Klein, 43-vjeēar tha pėr gjykatėn: “Kisha dhimbje veshi dhe po mė pėrkeqėsohej, pasi kabina nuk ishte ngrohur ende, prandaj vura celularin nė vesh”.

Gjermani, pensionisten e zė gjumi nė dyqanin e shtretėrve

Njė pensioniste gjermane duhet tė dėrgohej nė shtėpi nga autoritetet, tė cilėt e gjetėn nė shtratin e njė dyqani mobiliesh. Gertrude Muller, 72-vjeēare njoftoi sigurimin kur u zgjua nė dyqanin e qytetit Luebz. Pėr fat tė keq, dyqani ishte mbyllur dhe ajo kishte mbetur e vetme. Zėdhėnėsi i policisė thotė: Me sa duket shtrati ndodhej nė njė cep tė dyqanit dhe stafi nuk e vuri re ndėrsa flinte pa bėrė zhurmė”. Ajo ishte futur tė provonte dyshekun dhe thotė se e vetmja gjė qė i kujtohej ishte kur i kishte thėnė shitėsit sa i rehatshėm dukej.

Maqedoni, ariu arrestohet pėr gjithė mjaltin e vjedhur

Njė ari, i cili kishte kohė qė grabiste mjaltin e bletėve tė njė bletari, ėshtė dėnuar pėr grabitje dhe dėmtim kriminel nė Maqedoni. Por gjatė seancės sė gjyqit nė qytetin Bitola, i vetmi person qė mungonte ishte vetė ariu. Zoran Kiseloski thotė se ishte munduar mė kot ta mbante ariu larg duke vėnė muzikė popullore sa herė ai afrohej. “U mundova ta hutoja me muzikė dhe drita, se kisha dėgjuar qė arinjtė kanė frikė”, thotė ai. “Prandaj bleva njė gjenerator dhe ndriēova gjithė fushėn”, shton ai. Gjykata shpalli ariun fajtor dhe meqė pronari i specieve tė rrezikuara ishte shteti, vetė shteti do tė paguajė 1700 dollarė pėr dėmin e shkaktuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Bie kėrkesa pėr seksin   Sun Mar 23, 2008 5:14 pm

Bordeli mė i vjetėr nė qytetin gjerman Hamburg ėshtė detyruar qė njėherė e pėrgjithmonė t’i mbyllė dyert e tij, sepse prostitutave u ka rėnė puna. Seksi tashmė mund tė gjendet kudo dhe ēdo ditė e mė vėshtirė ėshtė tė shitet.

Bordeli nė lagjen St. Paul tė Hamburgut mbyllet pėrgjithmonė sepse prostitutat nuk kanė mė punė, derisa zonja e cila e udhėheq atė e ka vėrejtur se “sot ėshtė vėshtirė tė shitet seks".

Hoteli Luxor ėshtė duke iu shitur njė investuesi anonim, derisa dyert e tij mbyllen pėrgjithmonė gjatė muajit tė ardhshėm, ka thėnė Waltraud Mehrer.

Dėshtimi i punės i atribuohet materialeve pornografike tė cilat mund tė gjinden nė internet si dhe diskotekave dhe klubeve tė shumta tė vallėzimit tė cilat gjenden nė tė njėjtėn rrugė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Misteri i ushtarit te ardhur nga viti 2036   Fri Mar 28, 2008 6:04 pm

Misteri i ushtarit te ardhur nga viti 2036

Xhon Titor, ne nje mision per llogari te qeverise amerikane, kthehet mbrapa ne kohe per te rekuperuar nje kompjuter te vjeter. Ne vitin 2000 u be i gjalle ne nje forum interneti dhe ka treguar se si do te jete e ardhmja jone. Hero apo afarist? Kushedi…

“Pershendetje. Une jam nje udhetues ne kohe. Vij nga viti 2036. Po kthehem ne shtepi pasi rekuperova nje kompjuter Ibm 5100 nga viti 1975”. Nenshkruar: Timetravel_0 (Udhetim ne kohe_0). Ky mesazh lakonik eshte shfaqur ne 2 nentor 2000, ne forumin e sitit eee.timetravelinstitute.com. Dhe askush nuk e besoi. Por pastaj, udhetari, duke u prezantuar me emrin e vertete, Xhon Titor, ka dhene te tjera detaje mbi historine e tij, duke stimuluar kuriozitetin e internauteve. Qe e kane vene ne rreth me pyetje provokuese, pastaj me te tjera gjithnje e me kurioze mbi te ardhmen qe na pret. Por pergjigjet e tij– dinake ne lidhje me fituesit e rradhes se kampionateve te futbollit, por te detajuara mbi skenaret politike planetare– kane bindur shume njerez mbi arsyeshmerine e historise se tij. Qe diskutohet ende dhe sot. Po kush ishte (ose thoshte se ishte) Titori? I lindur ne Tampa (Florida, SHBA) ne vitin 1998, eshte nje ushtar qe ne vitin 2036 (ne moshe 38 vjecare, pra) do te dergohet nga qeveria amerikane mbrapa ne kohe, ne vitin 1975. Objektivi: Te merrte nje model funksionues te nje kompjuteri te vjeter te zhdukur prej dekadash (Ibm 5100), i cili kishte nje te vecante unike dhe sekrete: mund te perkthente njeheresh gjuhet informatike te kompjutereve me sistem Unix, Apl dhe Basic. Nje kerkese themelore, meqenese ne vitin 2038 eshte parashikuar nje difekt i kompjuterave te bazuar mbi sistemin operativ Unix (eshte e vertete: nese nuk nderhyhet, ata do te llogarisin si date vitin 1901).

Perse atehere Titor eshte shfaqur edhe ne vitin 2000? Perse, pasi arriti te gjeje kompjuterin, ne vend qe te rikthehej ne vitin 2036, beri nje ndalese te shkurter ne epoken tone?

Nje vizite vetvetes

Mbi te gjitha, per te qene i pranishem ne “Millenium Bug” (difektin e mijevjecarit) ne vitin 2000 (e mbani mend), nga i cili priteshin katastrofa te medha. Madje, ka dhe nga ata qe hipotezojne se ishte pikerisht Titori ai qe arriti ta ndalonte kete katastrofe informatike ne kalimin e datave nga i pari tek mijevjecari i dyte. Per te marre pjese ne kete ngjarje epokale, Titor vendosi te shkonte ne Florida, ku jetonin prinderit e tij dhe… ai ishte ne moshen 2 vjecare.

Fantashkenca ne fakt, thote se nuk eshte kurre nje ide e mire te kesh kontakte direkte me vetveten ose familjaret ne te kaluaren, sepse mund te sjelle pasoja te paimagjinueshme ne te ardhmen: perse atehere, Titor ndermori kete rrezik? Titor mundi te shmange te gjithe problemet qe lidheshin me paradokset e udhetimit ne kohe fale bazave te parashikuara nga teoria e universeve paralele. Besueshmeria e tij shkencore eshte ende objekt debati, por ne themel te kesaj teorie ekzistojne universe te pafund, ne te cilet ndodhin njekohesisht te gjitha gjerat e mundshme.

Universet paralele

Sipas Titorit, duke udhetuar mbrapa ne kohe, nuk pershkohet e kunderta e rruges kohore si te ishte nje binar treni, por kalon ne menyre te pashmangshme ne nje tjeter, (keshtu, ne nje tjeter univers), qe eshte me i ngjashem me te parin dhe pse madhesia e udhetimit eshte me e reduktuar. Makina e kohes humbet pak nga pak me zgjatjen e udhetimit.

Ne themel te nje logjike te tille, Titor duhet te kete ardhur ne nje “linje te universit” (sipas Ajnashtajnit, bashkesia e ngjarjeve (gjerave) qe i perkasin cdo qenieje qe jeton ne kohe dhe hapesire), te cilit nuk i perket, ku teorikisht mund te beje cfare te doje, madje edhe te vrase veten tjeter, pa pasur pasoje ne te ardhmen. Ky shpjegim eshte ne favor te udhetarit te supozuar: E ardhmja jone mund te evoluoje ndryshe nga e tija, meqenese gjendemi ne nje linje tjeter universi. Dhe Titori nuk mund te sulmohet kollaj ne rast se parashikimet e tij nuk dalin…

2015: Lufta atomike

Por, le t’i rikthehemi historise se tij. Perpara se te shkonte ne vitin 2000, jeta e Titorit nuk kish qene e lehte: Lufta e trete boterore, qe shpertheu ne 12 mars 2015, vrau 3 miliarde njerez dhe kishte shuar shume qytete.

Tregimet e Titorit mbi te ardhmen qe na pret, jane katastrofike. Shperthimet atomike do te erresojne Diellin ne nje lloj “ferri nuklear”; uji do te ndotet dhe te mbijetuarit do te transferohen ne fshatra. Shoqeria e konsumit do te fshihet: Per te mbijetuar, pasardhesit tane duhet te bashkepunojne. Nje pjese e mire e ushqimit do te prodhohet nga cdo korrje ne tokat e pa ndotura nga radiaktiviteti. Jetegjatesia e njerezve do te zbrese ne 60 vjec: asistenca sanitare do te jete nga Far Eest, mjeket do te shqetesohen mbi te gjitha te kurojne plage dhe fraktura dhe te lindin femije; kush do te semuret rende do te zhduket.

Trena dhe bicikleta

Megjithate, ne kete panorame te shkretuar, progresi teknologjik nuk do te ndalet: edhe pse kompanite e medha informatike do te zhduken, Interneti do te ekzistoje dhe do te behet i vetmi mjet komunikimi: nuk do te kete me kinema dhe televizioni nuk do te transmetohet me nepermjet eterit. Transportet lokale, ne fund, do te bazohen mbi kuajt dhe bicikletat, por do te ekzistojne prape rruge dhe automobile dhe nje sistem trenash super te shpejte do te lidhe qytetet e medha. Por, cfare do ta ndeze luften e trete boterore? Nga nje lufte civile qe do te plase ne SHBA mes viteve 2004 dhe 2005… dhe ketu nis pjesa e profecise se Titorit, qe nuk i permbahet provave dhe fakteve.

Origjina e halleve

Sipas atyre qe ka thene Titor, ne SHBA do te shtohet kontrolli shteteror ne drejtim te te drejtave civile te banoreve. Per t’i shpetuar kesaj zgjedhe policeske, shume amerikane do te transferohen ne fshatra, duke formuar nje milici civile spontane qe do t’i kundervihet qeverise duke shkaktuar nje konflikt me qytetet. Sipas Titorit, viti 2008 do te jete viti kur qyteterimi keshtu sic e njohim ne sot, do te pushoje se ekzistuari.

Ne mars te vitit 2015 Federata Ruse, duke perfituar nga rremuja e pergjithshme, do te nise nje sulm nuklear ne metropolet kryesore amerikane. SHBA do te reagoje, pa meshiruar Evropen, per te cilen Titor nuk jep detaje, ndersa limitohet ta pershkruaje situaten si nje “katastrofe”. Nderkohe, Kina do te pushtoje Taivanin, Korene dhe Japonine: do te ndalet vec nga Australia. Per fat, lufta civile e parashikuar nga Titor nuk u realizua. Dy vjet nga nisja e rremujes se hipotezuar, Amerika nuk shfaqet aspak drejt nje konflikti te brendshem, edhe pse shume e cilesojne “Aktin Patriotik” (Patriot Act) te vitit 2003, ligji qe redukton te drejtat civile te amerikaneve per t’i bere balle terrorizmit, si fillimin e tendences se sinjalizuar nga Titor.

Pertej skeptikeve, ndonje parashikim Titor e ka goditur. Per shembull parashikoi luften ne Irak dhe mos gjetjen e armeve te shkaterrimit ne mase. Ka thene gjithashtu se brenda vitit 2002 Cern do te hidhte bazat per udhetimet ne kohe: Ne fakt, ne fund te vitit 2001, laboratori i famshem nderkombetar i fizikes ka komunikuar se ne te ardhmen mund te krijohen “vrima te zeza” ne permasa mikroskopike: nje prej kushteve te nevojshme per te bere te funksionoje nje makine te hipotetizuar kohe.

Por ka edhe me shume: Titor jep alarmin edhe per lopen e cmendur qe ne te ardhmen do te marre mijera jete njerezish; le te kuptohet se presidenti i ardhshem i SHBA do te jete nje grua, ndersa zbulon se ne epoken e tij ne do te konsiderohemi “nje tufe delesh injorante, dembele dhe egocentrike”.

Kthimi ne te ardhmen

Xhon Titor u kthye ne vitin 2036, ne 24 marsin e vitit 2001. Pa lene asnje gjurme: Askush deri me sot nuk ka rremuar mbi “Xhon Titorin” banues ne Florida dhe qe sot duhet te jete 8 vjec. Dhe debati mbi arsyeshmerine e kesaj historie eshte ne vazhdim.

C’te themi? Fotot e makines se tij te kohes nuk jane shume te qarta per t’u studiuar. Ilustrimet teknike te makines (dhe bazat shkencore) jane dhene ne menyre te vagullt, edhe duke iu referuar teorive te konsoliduara mbi vrimat e zeza. Qe mund te profetizojne gjithcka (ose te kunderten e gjithckaje) mbi te ardhmet e mundshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Nje ekran kunder moshes   Fri Mar 28, 2008 6:12 pm

All Day All Year eshte nje trajtim i ri per fytyren nga Sisley, qe e mbron lekuren nga plakja. Permban filtra diellore qe kthejne mbrapsht 80 per qind te rrezeve Uv dhe substanca antioksiduese kunder demeve te provokuara nga stresi apo edhe ndryshimet e temperatures. Per me teper, rinderton filmin hidrolipik, per te parandaluar humbjen e ujit permes siperfaqes se lekures, nje nga arsyet kryesore per shfaqjen e rrudhave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Nomofobia – frika nga mbetja pa celular   Mon Mar 31, 2008 9:54 pm

Nomofobia – frika nga mbetja pa celular
Nėse mund tė gjykohet nga trendi, ēdo ditė nė rritje, i varėsisė nga pajisjet telekomunikuese, veē sa nuk ėshtė shfaqur edhe njė frikė - nė radhėn e shumė tjerave - nga tė cilat vuajnė njė numėr i caktuar i personave.

Njėsia e Telekomit tė Zyrės postare britanike ka kryer hulumtimin mė tė ri mbi shfrytėzimin e celularėve, i cili ka dėshmuar se njė numėr i konsiderueshėm i tė anketuarve thjesht janė tė varur nga pajisjet e tyre telekomunikuese. Mu pėr kėtė kanė vendosur tė emėrojnė njė fobi tė re, e cila ėshtė lidhur ngushtė me telekomunikacionet.

Nomofobia sipas pohimeve tė ekspertėve ėshtė frika nga humbja apo mospasja qasje nė celular. Supozohet se prej saj janė tė prekur 53 pėr qind e pronarėve tė celularėve, ndėrsa nė Britani tė Madhe nga kjo fobi vuajnė rreth 13 milionė britanikė.

Sa u pėrket gjinive tė goditura nga nomofobia, nga ajo vuajnė 48 pėr qind e femrave dhe diē mbi 58 pėr qind tė meshkujve. Nocioni nomofobi ėshtė i pėrbėrė prej fjalėve angleze “no mobile phobia”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Harrojnė gėrshėrėt nė barkun e pacientit   Thu Apr 03, 2008 2:55 pm

Njė burrė gjerman ėshtė duke paditur spitalin pasi njė palė gėrshėrė, prej 38 centimetrash, janė harruar brenda barkut tė tij gjatė njė operimi tė rėndomtė.

Personeli mjekėsor i kanė treguar zotėriut Pogl pėr “gafėn” e tyre pas pesė operacioneve tė kryera, raporton Daily Telegraph.

Norbert Pohl duhej tė kalonte nėpėr njė procedurė relativisht tė lehtė pėr tė pastruar zorrėn e tij tė bllokuar, por pėrfundoi me dhimbje torturuese.

61-vjeēari ka thėnė se ai kishte shkuar tek doktori i tij i cili e kishte udhėzuar tė bėnte njė rrezatim qė shfaqi qartazi gėrshėrėt e ngulitura pėr murin e barkut tė tij.

Zotėriu Pohl ka thėnė se pėrkundėr pamjes tmerruese, Qendra klinike katolike nė Duisburg nuk i kishte treguar se kishte gėrshėrė brenda tij, “sigurisht sepse ishin duke kėrkuar njė mėnyrė zgjidhjeje pėr tė mbuluar gafėn e tyre".

"Unė kalova nga njė operacion nė tjetrin pa ndonjė ndryshim sepse vazhdoja tė kisha dhimbje", ka thėnė Pohl. "Ka qenė vetėm pas procedurės sė pestė tė operacionit kur ata mė treguan pėr gėrshėrėt”.

"Tani mė duhet tė mbaj njė korse kirurgjike pėr tė mbajtur zorrėt brenda, sepse muri i barkut ėshtė shkatėrruar”.

Avokati i zotėriut Pohl ka kėrkuar 125.000 euro dėmshpėrblim nga personeli mjekėsor i cili e ka kryer operacion.

Avokati, i cili ka refuzuar ofertėn prej 12.500 nga spitali duke e cilėsuar atė si “tė mjerė”, ka thėnė se ėshtė njė mrekulli qė klienti i tij ende ėshtė gjallė.

Spitali ende nuk ka komentuar rastin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
Anisa
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 116
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Gjuha angleze do tė zhduket pėr 100 vjet?   Thu Apr 03, 2008 3:04 pm

Gjuha angleze do tė zhduket pėr 100 vjet, ndėrsa nė vend tė saj, njė numėr i madh i njerėzve do tė shėrbehet me njė gjuhė tė re me emrin "panglish", pohojnė ekspertėt, transmeton "Daily Telegraph".

"Nė gjuhėn angleze do tė krijohen fjalė tė reja, ndėrsa tė vjetrat do tė ndryshojnė nė mėnyrė dramatike apo do ‘vdesin’ pėr 100 vjet. Krejt kjo do tė ndodhė pėr shkakun se njė numėr i madh i njerėzve, tė cilėt e kanė si gjuhė tė dytė, ēdo ditė, nė vazhdimėsi bėjnė ndryshime nė gjuhėn angleze", ka deklaruar Edwin Duncan, historian nga universiteti Toson nė Maryland tė SHBA-ve.

Sipas revistės “Neė Scientist” qysh tani janė tė qarta ndryshimet tė cilat ndodhin nė gjuhėn angleze, sepse ajo flitet ndryshe nė mbarė botėn, varėsisht nga dialekti lokal tė cilin e formojnė njerėzit, qė vijnė nga vende tė ndryshme tė tė folurit.

Deri nė vitin 2020, dy miliardė njerėz do tė shėrbehen me gjuhėn angleze, nga tė cilėt vetėm 300 milionė do tė mund tė thonė se e kanė gjuhė amtare. Gjithashtu, nė vitin 2020, anglishtja, spanjishtja, hinduja dhe gjuhėt arabe do tė janė gjuhė amtare pėr numėr tė njėjtė tė njerėzve.

Doktoresha Suzette Haden Elgin, gjuhėtare e pensionuar, pėrndryshe profesoreshė e dikurshme e Universitetin San Diego nė Kaliforni vlerėson se, megjithatė, nuk mundemi me plot siguri tė themi se si do tė jetė e ardhmja e gjuhės angleze. "Ndoshta do tė shndėrrohet nė panglish, ndoshta nė anglishte qė do tė ketė shumė dialekte apo do tė shpėrbėhet nė dhjetėra gjuhė tė reja", vlerėson profesoresha Elgin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Nuk ka mė torta tė ditėlindjes nėpėr shkolla   Sun Apr 06, 2008 6:31 pm

gatim Nuk ka mė torta tė ditėlindjes nėpėr shkolla
Fėmijėve nė Zelandėn e Re u ėshtė ndaluar tė sjellin torta nė shkollė, pėr t’i ndarė ato me bashkėmoshatarėt e tyre pėr ditėlindje, pėr shkak tė njė rregullore qeveritare pėr ushqim tė shėndoshė.

Nxėnėsve nė shkollėn fillore tė Oteha Valley nė veri tė Aucklandit u ėshtė thėnė se u lejohet tė festojnė ditėlindjet e tyre, por torta duhet tė mbetet nė shtėpi, ka raportuar gazeta e Zelandės sė Re - Herald.

Ministria e arsimit vazhdimisht ka luftuar kundėr peshės, duke paraqitur rregullore kundėr ushqim tė pashėndetshėm nė shkollat e Zelandės sė Re.

Oteha Valley ka njė numėr tė madh tė nxėnėsve tė lindur nė muajt shtator e tetor, dhe ndodhė qė brenda javės deri nė katėr torte tė vijnė nė disa klasa, ka thėnė drejtoresha e shkollės Megan Bowden pėr gazetėn Herald.

Ka ardhur deri tek pika kur prindėrit kanė menduar se ata janė tė detyruar tė blejnė gjithsesi njė tortė pėr ditėlindjen e fėmijės sė tyre.

Shkolla ka kėshilluar prindėrit me anė tė njė buletini informativ tė mos dėrgojnė torta mė nė shkollė prej gjysmė-vjetorit tjetėr.

Njė zėdhėnėse e Ministrisė sė arsimit ka thėnė pėr gazetėn Herald se rregulloret e Qeverisė kanė pasur tė bėjnė vetėm me ushqimet tė cilat shiten brenda ndėrtesave, dhe shkollat nuk kanė pasur nevojė tė monitorojnė ushqimet e sjella nga jashtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
Anisa
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 116
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: ‘Burgoset’ i vdekuri   Mon Apr 07, 2008 4:17 pm

Njė gjykatės belg ka dėnuar personin e vdekur me tetė muaj burgim dhe njė gjobė prej 550 eurosh.

Joey Van den Broeck, 21-vjeēar, ishte akuzuar me keqtrajtim tė sė dashurės dhe kundėrshtim tė arrestimit.

Por mė pas ai vdiq nė njė spital nė Antwerp, gjatė njė aksidenti tė trafikut nė Merksem.

Njė zėdhėnėse e gjykatės sė Antwerpit ka thėnė: "Fatkeqėsisht, nga ai ishte kėrkuar tė paraqitej nė gjykatė menjėherė pasi qė e kishte rrahur tė dashurėn e tij.

"Kur ai nuk u paraqit, rasti ka vazhduar pa tė. Ne nuk kemi qenė nė dijeni pėr vdekjen e tij sepse rasti do tė mbyllej". Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Venezuela nuk i dėshiron Simpsonėt   Thu Apr 10, 2008 3:25 pm

Venezuela ka 'ndjekur' serinė e animuar amerikane "Simpsons" nga kanalet e saja televizive, duke vlerėsuar se ka ndikim potencialisht tė keq nė fėmijė.

Seria satirike mbi familjen amerikane Simpson ishte duke u shfaqur nė kanalin Televen nga ora 11 e mėngjesit, e nė kėtė termin tani e zėvendėson seria “Baywatch” nė tė cilėn ka marrė famė tė madhe Pamela Anderson.

Komisioni pėr radiodifuzion Konatel ka deklaruar se “Simpsons” janė larguar nga programi pėr shkak tė ankesave tė adhuruesve. Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Kėrmilli– miku mė i mirė i njeriut?   Fri Apr 11, 2008 9:25 pm

Qė prej njėmbėdhjetė vjetėsh ekziston njė lidhje e pandashme nė mes tė njė kinezi dhe kėrmillit tė tij gjigant. Janė njoftuar derisa ai ishte nė shkollė, ndėrsa edhe sot janė tė pandashėm, shkojnė nė shėtitje, luajnė...

Yang Jinsen e ka njė kėrmill dy herė mė tė madh sesa kėrmijtė e zakonshėm, tė cilin nė vitin 1997 e ka gjetur rrugės derisa po kthehej nga shkolla.

Atėherė i kishte 14 vjet, ndėrsa kėrmilli i tij ishte i madhėsisė sė njė monedhe. Sot ai ėshtė burrė i martuar, e kėrmilli ėshtė rritur aq shumė sa qė i mbulon shuplakėn e dorės.

''Nė kopsht i kam punuar njė shtėpizė tė vogėl dhe e ushqej me ujė dhe dhe'', thotė pronari krenar.

''Vikendeve e kam dėrguar nė fushė pėr shėtitje, ndėrsa mbrėmjeve e kam vendosur nė tavolinėn time derisa i kam kryer detyrat e shtėpisė dhe kam lozur me tė''.

Ai ėshtė martuar vitin e kaluar dhe ėshtė zhvendosur nė njė qytet tė ri, e gruaja i ka lejuar ta merr tė adhuruarin e tij me vete.

Ekspertėt janė habitur me jetėgjatėsinė e kėtij kėrmilli dhe thonė se kjo sigurisht ka ndodhur pėr shkak tė kujdesit dhe dashurisė qė ai merr pėr ēdo ditė. ne terezi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Njė veze ēdo mėngjes ēon nė – vdekjen e hershme   Fri Apr 11, 2008 9:28 pm

Konsumimi i pėrditshėm i vezėve e rrit rrezikun nga vdekja e hershme tek meshkujt e moshės mesatare, tėrheqin vėmendjen shkencėtarėt. Ata kanė ardhur nė pėrfundim se konsumimi i shtatė apo mė shumė vezėve nė javė rrit rrezikun nga vdekja pėr 23 pėr qind.

Ky hulumtim mė i ri ka hapur sėrish debatin pėr atė se sa vezė nė fakt guxojmė tė hamė. Dhjetė vitet e fundit shumica e ekspertėve tė ushqimit vazhdimisht e evitojnė kėtė ēėshtje, pasi qė rezultatet e shumė hulumtimeve janė kundėrthėnėse.

Pėr vezėt mė sė shpeshti flitet se janė pėrplot kolesterol (vetėm nė tė verdhėt e vezės ka rreth 220 miligramė), mirėpo shumė ekspertė vlerėsojnė se shumicės sė njerėzve tė shėndetshėm kjo masė e kolesterolit nuk mund t’i bėj dėm.

Mirėpo, ekipi i doktorėve nga shkolla mjekėsore nė Harward ka analizuar rezultatet e hulumtimit tė cilin e kanė kryer mbi 20.000 doktorė nė periudhėn prej 20 vitesh dhe kanė ardhur deri tek zbulimet e reja.

“Edhe pse konsumimi i gjashtė vezėve nė javė nuk ėshtė i lidhur me rrezikun e vdekjes sė hershme, konsumimi i shtatė apo mė shumė vezėve rrit rrezikun pėr madje 23 pėr qind. Mė tė rrezikuarit janė meshkujt diabetik tė cilėve ēdo konsumim i vezėve u paraqet rrezik pėr shėndetin”, thuhet nė artikullin tė cilin doktorėt e kanė publikuar nė revistėn shkencore American Journal of Clinical Nutrition.

Qė tė mos mendoni se vezėt janė aq tmerrėsisht tė rrezikshme, duhet tė merret parasysh edhe qė pacientėt dhe tė anketuarit e tyre kanė qenė vet pėr vete njė grup mė i rrezikuar. Pacientėt tė cilėt kanė konsumuar mė sė shumti kanė qenė mė tė trashė, mė tė prirė ndaj alkoolit dhe duhanpirės, gjė qė ne vete paraqet rrezik nga sėmundjet e caktuara dhe mund tė sjellė deri nė vdekjen e hershme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Garfield-i i vėrtetė   Sun Apr 13, 2008 8:02 pm

luaj Ushqimi ėshtė pasioni mė i madh i maēokut Orazio. Nuk mund tė ndahet nga sahani. Veēanėrisht i pėlqejnė lazanjet, mirėpo edhe specialitetet tjera nga brumi i konsumon rregullisht, qė janė shprehur dukshėm nė kilogramėt e tij.

Orazio nuk duket si njė maēorr i cili vetėm sa i ka ngjyer mustaqet, por sikur tė kishte ngrėnė njė dem.

Versioni i vėrtetė i Garfield-it tė pangopshėm dhe pėrtac nuk i ha vetėm lazanjet, por tė gjitha specialitetet italiane.

Ky maēorr trevjeēar thjesht adhuron ushqimin dhe pronarja e saj nuk di si t’ia ndal oreksin.

Maēorri sot ėshtė aq i madh sa qė pronarja e tij mezi e ngritė, e edhe pesė macet tjera tė Lauras janė nė rrezik nėse i dalin nė rrugė kur tė mėsyjė nė sahanin e tij me ushqim...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Shume interesante   Thu Apr 17, 2008 7:21 pm

ajo per vezen njehere urime per gjetjen dakort
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Spanjolli me 13 diploma fakultetesh edhe tri doktorate   Sun Apr 20, 2008 5:20 pm

Jose Luis Iborte Bake nga qyteti spanjoll Zaragoza, praktikisht tėrė jetėn e tij, nga mosha 19 deri 82-vjeēare, e ka kaluar duke studiuar. Pėr kėtė kohė ka arritur 13 diploma universitare, pėrfshirė edhe tri doktorate.

Nė moshėn 19-vjeēare Iborte ka diplomuar nė filozofi, ndėrsa diplomėn e fundit, nga fusha e shkencave njerėzore, e ka marrė para njė muaji, nė moshėn 82-vjeēare. Iborte ka arritur tė marrė diploma nga e drejta korporative, gjeografia, historia, historia e artit, mjekėsia (me specializim nė kirurgji), gjuha angleze, gjuha gjermane, gjuha spanjolle, gjuha hebraishte dhe filologjia klasike.

"Vetėm katėr orė flejė gjatė ditės”, sqaron “gjeniu”, i cili deri mė tani ka punuar si avokat, zyrtar bankar dhe profesor.

Nė moshėn 73-vjeēare ka vendosur tė studioj mjekėsinė pasi qė doktori i kishte ndaluar tė komentonte diagnozat nėse nuk kishte diplomuar nė mjekėsi.

"Dua qė mbishkrimi nė varrin tim tė jetė: ‘Ka jetuar me libėr nė dorė”, thotė Iborte, qėllimi i radhės i tė cilit ėshtė tė mėsojė gjuhėn arabe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Prifti bekon klubin e striptizit   Mon Apr 21, 2008 8:27 pm

uaaaa Njė prift rus ėshtė vėrshuar nga tė sharat, pasi ėshtė mashtruar nga disa persona pėr tė bekuar njė klub striptizi.

Atė Nickolai ka bekuar klubin e striptizit Studio 74 nė qytetin Chelyabinsk pasi qė atij i ishte thėnė se bėhej fjalė pėr njė shkollė baleti.

Prifti ortodoks pohon se nuk e kishte idenė se ishte njė klub striptizi dhe se ai ishte mashtruar nga pronarėt, tė cilėt i kishin thėnė se ishte njė sallė pėr kėrcimtaret e baletit.

Zėdhėnėsja e Studio 74 Anna Usmanova ka thėnė: "Prej momentit qė kemi kryer kėtė akt tė shenjtė nė lokalin tonė myshterinjtė thonė se kanė pėrjetuar njė atmosferė tėrėsisht tė re dhe ēdo ditė e mė shumė njerėz po vijnė. Duket se bekimi ka bėrė punė".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: 90 minuta i mbuluar me akull   Wed Apr 23, 2008 3:05 pm

90 minuta rekord, njė kinez i ka kaluar nė tankun e mbuluar me akull. Wang Jintu, 43-vjeēar, tentimin e tij e ka bėrė nė njė klub tė Pekinit, dhe me kėtė ka thyer rekordin e mėhershėm prej njė orė e 13 minutash, tė cilin e ka vendosur holandezi Wim Hof nė Madrid, nė shkurt tė kėtij viti.

Pasi qė ėshtė futur nė tankun e qelqtė, tė punėsuarit kanė zbrazur nė tė qese me akull, derisa ėshtė mbuluar deri nė krahė. Tanku ėshtė hapur 90 minuta mė vonė, dhe Wang me ndihmėn e tė tjerėve, ka dalė jashtė dhe ka pėrshėndetur publikun.

"Tė shumtėn e kohės bart pantallona tė shkurtra, madje edhe gjatė dimrit", ka thėnė bija e tij dhe ka shtuar se gjithmonė ka qenė rezistent nė tė ftohtė. Zyra kineze e librit tė rekordeve Guinness ka konfirmuar thyerjen e rekordit pėr rezistencėn e trupit ndaj akullit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Nxėnėsit nga Lazarati dehin mėsuesit me kanabis   Wed Apr 23, 2008 3:48 pm

Ahmet Prenēi, nė Gjirokastėr. Drejtori i shkollės "Asim Zeneli" i tregon efektet e bimės narkotike

Pėr drejtorin e pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, Ahmet Prenēi, Shkodra, Vlora dhe Gjirokastra janė qarqet mė problemore dhe brenda hartės sė kultivimit tė bimės narkotike kanabis sativa. Gjatė takimit tė pėrvitshėm sensibilizues qė zhvillohet nga strukturat e qeverisjes vendore nė Prefekturėn e Gjirokastrės nė bashkėpunim me policinė, numri njė i policisė shqiptare tha se "Policia do t‘i pėrmbahet ‘tolerancės zero‘, duke mos lejuar askėnd qė t‘i bėjė karshillėk shtetit dhe tė mbėshtesė tė ardhmen e mirėqenies sė tij nė kultivimin e bimės sė helmit, sidomos nė tri qarqet mė problematike dhe veēanėrisht nė Komunėn e Lazaratit tė pėrfshirė brenda hartės sė kultivimit tė bimėve narkotike". Tė pranishmit nė takim pritėn me habi deklarimin e drejtorit tė shkollės sė mesme "Asim Zeneli", sipas tė cilit trupa pedagogjike e kėsaj shkolle ka si indikacion pėr identifikimin e bimėve tė kultivuara efektin qė shkakton te mėsuesit aroma e sjellė nga nxėnėsit qė vijnė prej zonave tė kultivimit. "Mėsuesit nė klasat tona e ndiejnė efektin e bimėve tė kultivuara dhe ndryshimin e kėtij efekti sipas fazave tė zhvillimit tė bimėve. Nė fazat e para tė rritjes ata ndiejnė pėrgjumje nė mėsim, nė fazėn e rritjes mesatare nxėnėsit dhe mėsuesit ndiejnė dhimbje tė forta koke, ndėrsa nė fazėn e pjekjes kanė dhimbje tė forta koke dhe tė vjella", tha drejtori i gjimnazit "Asim Zeneli", ku mėsojnė njė numėr i madh nxėnėsish nga Komuna e Lazaratit. Ndėrkohė, kryetari i Komunės Lazarat, Dashnor Aliko, tha se fenomeni ka ardhur duke u ulur nga viti nė vit, por, krahas kėsaj, kėrkohet vėmendje nga shteti pėr investime pėr vende tė reja pune dhe investime pėr pėrmirėsimin e jetės sė kėtij komuniteti. "Pėrgjegjėsia ligjore ėshtė individuale, por unė u bėj thirrje tė gjithė drejtuesve tė institucioneve shtetėrore qė tė mundėsojnė pėr punėsimin e atyre qė kultivojnė drogė. Ne si komunė, nga ana jonė, do tė pėrkujdesemi pėr ngritjen nė Lazarat tė njė qendre kulturore tė pajisur me internet, do tė ngremė njė skuadėr futbolli nė kategorinė e tretė dhe do tė ndėrmarrim iniciativa qė i largojnė njerėzit nga droga", tha kryetari i Komunės Dashnor Aliko. Ndėrsa drejtori i Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut, Hysni Burgaj, tha se kėtė vit policia do tė pėrdorė helikopterė pėr tė identifikuar sipėrfaqet e kultivuara me bimė narkotike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Gjera te cuditshme   Thu Apr 24, 2008 2:15 pm

o zoti admin ,, po hap mor ndonje tem tjeter
se na e mbushe me shkrime gazetash
sa na u shpifen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Sekretarja mė e mirė ėshtė mashkull   Fri Apr 25, 2008 7:48 pm

Nė konkursin pėr sekretaren mė tė mirė nė Hamburg, fitues ėshtė shpallur njė mashkull i vetėm qė ishte gjendur nė finale, dhe i cili me aftėsitė e tij dhe njohurinė, i ka mundur tė gjitha konkurrentet sharmante.

Sekretarja mė e mirė e Gjermanisė ėshtė mashkull, sė paku sipas rezultateve tė garės nė tė cilėn ka fituar pėrfaqėsuesi i vetėm i gjinisė mashkullore nė finale.

Marc-Oliver Schlichtmann (32-vjeēar), i cili ka diplomuar nė gjuhė tė huaja, ka fituar garėn kundėr dhjetėra femrave, ka pohuar prodhuesi i pajisjeve pėr zyre, organizator i garės nė Hamburg.

Ai ėshtė theksuar nė veēanti me pėrkthimin e tij nė gjuhėn angleze, ka vlerėsuar juria.

Nė mesin e testeve ka qenė edhe detyra pėr bindjen e shefit tė nervozuar, doza mė e lartė e diplomacisė, si dhe rishqyrtimi i qėndrimeve.

Nė Gjermani, vetėm dy pėr qind e sekretarėve dhe menaxherėve tė zyrės janė meshkuj, ka theksuar kompania Leitz e cila ka organizuar kėtė garė.

Fituesi rregullisht pranon postėn me titull "Zonja Schlichtmann".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Bajga e dinozaurit shitet rreth njė mijė dollarė   Fri May 02, 2008 4:26 pm

Njė
grumbull bajge tė dinozaurit tė vjetėr 130 milionė vjet ėshtė shitur tė
mėrkurėn nė njė ankand nė New York pėr rreth 1.000 dollarė amerikanė.
Bajga
parahistorike arriti tė shitet mirė pėr 960 dollarė, ka thėnė zėdhėnėsi
i shtėpisė sė ankandeve Bonhams New York. Vlerėsimi pėr tė para
ankandit ishte 450 dollarė.

Bajga e fosilizuar ėshtė nga epoka Jurassic, ka thėnė shtėpia e
ankandeve. Duket si njė shkėmb nga jashtė dhe si njė mineral
shumėngjyrėsh nga brenda.

Blerėsi ishte Steve Tsengas nga Ohio. 71-vjeēari Tsengas ėshtė pronar i
OurPets, njė kompani e cila shet produkte pėr menaxhimin e plehrave tė
qenve dhe maceve.

Tsengas ka blerė bajgėn duke shpresuar se do tė motivojė tė punėsuarit
e tij dhe ta pėrdorė atė si njė mjet marketingu duke e shfaqur atė nė
kabinėn e kompanisė nėpėr panaire, ka thėnė ai.

Sipas tij, “plehu, ėshtė njė biznes i madh nė industrinė e kafshėve shtėpiake”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
Anisa
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 116
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Re: Gjera te cuditshme   Wed May 14, 2008 7:05 pm

I zhveshur dhe i rrezikshėm


Njė grua nga
Malajzia ėshtė befasuar nė mėnyrė tė pakėndshme kur ka zbuluar se
mashkulli i zhveshur, i cili po rrinte i shtrirė nė krevatin
bashkėshortor, nuk ishte burri i saj i ligjshėm, por njė burrė
tėrėsisht i panjohur, i cili paraprakisht edhe e kishte plaēkitur atė.
Amvisja
36-vjeēare kishte bėrė gjumė tė rėndė kur hajni ka parė se edhe burri i
saj po bėnte tė njėjtėn gjė, nė njė krevat nė dhomėn tjetėr. Ai ėshtė
zhveshur dhe ėshtė shtrirė pranė saj, shkruan nė raportin policor nga
qyteti Terengganu, nė lindje tė Malajzisė.

Gruaja kishte dyshuar kur e kishte pyetur diē, ndėrsa zėri qė ishte
pėrgjigjur kishte qenė i panjohur pėr tė. Ajo ka dalė nė dhomėn tjetėr
dhe ka zbuluar se burri i saj ishte i shtrirė nė krevat.

Mė tė kuptuar se dikush tjetėr paska qenė pranė saj, ajo ka filluar tė
bėrtasė, ndėrsa hajni ka kėrcyer nga dritarja sė bashku me gjėrat e
vjedhura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Re: Gjera te cuditshme   Sat May 17, 2008 8:42 pm

shume interesante keto gjerat me qelqejne shume te terheqin qe ti lexosh deri ne fund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Re: Gjera te cuditshme   Sat May 17, 2008 8:48 pm

Loja e maces dhe miut lė pjesė tė Tiranės pa rrymė


Njė
mace e cila po vraponte pas miut nė trafon kryesore tė rrymės nė Tiranė
ka shkaktuar mungesė tė rrymės nė disa pjesė tė kryeqytetit shqiptar,
ka njoftuar Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH) tė premten nė
Tiranė.
"Macja dhe miu janė ngatėrruar nė mes tė kabllove me
tension tė lartė", ka thėnė zėdhėnėsja e korporatės, e cila ka
paraqitur fotografitė e kafshėve tė viktimizuara nga rryma.

"Kemi bėrė fotografi sepse nuk ka ndodhur njė rast i tillė mė parė", ka shtuar ajo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Gjera te cuditshme   Sat May 17, 2008 8:57 pm

haha,Tomi e Gjeri nė lojė,ne pėr drita kemi nevojė,kjo mė duket si njė shpifje e arsyetimit tė tė dėshtuarėve,tė cilėt nuk ia dalin tė prodhojnė rrymė tė mjaftueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjera te cuditshme   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjera te cuditshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: