ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Interneti protagonisti 2008

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Anisa
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 116
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Interneti protagonisti 2008   Mon Mar 17, 2008 9:25 pm

Parashikimet e ekspertėve tė teknologjive tė avancuara tė rrjetit britanik BBC kanė nė qendėr internetin dhe pajisjet celulare, qė do tė jenė edhe protagonistėt e vitit 2008. Lidhja nė internet e ēdo lloji tė mundshėm diapozitivi elektronik do tė jetė synimi kryesor i teknologjisė sė ditėve tė sotme, ndėrkohė qė sa mė portabėl tė jenė pajiset, aq mė tė vlefshme dhe tė shumėfishta do tė jenė funksionet e tyre. Mė poshtė po ju rendisim pesė teknologjitė, tė vlerėsuara si mė tė rėndėsishmet nga rrjeti britanik.

Gjithnjė nė rrjet, edhe pa kabllo

Zgjidhjet e studiuara nga protagonistėt e mėdhenj tė internetit pėr ta afruar rrjetin sa mė shumė te pėrdoruesit janė tė shumėfishta. Adobe, Microsoft, e Google kanė studiuar mundėsinė pėr tė hyrė nė internet edhe nė pamundėsinė e lidhjeve tradicionale. Google Gears, Air e Adobe dhe Silverlight e Microsoft-it lejojnė vazhdimin e punės nė rrjet edhe nė ato raste kur pėrdoruesit nuk janė tė lidhur as me linjat fikse e as me ato mobile. Me t‘u rifutur nė ėeb tė dhėnat do tė azhurnohen automatikisht: qoftė nė rast se bėhet fjalė pėr llogari rrjedhėse pėr blerjen e mallrave nė eBay, apo pėr njė dokument, i cili azhurnohet teksa udhėtohet nė tren pėr tė shkuar nga shtėpia nė zyrė.

PC ultra tė lėvizshme

Janė njė zgjidhje e ndėrmjetme mes kompjuterėve dhe telefonave celularė. Zotėrojnė sisteme tė fuqishme operative, tė pėrafėrt me ata tė kompjuterėve portabėl dhe kanė monitorė me pėrmasa tė reduktuara, pak a shumė sa ato tė palmarėve (megjithėse jo shumė tė vegjėl). Microsoft-i nisi tė testonte tregun me produktin e quajtur Origami dy vjet mė parė, i cili u pasua nga Asus me modelin EEE, apo versioni Shift i nxjerrė nė treg sė fundmi nga Htc. Deri tani nuk kanė pasur shumė sukses, sė pari pėr shkak tė ēmimit relativisht tė lartė dhe problemeve me memorien. Ndėrkaq, hapėsira pėr magazinimin e tė dhėnave ėshtė zgjeruar me fuqizimin e memorieve flash. Duhet thėnė se janė dėgjuar zėra pėr daljen sė shpejti nė skenė tė "Macbook", kompjuteri portabėl i shtėpisė "Apple", nė version ultra tė hollė.

IP-TV

Shtimi i bandės nė dispozicion ka favorizuar zgjerimin e shėrbimeve televizive nė internet, ose pėr ta quajtur me termin pėrkatės, IpTv-sė. Tani qė ndoshta jemi pranė fundit tė epokės sė ofertave publicitare, gjatė kėtij viti, me shumė gjasa, shėrbimet e reja do tė bėhen pjesė e pandashme e jetės sė pėrdoruesve. Pėr shembull, nė vendin fqinj, pėrveē AliceTV tė Telecom e Fastėeb, edhe njė tjetėr gjigant, Tiscali, ėshtė hedhur nė sfidėn e televizionit pėrmes internetit, pas sukseseve nė kėtė fushė tė vėrejtura nė Britaninė e Madhe. E keqja ėshtė se ēdo ofertė e IpTv bėhet nė mėnyrė tė pashmangshme bashkė me dekoderin pėrkatės. Do tė ishte me vend qė prodhuesit e harduerėve dhe ata qė ofrojnė pėrbėrėsit e ndryshėm tė parashikonin pėrputhjen mes llojeve tė dispozitivėve. Diēka e tillė do t‘u pėlqente sė tepėrmi pėrdoruesve dhe tregu veē do tė pėrfitonte.

Antena pėr WI-MAX

Termi ėshtė njė akronim dhe pėrmbledh fjalėt: Worldwide Interoperability for Microwave Access. Kjo teknologji, qė pėr disa institucione tė specializuara tashmė ėshtė kthyer nė standard, ngjall shpresa tė mėdha, si nė versionin fiks ashtu edhe nė atė tė lėvizshmin. Versioni fiks (802.16d) pėrbėn njė alternativė shumė tė mirė pėrballė kabllos (tė bakėrt apo fibėr), duke krijuar mundėsinė pėr tė garantuar lidhje edhe pėr ato zona tė largėta rurale, ku gėrmimet pėr krijimin e lidhjeve nėntokėsore kushtojnė sė tepėrmi. Ndėrsa nė versionin e lėvizshėm (802.16e), WI-MAX mund tė arrijė aq larg sa tė hyjė nė kompeticion tė drejtpėrdrejtė me shėrbimet e telefonisė sė brezit tė tretė e tė katėrt, duke marrė pėr vete njė fetė tė mirė tė kėtij tregu.

MOBILE VOIP

Mundėsia pėr transferimin e zėrit nė protokollin e internetit tashmė ėshtė realitet, quhet VoIP dhe mban pėrsipėr markėn "Skype". Por ėshtė gati edhe teknologjia qė mundėson transferimin e thirrjeve VoIP nė aparatet celulare, gjė qė shoqėrohet me ulje shumtė tė fortė tė kostove krahasuar me ato tė shėrbimeve audio. Aq frikė kanė operatorėt tradicionalė nga kjo teknologji, sa shumė prej tyre e kanė ndaluar rreptėsisht nė rrjetet e veta, pasi aplikimi i saj do t‘i ulte ndjeshėm ēmimet.

Abissnet: Ēuditė e tekonologjisė edhe nė tregun shqiptar

Edhe nė Shqipėri kėto “ēudi” tė elektronikės kanė filluar tė shfaqen nė treg ose janė gati pėr tu hedhur nė pėrdorim, - tha njė nga ekspertėt e kompanisė Abissnet qė operon nė Tiranė. Abissnet, e cila ėshtė e vetmja aktualisht qė mund tė ofrojė nė Shqipėri shėrbime tė tilla, ka disa projekte serioze nė kėtė drejtim, shumė prej tė cilave nė fazė pėrfundimtare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Interneti protagonisti 2008   Wed Mar 19, 2008 10:54 am

Tė pėrgėzoj pėr kėtė temė kaq tė qėlluar,e cila duhet tė lexohet dhe tė jenė nė qendėr tė vemendjes nga ne,sa mė shumė tė interesohemi tė fitojmė eksperiencė nė kėtė teknologji tė pėrsosur,nga se sot tė pa aftėsuarit nė net,nuk mund tė jenė nė hap me shoqėrinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Interneti protagonisti 2008
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interneti, si funksionon "vegla" mė e fuqishme e epokės sonė
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutės 1244 pėr shkak tė kėmbėnguljes sė Serbisė, devalvon pavarėsinė e Kosovės, tė shpallur mė 17 shkurt 2008
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Pilo Zyba: INTERNETI KOHA DHE PASIONI - nėpėr faqet poetike nė Facebook -

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Informatike dhe Teknologji-
Kėrce tek: