ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njė Kur‘an mė i vogėl se njė kuti shkrepėsesh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Anisa
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 116
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Njė Kur‘an mė i vogėl se njė kuti shkrepėsesh   Sat Mar 15, 2008 4:02 pm

Libri i pėrmasave tė rralla ndodhet nė njė familje nė Shushicė tė Elbasanit

Elbasani vazhdon tė ēudisė me zbulime. Nė njė shtėpi fshati, mes shumė reliktesh, ruhet me fanatizėm njė libėr Kur‘ani i pėrmasave shumė tė vogla. Jo mė shumė se dhjetė kilometra larg nga qyteti, zbulimi na ēon nė fshatin Shushicė tė kėtij rrethi. Fisi i vjetėr i Lalajve nuk dihet prej sa kohėsh ruan me qindra relikte, qė do t‘ia kishte zili edhe vetė Muzeu Etnografik i rrethit tė Elbasanit. Kėmborė qindravjeēare, veē e veē, pėr llojet e bagėtisė, mullinj kafeje shumė tė vjetėr, njė llambė vajguri nė formė shandani, por qė ulet e ngrihet me njė mekanizėm manual dhe dhjetėra objekte zejtarie tė rralla e qindravjeēarė. Ajo qė mund tė veēohet nė kėto radhė shkrimi ėshtė libri i Kur‘anit tė shenjtė. Mes tre librash tė rrallė tė botimeve tė Kur‘anit nė tri madhėsi tė ndryshme, familja Lala mban, sikur tė ishte mė tepėr se hajmali, njė mikro Kur‘an. I mbledhur me fletė dylli disa metra tė gjata, Kur‘ani tregohet me shumė delikatesė nga i zoti i shtėpisė, Gėzim Lala. "Gjyshi mė ka treguar se tė tre Kur‘anėt e tjerė dhe ky i vogli i kishin mbetur trashėgim nga stėrgjyshi i vet", tregon Gėzimi. Pra, afėrsisht pesė breza larg. Kur‘ani nė fjalė ka pėrmasa, 2 centimetra gjatėsi, 1,8 centimetra gjerėsi dhe 0,5 centimetra trashėsi. Brenda kapakėve mund tė numėrohen me shumė vėshtirėsi afėrsisht 400 fletė. Kur‘ani mė i vogėl nuk ka kapak letre, por prej bronzi tepėr tė hollė nė formė kutie dhe nėpėr fletė, qė mund tė shikohet mirė me mjete zmadhuese, syri tė rrok dhe figura tė ndryshme. Gjithēka ėshtė e shkruara arabisht dhe cilėsia ėshtė ruajtur mjaft mirė pėr arsye tė ambalazhimit tė tij. Sipas specialistėve, njė libėr Kur‘ani i kėtyre pėrmasave, mund tė ketė moshė pesėshekullore, por ai mund tė jetė prodhuar shumė mė herėt se kaq. Fletėt e holla tė Kur‘anit, ndėrsa preken me mollėzat e gishtave, tė japin pėrshtypjen e trashėsisė sė tyre, mė tepėr nėn efektin e njė solucioni rrėshqitės mbi fletė. Ndoshta, libri i rrallė ka nevojėn e shpjegimit tė specialistėve tė mirėfilltė apo edhe tė teologėve mė nė zė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Njė Kur‘an mė i vogėl se njė kuti shkrepėsesh   Sat Mar 15, 2008 11:12 pm

Ruajtėja e gjerave tė tilla me shekuj ėshtė diqka qe duhet te pershendetet,perndryshe edhe mua me ka rene te shoh nje liber te shejte te atyre permasave dhe shpesh kur e kujtoj ndihem si i habitur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Njė Kur‘an mė i vogėl se njė kuti shkrepėsesh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: