ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Robotė japonezė me shumė veti njerėzore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Robotė japonezė me shumė veti njerėzore   Sat Mar 15, 2008 3:12 pm

:bom:Nė shkurt, Qendra Kenedi nė Uashington festoi kulturėn, artin dhe teknologjinė japoneze gjatė festivalit “Japonia! Kultura tradicionale dhe ajo e brezit tė ardhshėm.” Festivali qė zgjati thuajse dy javė pėrfshinte pjesė teatrale, muzikė, modė dhe arkitekturė japoneze sė bashku me disa nga arritjet teknologjike tė vendit nė fushėn e robotėve. Siē njofton korrespondentja e Zėrit tė Amerikės, kėta robotė kanė shumė cilėsi njerėzore.

Njė kompjuter qė mendon vetė, pėrkundėr komandave tė njeriut, ishte skenari i njė filmi tė famshėm tė Hollivudit. Por ndryshe nga filmi “2001: A Space Odissey” i Stenli Kubrik, ky robot japonez ėshtė programuar ta lehtėsojė jetėn e njeriut dhe veēanėrisht tė atyre me mundėsi tė kufizuara fizike.

Synimi i krijimit tė robotit ASIMO, tė ngjashėm me njeriun, ėshtė pėr ta vėnė atė nė pėrdorim nė ndihmė tė tė moshuarve, apo njerėzve tė sėmurė.

“ASIMO" ėshtė akronimi i termit "Hap i Avancuar nė Lėvizshmėrinė Novatore.” Por nuk ėshtė vetėm emri qė e bėn A SIMO-n kaq unik. Ky robot i prodhuar nga firma e makinave "Honda" mund tė vrapojė, tė ecė lart e poshtė shkallėve, e madje edhe tė kėrcejė. Alicia Jones thotė se ASIMO ka njė tė ardhme tė shkėlqyer pėrpara:

“Ky robot ka teknologji qė e mundėson tė njohė mjedisin pėrreth si dhe zėrin. Pra nėse e merr ASIMO-n nė shtėpi, mund ta programosh tė njohė zėrin tėnd dhe t’u pėrgjigjet urdhėrave tuaja.”

Por mos u entuziazmoni menjėherė. Megjithėse janė prodhuar disa robotė ASIMO, ata nuk janė nxjerrė ende nė shitje. Honda nuk i ka vėnė ēmimin akoma. Megjithatė, njė nga kėta robotėt e vegjėl mund ta marrėsh nė shtėpi.

Mitsubishi, firma tjetėr e makinave, e ka vėnė robotin Wakamaru tė punojė nė spitale. Ky robot mund ta ēojė pacientin kudo. Kjo ėshtė detyra mė e lehtė pėr tė. Megjithatė, roboti Wakamaru arriti tė zinte shoqėri nė Uashington. Sigurisht, qė edhe nė botėn tonė moderne tė teknologjisė sė avancuar pamja ėshtė gjithēka. Njė nga mjetet mė tė reja tė reklamimit japonez ėshtė robotja recepsioniste.

Ёshtė interesante, megjithėse e ēuditshme. Duket se kėta robotė i kemi parė nė njė nga seritė e filmit "Startrek
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Robotė japonezė me shumė veti njerėzore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Shqipėria ka shumė pėrparėsi pėr turistėt evropianė
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite
» Kush Tradhėton mė shumė Femra apo Mashkulli ?
» FJALIMI i Azem Hajdarit nė vitin 1992: Unė di shumė, ndaj duhet tė zhdukem. Jam viktimė e kėsaj diktature tė re

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Informatike dhe Teknologji-
Kėrce tek: