ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Muri i madh Kinez

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Muri i madh Kinez   Sat Mar 15, 2008 12:50 pm


Ne shekujt 15 dhe 16 dinastia Ming ndertoi nje mur me dhe dhe gure rreth kufirit verior te Kines. Megjithese Muri i Madh Kinez ishte ndertuar per te rujatur dinastine , ne fakt shfaqte nje mbrojtje te dobet kunder Mongoleve, te cilet mundeshin te kalonin rreth murit ose te ngjiteshin dhe te kalonin nga ana tjeter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Muri i madh Kinez
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shaip Beqiri:Brenga e maestro Berishės dhe madhėshtia e cfilitur
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU
» "Gjenerali" i Kadaresė dhe "Shoku Zylo" i Agollit kapėrcejnė Murin Kinez
» Kristaq Shabani : Sipar i madh i artit tė pikturimit
» Mentor Thaqi:Dy poezi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: