ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 NĖ DITĖN E MĖSUESIT-7 Marsin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: NĖ DITĖN E MĖSUESIT-7 Marsin   Fri Mar 07, 2008 11:57 pm

Tė gjithė ata qė nuk e kanė ditur duhet tė dijnė se dhuna kulturore e njė populli ,ėshtė e njejtė sikur dhuna pėr ēfarosjen e ti.Njė popull pa kulturė ėshtė inekzistent.Kėshtu dėshiruan tė na shohin pushtuesit,por nuk ia dolėn.Shqiptarėt dhanė shumė sakrifica pėr dritėn e diturisė,gjuhėn dhe shkronjat shqipe i mbrojtėn me gjakun e tyre.

Fillet e arsimit shqip i gjejmė nė shk.XVII,madje edhe mė herėt.Mėsonjėtorja e parė shqipe u hap nė Korēė nė vitin 1887,kurse nė Kosovė dy vjet mė vonė.Shkolla e parė shqipe pėr vajza u hap nė Korēė mė 1891.Shkolla e parė qė bėnte pregaditjen pėr mėsues fillimisht u hap nė Bukuresht tėRumanisė 1892,kurse nė Elbasan me 1909 dhe quhej Normalja e Elbasanit,nga e cila dolėn shumė mėsues qė mbulonin shkollat nė Shqipėri dhe Kosovė.Pushtuesi ushtroj represion mbi mesuesit dhe disahere ua mbylli shkollat,po shqiptaret kėmbėngulėn nė qėndresėn e tyre pėr dituri,dhe kjo qendresė na ndihmoj tė mbijetojmė si popull.tė GJITHė MėSUESIT shqiptarė kudo qė jeni,urime ditėn tuaj tė misionit tė shejtė,shumė shėndet,energji nė pėrhapjen e dritės sė diturisė tuaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
NĖ DITĖN E MĖSUESIT-7 Marsin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nehat Jahiu: Profesioni i mėsuesit
» Ruki Kondaj: Shqiptarėt nė Toronto festojnė 8 Marsin me njė Imazh te ri!
» Gėzuar 7-8 Marsi!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Teme e lire-
Kėrce tek: