ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ēaji jeshil mbron nga diabeti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Ēaji jeshil mbron nga diabeti   Wed Mar 05, 2008 6:48 pm

Tė paktėn kėshtu pretendojnė njė ekip studiuesish tė “Dundee University”, sipas tė cilėve kjo pije arrin tė mbrojė nga diabeti i sheqerit tė tipit 2. Studiuesit skocezė, nė bashkėpunim me kolegėt e “Scottish Crop Research Institute”, kanė analizuar efektin e ēajit tė zi nė laborator dhe kanė zbuluar se pėrbėrėsit e tij, si “teflavina” dhe “terubigina”, arrijnė tė bllokojnė mekanizmin e veprimit tė insulinės. Nė veēanti, shkencėtarėt e drejtuar nga Graham Rena, kanė vėrejtur se kėto substanca arrijnė tė imitojnė veprimin e insulinės nė njė proteinė, qė te minjtė dhe krimbat e frutave, ėshtė parė qė luan njė rol kyē nė marrėdhėnien mes dietės dhe shėndetit. Sipas tyre, ka mundėsi qė kėta pėrbėrės tė ēajit tė luajnė tė njėjtin veprim nė organizmin e njeriut, duke bėrė tė mundur parandalimin e zhvillimit tė diabetit tė sheqerit. Shkencėtarėt skocezė kanė shpjeguar nė numrin e fundit tė buletinit shkencor “Aging Cell”, qė megjithėse nevojiten ende studime tė mėtejshme nė kėtė drejtim: “Pėr momentin bėhet fjalė pėr njė studim fillestar qė tregon pėr efektet dobiprurėse tė ēajit dhe pėrbėrėsve tė tij nė parandalimin e sheqerit, por dhe nė ruajtjen e njė shėndeti tė mirė. Sigurisht qė nevojiten eksperimente klinike mė tė thelluara te njerėzit, pėrpara se kjo hipotezė tė ketė vlefshmėri shkencore”, ka nėnvizuar Rena.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Ēaji jeshil mbron nga diabeti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» I dėnuari me vdekje mbron pėrsekutorin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Mjeksi e Shendetesi/Estetike-
Kėrce tek: