ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 8 Marsi Dita Ndėrkombėtare e gruas

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: 8 Marsi Dita Ndėrkombėtare e gruas   Tue Mar 04, 2008 8:02 pm

Dita Ndėrkombėtare e Gruas,8 marsi,ėshtė njė ngjarje e shėnuar pėr gjitha gratė nė botė.

Mė 8 mars 1857 u bėnė akcionet epara tė qindra grave qė punonin nė ndėrmarrjet e tekstilit
tė Nju-Jorkut.Ato nisėn njė grevė kundėr pagės sė ulėt,orat e gjata tė punės dhe kundėr kushteve qnjerėzore tė punės.Fillimisht kjo ngjarje shėnohej tė dielėn e fundit tė fundshkurtit.

Mė 1910 u bė mbledhja ndėrkombėtare e socialistėve nė cophagen,e cila i kushtohet tė drejtave tė grave pėrfshi kėtu edhe drejtėn e votimit.Vendimi u muar njėzėshėm,ku nė ate Konferencė merrnin pjesė 100 gra,nga 17 vende tė botes,por nuk u vendos as njė datė pėr kėtė shėnim.

Njė vit mė vonė mė 1911 u organizua njė manifestim i fuqishėm nė Austri,Danimarkė,Gjermani dhe Zvicerr,ku morėn pjesė mė shumė se1 milion burra dhegra,tė cilėt kėrkuan pėr gra drejtėn e votimit,tė punės,kualifikimit profesional,eliminimin ediskriminimit nė punė,etj...ata vendosėn pėr shėnimin e kėsaj dite 19marsin.

Mė 1913,si pjesė e lėvizjes pėr paqe,e cilapregaditej nė prag tė luftės sė parė botėrore,gratė ruseshėnuan ditėn e tyre tė dielen e fundit tė shkurtit 1913,e cila me kalendarin Evropian i binte 8 marsi,ato nė atė tubim protestuan kundėr luftės,dhe shprehen solidarizim me motrat e tyre.E diela efund shkurtit q hyri nė histori pėr shėnimin e ditės sė gruas ishte 23 shkurti sipas kalendarit Julian nė Rusi dhe kalendarit Gregorian i pėrdorur nė botė ky ishte 8 marsi i vitit 1917,qė shėnon ditėn ndėrkombėtare tė grave.Prej ateheregjithnje e me shume kjo ditė ėshtė kthyar nė njė kohė pėr tė reflektuar progresin e bėrė,ndryshimet nė jetėn shoqerore,guximin dhe vendosshmėrinė e grave nė mbrojtėjen e tė drejtave tė veta.

Padyshim edhe gruaja shqiptare nė kėtė rol ėshtė pėrballur me sakrifica,ndryshime dhe progrese dhe ka hapėruar krah me mashkullin.Mė lejoni mes kėtij shkrimi,gjitha femrave shqiptare tė u uroj 8 marsin,duke ju dėshiruar,shėndet,suksese dhe lumturi nė qdo pore tė jetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
8 Marsi Dita Ndėrkombėtare e gruas
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit
» Anton Quni flet pėr Gjykatėn Speciale: LDK-ja nuk do ta cenojė pozitėn ndėrkombėtare tė Kosovės
» Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės "Arbnori": Njoftim pėr Shtyp
» STOP DISKRIMINIMIT RACIAL TĖ FĖMIJĖVE SHQIPTARĖ NĖ MAQEDONI! (NĖ DITĖN NDĖRKOMBĖTARE TĖ FĖMIJĖVE )
» Agron Shele:Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve"PEGASI"ALBANIA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Teme e lire-
Kėrce tek: