ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Poezi tė krijuara nga forumistėt

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Thu Jun 12, 2008 12:59 am

Puthjet me te embla
Ty ti kam dhuruar
ē'do gje une ty ta fala
Atehere kur te kam takuar.
Mos e prano ate dashuri
Qe te falin shtigjet
Prano te zemres time
Qe per ty po digjet.
Kur zhytem ne mendime
Vetem ty te koujtoj
Qetesoje zemren time
Qe vetem ty te pranoi.
A te kujtohet o shpirte
Takimi yne i pare
Kur ti mua me thoje
Do jemi te pandare.
Syte po me lotojne
Zemra pikon gjak
Per ty moj e dashur
Qe te kam kaq larg.
Do doja te isha fllad
Dhe te vija tek ti
Te ta ledhatoj trupin
Qe e ke plot freski.
Do doja te behem lot
Te rrjedh nder faqet e tua
Qe ta koptoje gjithe bota
Se une ty moj, '' Te dua...........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 3:31 pm

dua qe cdokush ta tregoj realitetin
dua qe dhe zemra ta zgjedh te vertetin
dua qe dhe ti te me tregosh mua
me don me te vertet apo kot thot te dua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 3:33 pm

dua nje pershendetje nź naten me shi
nje perqafim te ngroht kur sna sheh njeri
nje puthje ne faqe nje lutje per mua
nje enderr te shthurur nje klithme TE DUA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 3:36 pm

Mė duhet tė ju pėrgėzoj pėr njė hapėrim tė madh qė po bėni z.artani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 3:40 pm

E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
E pranoj se ty me te dashte se meriton se meriton


E mallkoj diten qe te pash.
E mallkoj shikimin qe ta dhashé.
E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova.
E mallkoj veten qe ne ty u dashurova
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 3:43 pm

flm /z / shaban cakolli,, ke edhe gjith respektin tim shaban


faleminderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 3:52 pm

sot po shkruaj per ty jeta ime
fjalet qe dalin thelle nga zemra ime
thelle jam zhytur ne kujtime
e nga malli e nga dashuria po vuaj
ti me bere poet ne dashuri
ti me bere te shkruaj vargje per ty
te thur gjith jeten poezi
per ty qe zemren ma kenaqe
le te behet himné kjo poezi
dhe ne cdo moment te jetes
ka per te qen nje mrekulli
ah,sikur ta dije sa te dua
se sa shum me mungon
cdo cast qe rrije me mua
se zemra zemren kerkon
po ta le kete kujtim ne vargje
qe gjtihmon ta lexosh
edhe kur te jem larg nder varre
te vish e te ma kendosh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 3:55 pm

SHKO...

Shko se dikush tjeter po te pret
Shko se nje zemer tjeter te therret
Shko e me le vetem te vuaj ...
Shko sepse Zoti keshtu e paska shkruar
Shko e me le vetem te qaj
Shko sepse ti nuk ke faj ...
Shko e buzeqeshi dikuj tjeter
Une do te rri ketu te digjem e te tretem
Shko se e tille eshte kjo bote
Shko e mos derdh asnje lot...
Shko e prape me duaj
Shko por lamtumire mos me thuaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 3:59 pm

Eshte veshtir te dashurosh
eshte veshtir te tradhetosh
DASHURIJA me e bukur ne kete jete
eshte DASHURIA me SINQERITET
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 4:09 pm

Mendoje ti lufta te ishte dashuri,
Akrepat vriteshin me mall pa u takuar,
Dhe zjarri ftohej per cudi
Neper dritare permalluar.


Kerkoje ti lemoshe te nxirrje nga zemra
Pellumba paqesh fluturonin tej te huaj,
E akull ftohur syte e mi
Renkonin heshtur pa u zgjuar.

Degjoje shpesh ti nder kusi,
Unaza enderroje vjedhurazi si kulsheder e derrmuar,
Dhe floke debore bardhe e zi
Ne zemer te mbaja fort te fotografuar,
me shpres se nje dite do kthehesh ti....

Shikoje ti pa fjale diku per lumturi,
Mes duarsh gishtat lehte shtrenguar,
E hijet vec me zgjonin kenaqesi
Me nenteqind plage duke lenguar.

Mendoje ti lufta te ishte dashuri,
Akrepat vriteshin me mall pa u takuar,
Por lufta mbeti ironi
E dashuria veē per tu harruar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sat Jun 14, 2008 4:17 pm

nga larg me shikon e embel buzeqesh
mu afro te lutem,dua pran meje t jeshé
ti puth nje here ato buzet e tua
nga ato buze t^degjoj fjalen Te dua
te te puth nč sy" e" te te puth né ball
te persheperis ne vesh malli sa mé ka marr
e pastaj edhe ne vdeksha nuk do té ket rendesi
se do vdes i" lumtur kur pran te kem ty...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sun Jul 20, 2008 11:32 pm

Unė jam pjesa ekzotike e njė dėshire tė mallkuar
Ajo ėshtė e Bukura e Dheut

Lule e paēelur deri nė fund
Nje dėshire herė herė e ndaluar, e rrahur
E pėrplasur pėrtokė, pa respekt
E pėrgjakur
Jam ėndėrra e njė ėndėrre tė paėndėrruar
Jam germa e katėrtė: D e dashurisė
Shkruar nė buzėt e rinisė
Unė jam isha apo jam shkronja e ndaluar D
Une jam Kemi, Loti qe rrokuliset ne faqen tėnde, dhe pres
Jam afshi i njė zemre tė pėrvuajtur
Une jam ai qe firmos nė shpirtin tėnd tė ēuar peshė
Unė jam ai qė tė pret i lagur nga ky shi nė qoshe duke u dridhur
Plot drojė
Plot frikė
Jam unė ai qė ēaj rrugėn e pėrplasem nė krahrorin tend
Janė flokėt e tua tė derdhura nė gjoksin tim,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza
General Staff
General Staff
avatar

Numri i postimeve : 82
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sun Jul 20, 2008 11:34 pm

vargje te bukura me pelqejne
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sun Jul 20, 2008 11:51 pm

oooo po ku je more ti se na humbe
flm per komplimentin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Thu Aug 28, 2008 8:26 pm

Vaje
Qė ditėn qė vdiqe, qė kur s'tė kam parė,
lotet qė kam derdhur s'mė janė dhe tharė!
Shumė vjet u bėnė, sot u mbushėn dhjetė,
qė kur mė ke lėnė dhe s'tė shoh nė jetė!
Nė ē'kopshte me lule ke qėndruar vallė?
S'tė vjen keq pėr mua? S'te vjen mall pėr djalė?
0 ėngjėll i bukur, mos mėno nė botė,
kthehu tė tė shomė, tė na mbeten lotė.
S'rrojmė dot pa tynė, ti si rron pa neve?
Motemot qė rrojtėm bashkė, s'mė urreve.
Atje. tek rri janė qipariz' e varre. ..
Kthehu tė tė shomė, mos na le pėr fare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Fri Aug 29, 2008 9:13 pm

15. PRIZRENI – DJEP I KULTURĖS

O, Prizren i bukur,
O, qytet lashtė,
O, djep i kulturės,
Gjithmonė tė kem dashtė!
Udhėkryq i Ballkanit,
Qytet historik,
Qytet i shatėrvanit,
Qytet heroik.
Monumente historike,
Muze legjendarė,
Me qėndresė stoike,
Parajsė pėr shqiptarė.
Vlera kulturore,
Mozaik lashtėsie,
Begati shpirtėrore ,
Themel historie.
Qytet i zambakut,
Djep reliktesh artistike,
Qytet i Konakut,
Vendimmarrjesh historike.
Nėpėr luftėrat shkatėrrimtare –
Pėrballove shumė stuhi,
Me Kala, arte gjithė fare,
Ty, ēdo kush ta ka lakmi!
Je dėshmi identiteti,
Autoktonisė dhe lashtėsisė.
Lum qė kemi kėsi qyteti –
Dritė e jetė e ardhmėrisė.


Me zhvillimet kulturore,
Qendėr kulti e urtėsie,
Begatia jonė shpirtėrore,
Kopsht me lule dashurie.
O, Prizren – qendėr tregtare,
Vulė e artė e zejtarisė;
Djep i shkollave fetare,
Diell i parė i diturisė.
Qendra e parė ekonomike,
Edhe qendėr ushtarake,
Me kulturėn shumė etnike,
Arenė vlerash titanike.
Shumė shoqata artistike,
Qendėr qerthujsh kulturore,
Me shkollė t’ parė tė muzikės,
Ēerdhe librash bibliotekare.
Qendra e parė e shtypshkronjave,
Dhe botimeve gazetare,
Je foleja e shqiponjave,
Qė fluturuan me abetare.
N’ ty u nis radioja e parė,
Me fjalė shqipe e kėngė gėzimi,
Nė ty Kori i parė shqiptarė –
Me emrin e shenjt "Agimi".
Buzė Lumbardhit gjarpėror –
Ke Marashin e mrekullisė .
E ke Rrapin shekullor –
"Platanus orientalis"!
Ke simbole gjithė sa fare,
Krenaria e gjithė vendit.
Me Shtėpi t’ Lidhjes Shqiptare –
Begatia e Prizrenit.
Ura e Gurit – ura e gjakut,
Hamami i Gazi Mehmet Pashės,
Ėshtė Xhamia e Bajrakut,
Dhe Xhamia e Sinan Pashės...

Me dhuntitė tua tė shenjtės ,
Shumė faltore e shumė teqe,
Bashkė me Kishėn e Shėn Premtes –
Tė bėjnė rojė nga Ora e Keqe!DEMIR KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Wed Sep 03, 2008 10:31 am

Nganjėherė dua tė shkruaj njė poezi,
gri,
me krah tė njė lakuriqi nate,
dhe me gjemba nėpėr shpatulla,
njė poemė vertikale,
tokėsore,
vetmitare,
me rrėnjė,
dhe me madhėsinė e njė gurķ,
njė poemė pa formula,
pa sekrete tė trembura,
qė tė mendoj,
qė tė shkruaj vetveten,
e gatshme tė hidhet nga ura,
ose tė rrėzohet nga njė avion.
Por shumė herė poezia mė del e prerė,
dridhet,
ikėn, vjen,
nuk ėshtė konstante,
e sėmurė,
maniake,
depresive,
dhe unė ēdo natė tendos vargjet,
shtrihem nė shpirtin tim,
e gatshme qė tė nis njė poezi pa moshė,
pa frikė,
njė poemė pa kocka dhe gjak,
memece dhe transparente,
sepse poezitė nuk flasin,
ato preferojnė tė thonė gjėrat nė heshtje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Wed Sep 03, 2008 5:01 pm

pergezime Artani per poezit me te vertet shum te bukura te gjitha suksese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza
General Staff
General Staff
avatar

Numri i postimeve : 82
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Wed Sep 03, 2008 9:06 pm

bukur artan e ke qare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sun Sep 07, 2008 2:26 am

----------------------------------------------------------------------------------------------
flm gishteza per komplimentin dhe respektin ,, dhe vlersimin tuj per poezit e mia flm,,,
----------------------------------------------------------------------------------------------

Jam nisur tė mbetem njė kambanė,
Aspak s'tingėlloj e s'gjėmoj po s'mė ranė

Mė bini , ju lutem , pėrherė e ngaherė
Nė doni prej meje gjėmim e poterė ... ARTANI ???

--------------------------------------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Sun Sep 07, 2008 2:36 am

PARADOKS

Me mote
Tė kam matur
Njeri
Krimb i njė universi

Kam heshtur dhe ecur
I verbėr ēuditėrisht
Mbi galerinė tėnde t’pshurrtė
Idealesh

Nė mes qiellit dhe tokės
Orėt mė heshtje
T’i kam matur
Njeri qėllimisht

E di...e di

Simbol kurve je ti
Njeriu im
Asgjė mė tepėr...
Asgjė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Mon Sep 08, 2008 12:33 am

[font=Arial][b]O' si nuk kam nji grusht te forte
t'i bije mu ne zemre malit qe s'bezane,
ta dij edhe ai se c'do me thane i dobet -
n'agoni te perdridhet si vigan i vrame,

Une - lugat! SI hij'e trazueme,
trashegimtar i vuetjes dhe i durimit,
endem mbi bark te mallit me ujen e zgjueme
dhe me klithma te paknaquna t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse per dite
mbi lekure te tij, ne loje varrimtare,
kerkoj me gjete nji kafshate ma te mire...
Por me rrene shaka shpresa genjeshare.

Mali hesht - dhe ne heshtje qeshe.
E une vuej - dhe ne vuejtje vdes!

Po une, kur? heu! kur kam per t'u qeshe?
Apo ndoshta duhet ma pare te vdes?

O, si nuk kam nji grusht te fuqishem!
Malit qe hesht mu ne zemre me ja njeshe
Ta shof si dridhet nga grusht'i paligjshem...
E une te kenaqem, te kenaqem tu u qesh
[/b].
[/font]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ssafett
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re


Numri i postimeve : 2
Registration date : 12/11/2010

MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Fri Nov 12, 2010 5:36 pm

tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ssafett
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re


Numri i postimeve : 2
Registration date : 12/11/2010

MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Fri Nov 12, 2010 5:38 pm

alien alien
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi tė krijuara nga forumistėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Krijime-
Kėrce tek: