ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A I DALLOJMĖ MIRĖ NGJYRAT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: A I DALLOJMĖ MIRĖ NGJYRAT   Tue Aug 14, 2007 5:34 pm

TESTE PER MOSDALLIMIN E NGJYRERAVE

Ne testet qe zbulojne llojin dhe shkallen e pa aftesise per te dalluar ngjyrerat,shpesh perdoren konfiguracione me pika qe kane ngjyra dhe nuanca te ndryshme.Testi i shumeperdorur Ishihara ka 38 konfiguracione.Per shembull,kur sheh medrite natyrore nje nga konfiguracionet e testit,nje njeri me shiqim normal duhet te shoh numrin 42 dhe 74 majtas,kurse nje daltonik qe nuk dallon te kuqen dhe te gjelberten,siper mund te mos shoh asnje numer,kurse poshte te shoh numrin 21.Nese teksti zbulon nje defekt,okulisti mund te keshilloi teste te tjera per te percaktuar nese eshte i trasheguar apo ka nje shkak tjeter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
A I DALLOJMĖ MIRĖ NGJYRAT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Mjeksi e Shendetesi/Estetike-
Kėrce tek: