ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Funksionimi i internetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Funksionimi i internetit   Wed Feb 27, 2008 5:01 pm

Tė gjithė i keni dėgjuar fjalėt URL dhe WWW. Por, ē’do tė thonė kėto fjalė? URL – Uniform Resource Locators s’ėshtė asgjė tjetėr, por vetėm adresė e njė faqeje nė internet qė pėrmban informacionin e shkėmbyer standard tė shprehur me Http:// (HyperText Transfer Protocol), qė ju e shkruani nė ēdo adresė qė doni ta shihni ne Internet. Hypertext do tė thotė njė tekst i regjistruar nė njė forme elektronike me lidhje referative ndėrmjet faqeve.

Kuptojeni Internetin si njė qytet tė madh qė ka shume banesa, ca pallate, rruge, trafik, shtepi te bukura dhe te shpifura, reklama nepėr rruge dhe matrapaz qe duan te te tundojn te vesh ne faqet e tyre dhe te shesin dicka, ka shtepi kurvash dhe reklama te felliqura, ka edhe xhami dhe kisha, teqe dhe sinagoga, tempuj budistesh dhe orgjish. Imagjinoni Tiranen me plehra, ndyresira dhe njerez te felliqur qe mezi presin te shkruajn llafe te poshtra nepėr dhomat e bisedave (chatrooms), rruge me gropa (me keto ne Internet kuptohen lidhjet e cala te disa ISP-ve).Pra shkurt ka ēdo gje te mire edhe te keqe por e rendesishme ėshtė te dish adresen njesoj sic duhet te dish adresen e shtepis qe te vesh. Pa adrese nuk vete gjekundi. Ndersa me te pyetur shkon ne Stamboll thote populli dhe me te pyetur ne Internet (d.m.th me search/kerkim) shkon edhe ne Hene pasi Stambolli ne Internet nuk ėshtė vetem se nje klikim ne www.instabul.com.tr larg.

Ē'ėshtė WWW (World Wide Web)? Ėshtė bota jonė virtuale, Rrjeti i Pėrgjithshem Botėror. Imagjinoni njė rrjetė merimange gjigante qė vazhdon tė thurret edhe nė momentet kur ti je duke lexuar kėtė. Merimanga e ka trupin nė ShBA, kurse kėmbėt gjithandej nėpėr botė.

Mund te keni ndegjuar edhe pėr FTP (File Transfer Protocol), qė ėshtė standardi i pėrēimit tė skedarėve, kur programi skedar-pėrēues duhet tė mbėshtsė dėrgimin e skedarit nė njė server interneti.

ISP Internet Service Provider) ėshtė serveri qė mban faqet dhe na bėn tė mundur lidhjen me internetin nga shtėpia.

Serveri ėshtė njė komjuter qė bėn tė mundur lidhjen me internetin. Pra, ėshtė vetėm njė mbėshtetės qė vetė ėshtė i lidhur me njė server tjetėr, kurse edhe ai tjetri vetė me njė tjetėr.

Hosteri (pritėsi) ėshtė server qė mban faqen tėnde nė internet dhe qė bėn tė mundur qė edhe tė tjerėt ta shohin atė. Kuptojeni atė si njė dyqan me qira, pėr tė cilin duhet t'i paguani qiradhėnėsit.

XHTML (extended HyperText Markup Language) dhe XML (eXtensible Markup Language) janė standarde tė reja pėr krijimin e faqeve, versione tė reja tė HTML.

Intraneti ėshtė njė rrjet privat kompjuterėsh me hyrje tė kufizuar vetėm pėr njė organizatė, por qė pėrdor tė njėjtat rrugė dhe forma pune qė ka edhe Interneti.

Prapashtesa .com nė adresė do tė thotė commercial dhe ėshtė pėr faqet me qėllime dhe pėrmbatje tregtare, .org do tė thotė organization, .edu do tė thotė education dhe ėshtė pėr universitete dhe shkolla et,.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Funksionimi i internetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Informatike dhe Teknologji-
Kėrce tek: