ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fitimet nga interneti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Fitimet nga interneti   Wed Feb 27, 2008 5:00 pm

Fillet e internetit datojnė nga vitet '60, kur ai filloi si perpjekje e ushtrisė amerikane pėr t'i lidhur me rrjet / Networks bazat e saj nėpėr Amerikė. Mė pas kėtė filluan ta bėjnė universitet, duke u lidhur me njera-tjetren dhe mė vonė universitetet shėrbyen si ISP pėr studentėt dhe profesorėt, me qėllim qė tė bėhej njė shkėmbim sa mė i madh informacionesh. Rreth viteve '70 filloi komercializimi i internetit, por atėbotė mund tė pėrdorej vetėm posta elektronike dhe ishte shume i shtrenjtė. Nė vitit '90 interneti bėri "boom" me komercializimin e plotė tė tij: firma tė nisura fillimisht me dy vetė dhe me kapital prej 500.000$ pushtuan bursat e botės dhe punėsuan mijėra vetė. P.sh. Yahoo filloi nė vitet ’90 nga dy vetė (japonezė), me kapital fillestar prej 1.000.000$, kurse tash vlera e saj nė bursa kap shumėn prej mbi 300.000.000$.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Fitimet nga interneti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interneti, si funksionon "vegla" mė e fuqishme e epokės sonė
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Pilo Zyba: INTERNETI KOHA DHE PASIONI - nėpėr faqet poetike nė Facebook -

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Informatike dhe Teknologji-
Kėrce tek: