ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Vitamina A

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Vitamina A   Tue Aug 14, 2007 5:07 pm

Vitamina A

Vitamina A paraqitet nje interest e madh per trupin e jeriut . Ajo ndikon dejtperdrejti per rritjen dhe ushqimin e indeve epiteriale si dhe luan nje rol me rendesi ne procesin parimor dhe metabolizmin e kalcjumit ne trupin e njeriut.
Efekshmeri maksimale ka vitamina A ne semundjet e syve, sidomos ne miopite e theksuara.
Ajo ndikon me se miri ne rigjenerimin e lekures, sidomos ne njerezit me lekure te thate, ne thyeshmerine e thonjve si dhe ne semundjet e zgavres se gojes dhe e rrugeve te frymemarrjes.
Ghithashtu vitamina A sherben per parandalimin dhe mjekimin e ipovitanozes ne rastet e uljes se abortimit ne aparatin tretes, ne perjudhen e rritjes se femijes dhe ne shtatzani.
Mungesa e saj ne trup shkakton probleme te rendesishme mjekesore.
Krahas ushqimeve baze qe permbajne vitamine A ajo mund te merret e pikanga goja. Gjendet ne vajin e peshkut, karrota, bajame veze etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Vitamina A
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: