ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si ka lindur buka?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Si ka lindur buka?   Sat Feb 23, 2008 4:22 pm


Ne Azine e Vogel, pikerisht ne Tschatal Huynk, ne Turqi, eshte shte gjetur furra me e vjeter ne bote: ajo mendohet se daton rreth 5900-5700 perpara Krishtit. Si fillim, njeriu shtypte frutat e pemes se bukes apo edhe dritherat midis dy gureve, duke perftuar keshtu nje miell te cilin e lidhte me uje dhe e piqte mbi nje gur te nxehur. Keshtu lindi buka pa maja. Ishin egjiptjanet qe zbuluan se duke e lene burimin ne nje vend te ngrohte dhe te lagesht, ai e rriste volumin e tij. Keshtu qe ata filluan te ruanin ate dhe zbuluan se duke e perzier nje pjese te ketij brumi me brumin normal, perftonin nje buke me te shkrifet dhe me te bute.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Si ka lindur buka?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: