ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dielli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Dielli   Fri Feb 01, 2008 9:43 pm


Dielli eshte nje mase gazi gysme- vete –ndricues qe permban 99.9 perqind te lendes ne sistemin diellor.Eshte nje drite mesatare per nje yll. Te gjithe planetet duke perfshre dhe Token, rrotullohen rreth Diellit. Megjithese me pak se nje gjysem bilioni I energjise se Diellit bie ne Toke cdop sekonde, eshte e mjaftueshme per te perballuar vazhdimin e jetes. Njollat diellore qe duken si pika te errata ne siperfaqen e Diellit jane zonat me te ftohta te Diellit. Shperthimet diellore te gazit dhe grimcat te lidhura me aktivitetin e njollave te Diellit mund te percajne sistemet e komunikacionit dhe ato elektrike ne Toke. Era diellore , nje rryme me grimca te ngarkuara qe shperthen ne hyrje te sistemit diellor shkakton nje aureole te mrekullueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Dielli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dielli e mimozat kurre nuk ndricuar me bukur se ate dite...- Meditim Esse - nga Raimonda Moisiu
» Anton Ēefa: "Dielli" nė 100-vjetorin e tij. Evoluimi i programeve, editorėt
» Gladiola Busulla: Poezia ėshtė njėlloj si dielli, ajri, uji

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Astronomi-
Kėrce tek: