ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kozmonautika

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Kozmonautika   Sun Jan 13, 2008 5:07 pm

Me 12 prill – 41-vjetori i fluturimit te pare kozmik te njeriut. Ai u krye nga kozmonauti i Rusise Juri Gagarin, i cili fluturoi perreth planetit tone Toke per 1,5 ore dhe ka qene i pari qe tha se nga kozmosi ajo duket e kaltert dhe shume e vogel dhe prandaj u beri thirrje te gjitheve per ta ruajtur ate.
Kozmonautika eshte sot nje dukuri, mund te thuhet, masive. Shume vende te botes zoterojne ne orbite satelitet e vet, te cilet ndihmojne per studimin e Tokes dhe realizojne nderlidhjet radiofonik dhe televizive. Ne pergjithsi, pas leshimit nga vendi yne te satelitit te pare artificial te Tokes ne vitin 1957 dhe fluturimit te njeriut te pare, specialistet tane kombetare siguruan leshimet ne hapesiren kozmike te 2.855 raketambajtesve dhe nxoren ne orbite rreth 3.400 aparate kozmike, duke perfshire stacionet automatike nderplanetare dhe anijet e plotuara. Motoret e raketave dhe raketambajtesit e Rusise jane te njohur gjeresisht ne bote, vecanerisht raketambajtesi me i sigurt dhe vecanerisht i fuqishem “Proton”. Ne lartesine afro 400 km nga Toka 16 vende marrin pjese ne ndertimin e stacionit kozmik nderkornbetar, ku duke nderruar njeri-tjetrin, punojne vazhdimisht ekuipazhet shumekombeshe.
Tani ne stacionin kozmik nderkombetar punojne tre anetare te perhershem te ekuipazhit, dhe shtate, si te thuash, mysafire, te cilet arriten me anijen e perdorimit te shumehershem “Atlantis” qe te vendosin ne anen jashtme te stacionit nje ferme ne forme kafazi, ne te cilen du te vihen pastaj baterite diellore. Pas largimit te ketij ekipi me 26 prill, ne bord do te mbirrije nje ekspedite e re afatshkurter. Ajo do te arrije nje anije te re shpetuese – “Sojuz”, e cila do te zere perfundimisht vendin e anijes se vjeter, me te ciIen ekspedita so te kthehet pastaj ne Toke. Anetaret e ekuipazhit do te merren edhe me studime shkencore. Per planet e tyre tregoi komandanti Juri Gixenko:
Nje prej eksperimenteve do te jete studimi i sjelljes se qelizave, nder te tjera, te deles dhe minjve, zhvillimit te tyre ne nje mjedis ushqyes ne kushtet e mungeses se gravitetit. Vec kesaj, do te zhvillohen vezhgimet e siperfaqes se Tokes. Ke programin e Rusise perfshihen gjithashtu eksperimentet biologjiko-mjekesore dhe vazhdimi i eksperimentit “kristali ne plazme”. Kjo eshte nje shkence e madhe, atje ne arritem rezultatet serioze ne fluturimet e meparshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Kozmonautika
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Astronomi-
Kėrce tek: