ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kuriozitete te shkurtra

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Kuriozitete te shkurtra   Sun Jan 13, 2008 4:59 pm

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,

Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.

Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: GJARPĖRI MĖ I MADH   Thu Jan 17, 2008 1:13 pm

Nė Brazil gjatė shk.XX ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė Anakonda,gjatėsia e tė cilit arrinte 35 metra.Pėr tė vrarė kėtė gjigant u desh tė goditej me 500 plumba.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: OQEANET   Sat Jan 19, 2008 9:02 pm

Oqeani mė i madh ėshtė Oqeani i Qetė,pastaj ai Atlantik,Indian dhe Oqeani i Ngrirė i Veriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Sasitė e kripėrave nė dete   Sat Jan 19, 2008 9:04 pm

Detet nuk kanė sasi tė njejtė kripėrash:Mė sė shumti krip ka Deti iKuq ndėrsamė sė paku Deti Baltik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: MIKROSKOPI   Sat Jan 19, 2008 9:06 pm

Mikroskopin e konstruktoi mė 1590 Holandezi Zaharija Jansen,i cili merrej me optikė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: PALMAT   Sat Jan 19, 2008 9:09 pm

p
PALMA Qė RRITET BUZė LUMIT Amazon,quhet"Rafia",gjethet e saj arrijne gjatėsi 12-22 metra!Llogaritet se brenda njė gjethi mund tė strehohen 10 persona!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: shpuesja e dhėmbėve   Sat Jan 19, 2008 9:12 pm

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur shpuesja(turjela) pėr shpuarėjen e dhėmbėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te shkurtra   Sat Mar 29, 2008 8:58 pm

Nga njeanije larg brigjeve te Australise u hodh njelajm i mbyllur ne nje shishe,qe u gjet 72 vjet me vone ne brigjet e ishullit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te shkurtra   Sat Mar 29, 2008 9:00 pm

Mali me i larte ne bote eshte mali i nenujshem Mauna Kea,ne Havai,eshte 10km i larte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te shkurtra   Sat Mar 29, 2008 9:02 pm

Ne Benlomond u permbyt anija e detarit Pun Lim,i cili mbijetoj ne nje trap per 133 dite,deri sa ekipi kerkues e gjeti dhe e shpetoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te shkurtra   Sat Mar 29, 2008 9:05 pm

Me 1982 nje anije luftarake e mbreterve te dinastise te tudoreve,Meri Roza,u nxorr nga thellesia 12 metra balte,pas 400 vjetesh nga dita e permbytjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te shkurtra   Sat Mar 29, 2008 9:08 pm

Ne thellesinė Ēalinxher tė Oqeanit Paqesor duhet te pritet mbi nje ore,qe te zhytesh 11,5km ne tabanin e Oqeanit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te shkurtra   Sun Mar 30, 2008 9:35 pm

VULLKANET
Nė mbarė botėn njihen 1343 vullkane dhe shumica prej tyre janė nėn nivelin e detit.Indonezia me rreth 200 vullkane
eshte zona qe ka perqendrim temadh vullkanik.Termi vullkan rrjedh nga emri i nje ishulli qe quhet vullkan(Nga miteologjia romake -zoti i zjarrit)ne arqipelagun Eolie.

Vullkani me i madh ne bote ndodhet ne ishullin japonez Kinshju dhe quhet Aso.Krateri i tij eshte i gjate 22km,i gjere 14 km dhe i thelle 500 metra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: MISI I PARĖ I BOTĖS   Sun Apr 06, 2008 6:44 pm

Nė vitin 1911,u zgjodh misi i parė i botės,ajo ishte Alice Hyde me origjinė angleze
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: PALLATI BUCKINGHAM   Sun Apr 06, 2008 6:47 pm

Pallati Buckingham(Buckingham Palace) u ndėrtue me 1703 nė qendėr tė Londrės,pallat ky ku gjinden ndertesa te medha,spitale,pishina,klube,stadione,kinema,bar,ka 600 dhoma,per te cilat kujdesen 700 punetorė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: NJERIU I RRUFEVE   Sun Apr 06, 2008 6:52 pm

Roy C.Sullivan nga Virgjinia e SHBA-ve,eshte quajtur njeri i rrufeve,nga se eshte goditur shtatė herė nga rrufetė
Pėr herė tė parė u godit mė 1942,ku humbi thoin e gishtit tė madh tė kėmbės,pastaj u godit viteve 1969,1970,1973,1976,1977 dhe vitin 1983,Sullivan vrau veten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: NATYRA DHE SHKENCA   Sun Apr 06, 2008 6:57 pm

Se shkenca nuk mund te ia kaloj natyres tregon edhe ky shembull:Ne prodhimin e mendafshit me produktiv ėshtė krimbi i mėndafshit se sa makina qė prodhon mėndafsh.Njė krimb mėndafshi dukengrėnė 12 kg gjethe mani prodhon 3 kg mendafsh,kurse makines per prodhimin 1,5kg e mendafshit i nevojiten 24 kg gjethe mani!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
the_girl
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 182
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te shkurtra   Fri Jul 11, 2008 11:55 pm

Edhe sperma ka moshėn e vet


Njė studim i ri ka
treguar se nuk kanė vetėm femrat "orė biologjike", por edhe meshkujt e
kanė tė kufizuar kohėn e tyre tė fertilitetit.
Shkencėtarėt francezė kanė zbuluar se aftėsia e meshkujve pėr ta fekonduar partneren e tyre fillon tė bie pas moshės 35 vjeēare.

Sipas tyre, pėrveē moshės sė nėnės, edhe mosha e babait ndikon nė faktin nėse partnerja do tė mbetet shtatzėnė ose jo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te shkurtra   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kuriozitete te shkurtra
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: