ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 URIME FESTĖN E FLAMURIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: URIME FESTĖN E FLAMURIT   Tue Nov 27, 2007 8:44 pm

Ka qenė ditė nėntori kur u ngrit flamuri i parė shqiptar me shqiponjen e KASTRIOTėVE,28 nentor i vitit 1443
KY ISHTE NėNTORI I PARė

Mė "28 nėntor1912,ISMAIL QEMAJLI E NGRITI FLAMURIN SHQIPTAR NĖ VLORĖ DHE SHPALLI PAVARĖSINĖ E SHQIPĖRISĖ

KY ISHTE NĖNTORI I DYTĖ

A do tė jetė ky i Adem JASHARIT ,nėntori i Tretė?????

Tė Nderuar forumist dhe ju shqiptar kudo qė ndodheni,nė emrin tim personal,nė emėr tė stafit tė forumit"NDRYSHE",kudo qė ndodheni urime festėn e FLAMURIT;UROJMė qė ky nėntor tė zgjedh ēėshtjen tonė kombėtare.

Sigurisht nė meset tuaja keni shėnuar kėtė datė tė rėndėsishme historike e kombėtare,shkruani kėtu pėrshtypjet tuaja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
gishteza
General Staff
General Staff
avatar

Numri i postimeve : 82
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Re: URIME FESTĖN E FLAMURIT   Mon Feb 18, 2008 11:02 pm

urime e shume urime me ne fund kosova e pavarur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: URIME FESTĖN E FLAMURIT   Fri Feb 22, 2008 5:59 pm

Flm shumė tė nderuara Wendi dhe Gishtėza,urime shumė gėzime edhe juve.Pavarėsia e Kosovės ėshtė gėzim i madh pėr shqiptarėt kudo qė ndodhen.Me pavarėsinė e Kosovės shqiptarėt do tė jenė mė fortė dhe kurrė mė tė ndikuar nga tė huajt.Gėzim i madh dhei pa pėrshkruar,gėzuar shqiptarė kudo qė ndodheni....................................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bardh
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 32
Registration date : 03/03/2008

MesazhTitulli: Re: URIME FESTĖN E FLAMURIT   Mon Mar 03, 2008 4:23 am

Ata kanė frikė tė jenė shqiptarė…

Tiranė, 27 shkurt 2008

Ėshtė pohim i frikshėm, por ėshtė i vėrtetė. Zėvendėskryeministri i Kosovės Hajredin Kuēi ka frikė tė jetė shqiptar!. Zėvendėskryeministri i Kosovės Ramė Manaj ka frikė tė jetė shqiptar! Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ka frikė tė jetė shqiptar!. Ministri i Kosovės Arsim Bajrami ka frikė tė jetė shqiptar!. Nėnkryetari i LDK Eqrem Kryeziu ka frikė tė jetė shqiptar!. Dhe qė tė mos e vazhdojmė listėn se ėshtė e gjatė, po e pėrfundojmė me.. Blerim Shala ka frikė tė jetė shqiptar..!!!

Dhe qė tė mos e lėmė lexuesin nė pritje po i japim pėrgjigje titullit tė mėsipėrm. Emrat e sipėrpėrmendur janė ndėr hartuesit kryesorė tė Projektkushtetutės sė Kosovės. Projekti i saj tashmė ėshtė nė qarkullim. Por nė asnjė faqe tė saj nuk pėrmendet fjala shqiptar. Pra me Kushtetutė nė Kosovė nuk ka shqiptarė. Ka pakica serbe, boshnjake, turke etj, por jo shumicė shqiptare. Dhe me Projektkushtetutėn, kur ajo tė miratohet nesėr, mund tė dėnohesh penalisht po tė quhesh shqiptar!

Teksti i Projektkushtetutės ėshtė bėrė i njohur. Por as Hashim Thaēi, as Fatmir Sejdiu dhe askush nga deputetėt e Kuvendit tė Kosovės nuk ka folur, nuk kanė thėnė asnjė fjalė. Qė do tė thotė se edhe ata kanė frikė tė jenė shqiptarė! (Pėr gati njė shekull, me dhunė dhe masakra shovinizmi serb nuk arriti dot t’ua mohojė identitetin kombėtar shqiptar. Por pėr njė ditė, qeveritarėt aktualė tė Kosovės pranuan vetė tė mos jenė shqiptarė!!)
Pra ata pranojnė tė jenė pa identitet kombėtar, boll tė qeverisin njė vend pa emėr, pa komb shumicė, por me pakica konkrete.

Para disa ditėsh nė Tiranė qeveritarė dhe politikanė nga Prishtina dhe Tirana folėn pėr dy shtete shqiptare, folėn pėr integrime ndėrshqiptare, folėn pėr bashkėpunime midis Shqipėrisė dhe Kosovės. Por askush nuk tha se Kushtetuta e Kosovės e ka tė ndaluar fjalėn «shqiptar». Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj nuk thanė se kanė dhėnė urdhėr tė mos pėrdoret flamuri kombėtar shqiptar nė institucionet e Kosovės.

Ata nuk thanė se as 17 shkurti dhe as 28 Nėntori nuk do tė jenė festa tė shqiptarėve, as kombėtare dhe as shtetėrore. Pėr t’u bindur lexuesi se sa frikė ka nga fjala shqiptar po sjellim njė shembull nga vetė Projekti i Kushtetutės. Ja shembulli. Pasi ta lexoni gjejeni sa herė pėrmendet fjala «shqiptar»:

-«...Neni 64 [Struktura e Kuvendit]
1. Kuvendi ka njėqind e njėzet (120) anėtarė tė zgjedhur me votim tė fshehtė bazuar nė listat e hapura. Vendet nė Kuvend ndahen midis tė gjitha partive, koalicioneve, nismave qytetare dhe kandidatėve tė pavarur, nė pėrpjesėtim me numrin e votave tė vlefshme, tė fituara prej tyre, nė zgjedhjet pėr Kuvendin.

2. Nė kuadėr tė kėsaj ndarjeje, njėzet (20) prej njėqind e njėzet (120) vendeve janė tė garantuara pėr pėrfaqėsimin e komuniteteve qė nuk janė shumicė nė Kosovės, si vijon: (1) partitė, koalicionet, nismat qytetare dhe kandidatėt e pavarur, tė cilėt janė deklaruar se pėrfaqėsojnė komunitetin serb, do tė kenė numrin e ulėseve nė Kuvend tė fituar nė zgjedhjet e hapura, me minimumin dhjetė (10) ulėse tė garantuara, nė rast se numri i ulėseve tė fituara ėshtė mė i vogėl se dhjetė (10); (2) partitė, koalicionet, nismat qytetare dhe kandidatėt e pavarur, tė cilėt janė deklaruar se pėrfaqėsojnė komunitetet e tjera, nė Kuvend do tė kenė numrin e ulėseve tė fituara nė zgjedhjet e hapura me minimumin e ulėseve tė garantuara si nė vijim: komuniteti Rom njė (1) ulėse; komuniteti Ashkali njė (1) ulėse; komuniteti Egjiptian njė (1) ulėse; dhe njė (1) ulėse shtesė do t’i jepet komunitetit Rom, Ashkali, apo Egjiptian, qė ka numrin mė tė madh tė votave tė pėrgjithshme; komuniteti Boshnjak tri (3) ulėse, komuniteti Turk dy (2) ulėse dhe komuniteti Goran njė (1) ulėse, nėse numri i ulėseve tė fituara nga secili komunitet ėshtė mė i vogėl se numri i ulėseve tė garantuara...»

Ėshtė ndoshta situata mė paradoksale pas pavarėsisė sė Kosovės. Tė pranosh tė mbetesh pa emėr kombėtar pėr hir tė qeverisjes!! Ata qė kanė hartuar projektkushtetutėn e kanė pranuar njė gjė tė tillė. Kanė pranuar tė mos jenė shqiptarė. Pėrse? Ju kanė thėnė? Duan njė identitet tė ri kombėtar? Kanė frikė tė jenė shqiptarė? Pranojnė mė mirė qeveritarė se sa shqiptarė? Por mė tė rėndėsishme janė dy pyetjet e mėposhtme: Po deputetet e Kuvendit tė Kosovės, a do ta pranojnė tė mos jenė shqiptarė?
Po populli i Kosovės a do pranojė tė mos jetė shqiptar?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: DISA VENDBANIME TĖ LASHTA NĖ KOSOVĖ   Fri Mar 14, 2008 5:50 pm

Prishtina: 250.000 banorė,585 m mbi det.Gjetjet arkeologjike nė Graēanicė,aty afer datojnė 6000 vjet para Krishtit,ndersa nė Prishtine 3000-2500 vjet me parė.

Peja,rreth 100 000 banorė,vazhdim i Siparantit antik.


Gjakova:Ngrihet nė lartėsinė 383 m.Rrenojat e zbuluara ne anen perendimore te Erenikut,pėrtej urės sė Tabakėve,deshmojnė pėr qytetin antik Gabuleo,i shk I-IV.Emri i sotem permendet nga udhetari Evliha Ēelebiu me 1662 kur ai kishte 2000 shtepi e 300 dyqane.


Prizreni:Rrethohet nga vargje malore mbi 2000m lartesi.Mendohet se jeta e qytetit nis me Theranden e lashtesise,qender e dardaneve ilirė qe ka qene 6km afer Prizrenit.


Mitrovica:Ngrihet ne lartesine 508 m,gjurmet e rrenojave ne fshatin Zhitkovc(Karagaq)Deshmojne per prejardhjen
qe ne kohen e neolitit te hershem.Vazhdimesia e etnosit ilir provohet edhe nga gjetjet prane Sitnices,ne Vallas dhe ne brigjet e lumit Lushtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: URIME FESTĖN E FLAMURIT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
URIME FESTĖN E FLAMURIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:URIME DHE GĖZUAR DITĖLINDJEN VLERĖ, O MBESA IME PLOT VLERĖ!
» Urime pėr Ditėlindje!
» PĖRSHĖNDETJE, URIME dhe SUKSESE nė JETĖN TUAJ tė LAVDISHME
» Foto tė ndryshme dhe lule
» Letushe Haxholli:Urime Pavarsia

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kosova/Mali i Zi/Maqedonia-
Kėrce tek: