ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHQIPTARĖT NĖ MALIN E ZI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: SHQIPTARĖT NĖ MALIN E ZI   Tue Oct 30, 2007 11:34 pm

Shqiptarėt nė Malin e Zi janė pjesė e pa ndarė e popullit shqiptar,ndėrsa trojet e tyre janė vazhdimėsi e trojeve etnike shqiptare,tė cilat kundėr vullnetit tė tyre Fuqitė e Mėdha evropiane tė asaj kohe ia dhanė vendeve fqinje e edhe Malit tė Zi.Shqiptarėt bėnė qdo gjė qė ishte e mundur tė u dalin zot trojeve tė tyre,mirėpo diplomacia evropiane e asaj kohe u tregua e pa mėshirshme ndaj tyre.Viti 1878 ishte i kobshėm pėr historinė shqiptare.Berlini i tuboj burrat e shteteve tė mėdha dhe me ta caktoj kufijt e ri tė evropės.Nė qendėr tė vemendjes i kishin teritoret qė i ka pasur nėnadministrim perandoria osmane,ndėr to edhe trojet shqiptare.Kėshtu nė atė kongres Malit tė Zi,iu dhanė qytetet bregdetare shqiptareUlqin,Tivar,Plavė e Guci,Hot e Grudė.Tė gjitha ato teritore ishin historikisht shqiptare,tė banuara qind pėr qind me shqiptarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SHQIPTARĖT NĖ MALIN E ZI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Demarkacioni me Malin e Zi, hartat dhe kontestimet (Harta)
» Plisi shqiptar- Lashtėsia e kapeles bardhė-PLISIT
» Pėrse Enver Hoxha e kritikonte Ēe Guevarėn
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Sylejman Aliu:Pėrse Dik Marti nuk pėrmend krimet serbe mbi shqiptarėt?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Kosova/Mali i Zi/Maqedonia-
Kėrce tek: