ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KUNDĖR KANCERIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: KUNDĖR KANCERIT   Fri Oct 26, 2007 4:28 pm

Receli kunder kancerit
Shkencėtarėt pranė Qendrės MJEKėSORE Tė UNIVERZITETIT Tė OHAJOS,kanė bėrė tė njohur se reēeli nga manat e zeza lufton kancerin.Ata gjatė trajtimit tė disa tumoreve nė gojė,lyerja e tumoreve me reēel nga manat e zeza ka dhėnė rezultate.Nė kuader tė ktyre provave,shkenctaret lyajnė tumorin me reēel,pasnjė kohe marrin mostra dhe analizojnė pėr tė pėrcaktuar nėse reēeli kandryshuar pamjen biologjike tė tumorit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Holluesit e gjakut mund ta luftojnė kancerin   Sun Mar 23, 2008 5:26 pm

Barnat
tė cilat e hollojnė gjakun, siē ėshtė aspirina, mund tė ndihmojnė nė
luftimin e kancerit duke e penguar strehimin e qelizave bredharake tė
tumorit.
Eksperimentet nė minj kanė treguar se kombinimi i
aspirinės me njė bar tjetėr antikoagulues, e ka zvogėluar rritjen dhe
zgjerimin e tumorit tė gjirit dhe melanomės.Pllakėzat e gjakut i strehojnė dhe i ushqejnė qelizat tumorale nė
qarkullimin e gjakut, duke i mundėsuar kancerit qė tė pėrhapet mė
lehtė, ose tė metastazojė. Kėshtu qė ēaktivizimi i pllakėzave tė gjakut
mund tė ndihmojė nė zvogėlimin dhe parandalimin e kėsaj pėrhapje.

Kėto tė dhėna mbėshtesin zbulimet tjera se personat tė cilėt pėrdorin
aspirinė ose barna tė ngjashme tė cilat inhibojnė COX-2, kanė rrezik mė
tė vogėl pėr disa lloje tė kancereve.

Ekziston edhe njė sugjestion qė tė pėrdoret aspirina ose ibuprofeni sė
bashku me kemoterapinė antitumorale me qėllim qė tė fuqizojė efektin e
saj.

Studiuesit janė duke e provuar teorinė e tyre te femrat me kancer tė
avancuar tė gjirit, duke e testuar kombinimin e aspirinės me njė bar
antikoagulues (plavix), pėr tė shikuar nėse ky kombinim do ta reduktojė
numrin e qelizave tumorale nė gjak
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Re: KUNDĖR KANCERIT   Sun Mar 23, 2008 9:30 pm

po kete qe ka shkruar znj.Wendi e kam lexuar,se aspirina lufton kancerin,zvoglon efetin e tij,lehteson dhimbjet,por institutet mjekesore jane duke bere hulumtime te me tejme,ne qoftese arrijne aspirinen si mjet sherimi te tumorit,mos valle sasia e tepert e perdorimit te aspirines ndihmon kancerin,por shkakton semundjetjera!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: RRUSHI NDIKON Nė SHĖRIMIN E PLAGĖVE   Sun Apr 06, 2008 6:37 pm

Lėngu i rrushit tė freskėt ndikon nė shėrimin e plagėve sipėrfaqsore apo gėrvishjeve.Plaga lyhet me lėngun e rrushit tė freslkėt tė sapo prerė.Bazė ndihmėse eshtė njė lloj stofi qė pėrban rrushi qė njihet me emrin Proanthocyanidin,i cili aktivizon qelizat e imunitetit per riparimin e lėkurės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Anisa
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 116
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Mjaft te dobishme   Mon Apr 07, 2008 4:07 pm

Urime per informacionin e dobishem qe na keni sjalle eshte mire qe te dime per kete semundje te tmerrrshme dakort
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Anisa
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 116
Registration date : 02/03/2008

MesazhTitulli: Mjaft te dobishme   Mon Apr 07, 2008 4:09 pm

Urime per informacionin e dobishem qe na keni sjalle eshte mire qe te dime per kete semundje te tmerrrshme dakort
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KUNDĖR KANCERIT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KUNDĖR KANCERIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj
» Gjergj Kabashi: Revoltė shqiptare apo "protesta arabe" kundėr aksionit policor "Monstrum" nė Shkup

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Mjeksi e Shendetesi/Estetike-
Kėrce tek: