ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Deget e Astronomise

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Deget e Astronomise   Sun Sep 09, 2007 8:40 pm

Astrometria: Mat vendosjen dhe zhvendosjen e objekteve (sendeve) qiellore. Nevojitet te pėrcaktoje sistemin e pėrdorur te vend-ndodhjes dhe lėvizje-matjen e objekteve ne galaksinė tone.
Kozmologjia: Studimi i gjithėsisė ne tersi dhe zhvillimin e saj.
Astronomia galaktikore: Ishte studimi i ndėrtimtarisė dhe pėrbėrėsve te galaktikės sonė. Tani pėrfshin studimin e galaktikave te tjera qe mund te vezhgohen ne (me) hollėsi.
Astronomia Tejgalaktikore: Studimi i objekteve (kryesisht galaksive) jashtė galaksise sonė.
Formimi dhe zhvillimi i galaktikave: Studimi i formimit te galaksive, dhe zhvillimit te tyre ne gjendjen e vezhguar te tashme.
Shkenca planetare: Studimi i planetėve te sistemet diellor ėshtė (ne kohet e fundit), nganjehere i menduar nje disipline e ndryshme; e quajtur gjithashtu planetologji.
Astronomia yjore: Studimi i yjeve ne pergjithesi.
Zhvillimi i yjeve: Studimi dhe zhvillimi i yjeve nga formimi i tyre deri ne fundin e tyre si mbetje yjore.
Formimi i yjeve: Studimi i kushteve dhe proceseve (ecurive) qe kane ēuar ne formimin e yjeve ne brendesine e reve te gazta, dhe vete ecurinė e formimit.
Gjithashtu, ka edhe disiplina te tjera qe mund te mendohen pjese e astronomise, ose janė shkenca nderdisiplinore ne lidhje me astronomine si:

Arkeoastronomia
Astrobiologjia
Astrokimia
Shkencat planetare
Kosmologjia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Deget e Astronomise
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Astronomi-
Kėrce tek: