ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Evolucioni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WENDI
Anatar i ri/e re
Anatar i ri/e re
avatar

Numri i postimeve : 370
Localisation : Tirana City/Shqiperi
Registration date : 16/07/2007

MesazhTitulli: Evolucioni   Sun Sep 09, 2007 11:47 am

Personi qė paraqiti atė qė njihet si teoria e evolucionit ishte njė natyralist amator anglez, «arls Robert Darvin. Darvini kurrė nuk pati rastin tė merrte njė edukim shkollor nė biologji. Ai kishte vetėm njė interes amator pėr natyrėn dhe gjallesat. Interesi i tij e nxiti tė merrte pjesė nė njė ekspeditė me anijen Bigėll qė u nis nga Anglia nė 1832 dhe udhėtoi nė rajone tė ndryshme tė botės pėr 5 vjet. Darvini i ri ishte mjaft i impresionuar nga shumėllojshmėria e specieve tė gjalla e nė veēanti nga njė lloj fringilash (zogj endemikė) qė pa nė ishujt Galapagos. Ai mendoi se ndryshimi i sqepave tė tyre ishte shkaktuar nga nevoja e tyre pėr t'u pėr- shtatur me kushtet e jetesės. Me kėtė ide nė mendje ai supozoi se origjina e jetės dhe llojeve gjendej nė konceptin e "pėrshtatjes me ambientin". Sipas Darvinit, llojet e ndryshme nuk ishin krijuar nė mėnyrė tė pavarur, por kishin rrjedhur nga njė paraardhės i pėrbashkėt dhe kishin ndryshuar mė vonė nga njėri-tjetri si rezultat i kushteve natyrore.

Hipotezat e Darvinit nuk ishin bazuar nė ndonjė zbulim shkencor apo eksperiment. Mė vonė ai i ktheu ato nė teori me mbėshtetjen dhe inkurajimin e disa biologėve materialistė tė kohės sė tij. Ideja ishte se individėt qė pėrshtateshin me kushtet ku jetonin i transmetonin kėto pėrshtatje nė mėnyrėn mė tė mirė te gjeneratat pasardhėse. Kėto cilėsi tė pėrmirėsuara u akumuluan me kalimin e kohės dhe e transformuan individin nė njė lloj tė ri krejtėsisht tė ndryshėm nga paraardhėsi i tij (origjina e kėtyre "cilėsive tė pėrmirėsuara" ishte e panjohur nė atė kohė). Sipas Darvinit, njeriu ishte hallka mė e zhvilluar e zinxhirit tė kėtij mekanizmi.

Darvini e quajti kėtė proces "evolucioni nėpėrmjet seleksionimit natyror". Ai mendoi se kishte zbuluar origjinėn e llojeve: Origjina e njė lloji ishte njė lloj tjetėr. Ai i publikoi kėto pikėpamje nė librin e tij "Origjina e llojeve me anė tė seleksionimit natyror" nė 1859.

Darvini e dinte mirė se kjo teori kishte shumė mangėsi. Ai e tregon vetė kėtė, nė kėtė libėr nė kapitullin "Vėshtirėsitė e Teorisė". Kėto vėshtirėsi sė pari konsistonin nė tė dhėnat fosile, nė organet komplekse tė gjallesave qė nuk mund tė shpjegoheshin me rastėsinė (p.sh. syri) dhe nė instiktet e jetės. Darvini shpresonte se kėto vėshtirėsi do tė kapėrceheshin nga zbulimet e reja, megjithatė kjo nuk e ndaloi atė pėr tė formuluar njė numėr shpjegimesh tė pasakta pėr disa prej tyre. Fizikanti amerikan Lipson ka bėrė komentin e mėposhtėm pėr "Vėshtirėsitė e Darvinit":

Kur lexova Origjinėn e Llojeve vura re se vetė Darvini ishte shumė mė pak i si- gurtė nga ajo qė prezantohej; p.sh. vetė kapitulli i titulluar "Vėshtirėsitė e Teorisė" paraqet dyshime tė konsiderueshme. Si fizikant, nė mėnyrė tė veēantė, unė u ndjeva i ēorientuar nga komenti i tij se si duhet tė ishte zhvilluar syri.7

Gjatė zhvillimit tė teorisė sė tij, Darvini u impresionua shumė nga biologėt evolucionistė para tij e nė mėnyrė tė veēantė nga biologu francez Lamark. Sipas Lamarkut gjallesat i kalonin veēoritė e fituara gjatė jetės sė tyre nga njė gjeneratė nė tjetrėn e kėshtu evoluan. P.sh. gjirafat evoluan nga antilopat, si kafshė qė shtrinin qafėn e tyre gjithmonė e mė tepėr nga gjenerata nė gjeneratė, duke u pėrpjekur tė arrinin degėt mė tė larta tė pemėve. Kėshtu Darvini e pėrdori "tezėn e kalimit tė veēorive tė fituara" tė propozuar nga Lamarku, si faktorin bazė qė i bėri gjallesat tė evoluojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ndryshe.allgoo.us
 
Evolucioni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Mjeksi e Shendetesi/Estetike-
Kėrce tek: