ForumPortalliGalleryRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ērregullime mendore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 1338
Registration date : 11/08/2007

MesazhTitulli: Ērregullime mendore   Thu Sep 06, 2007 4:24 pm

Per depresionin eshte bere fjale shum nga ekspert te ndryshem,megjithate nuk eshte shenuar ndonje rezultat i lakmueshem drejt sherimit te tij.Nga depresionet elehta jane arritur disa kurime me barera dhe sidomos me trajnime,por kjo kerkon nje trajtim urgjent,sepse arritja deri te depresioni madhor(i rende),len pasoja te pa parashikueshme tek i prekuri me kete lloj semundje,nga e cila mund te vie edhe te vetvrasja,e cila me pas,shkakton lendime ne familje te cilat jane te paparashikueshme.Nese kurimi i depresionit nuk fillon me kohe,agresiviteti mbreteron mbi epshin e dashurise,dhe njeriu mund te beje vetvrasje.Tek shqiptaret kjo semundje dikur nuk ishte as teme,por Lufta e Kosoves,pasojate saj kane prekur shume te rinje mekete semundje.
-Disa simptome te depresionit:
-Qrregullimemendore
-familje patologjike(jo te shendosha)
-Humbja e dashurise per vetveten
-Veshtersite per te shprehur ndjenjat shpirterore
-Mungesa e perspektives
-Shkurorezimet
-faktoret biologjik,nga perdorimi i substancave kimike
-gjendje stresi
-emocione te brishta
-alkooli,droga,stresi,pagjumesia,seksi
-Humbja e oreksit
-humbja e libides
-lendimi i rrespektit
-hyrja e epshit te vdekjes.......
Nje rol te rendesishem ne shmangjen e kesaj prekeje,do ta luante organizimi i familjes,por
neper tranzicionin qe po kalojme,nje organizim i tille duket i pamundur.Shume adoloshent me tere qenjen perpiqen te pavaresohen nga familjet!Sot vendete argetimeve per te rinj jane te pa numerta,ata larg syve te familjeve prioritet e kane perdorimin e droges,e cila kapasoja rrenuese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ērregullime mendore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 ::  :: Psikologji-
Kėrce tek: